LEGIONOWSKI. Wyburzenia domów, przebudowa wiaduktów i tunelu

2023-03-21 4:00:29

Żółtymi „X” oznaczono obiekty narażone na wyburzenie.
Zieloną linią ciągła oznaczona jest granica terenu kolejowego.
Fioletowa linia przerywana oznaczono miejsce na dodatkowy rezerwowy tor.

Zakończyły się konsultacje ws. budowy nowej linii kolejowej dużych prędkości na odcinku Warszawa – Nasielsk

Kolej oraz firma Databout przeprowadziła konsultacje z mieszkańcami gmin: Jabłonna, Legionowo i Wieliszew na temat propozycji przebiegu nowej linii kolejowej. Przedstawiono łącznie 4 warianty, które zlokalizowane zostały w dwóch alternatywnych korytarzach.

Mieszkańcy i samorządowcy krytycznie ocenili przedstawione propozycje przebiegu nowych torów. Przeprowadzenie inwestycji w zaproponowanych korytarzach może oznaczać zniszczenia przyrody, wyburzenia domów, przebudowę istniejących przepraw przez tory i paraliż komunikacyjny.

Dwa szlaki

Korytarz 4 przewiduje odgałęzienie nowych torów przed Legionowem i przeprowadzenie ich w tunelu o długości ok. 2,5 km pod DK 61 i terenem Centrum Szkolenia Policji, a następnie przez las pomiędzy Starą Olszewnicą i Kałuszynem. Natomiast korytarz 6 przewiduje poprowadzenie nowej linii kolejowej tzw. obecnym śladem przez Legionowo i Chotomów, a następnie odbicie od obecnego szlaku kolejowego przez las, w kierunku Krubina. Obie propozycje spotkały się z krytyką zarówno mieszkańców jak i samorządowców. Ci ostatni złożyli zresztą deklarację, w której stanowczo sprzeciwiają się przeprowadzeniu nowej linii kolejowej korytarzami zarówno 4 jak i 6. Optowali za to, za modernizacją i zwiększeniem przepustowości dotychczasowym szlakiem tj. przez Nowy Dwór Maz.

Ingerencja w przyrodę

Z jednej strony, protesty wzbudziły plany wycięcia dużych połaci lasu między Choszczówką i Legionowem, w miejscu, gdzie nowe tory miałyby odgałęziać się od obecnego szlaku kolejowego (korytarz 4) Podobne niezadowolenie wywołała ewentualna ingerencja w zalesiony teren pomiędzy Starą Olszewnicą i Kałuszynem, a także w tereny pomiędzy Chotomowem i Krubinem (korytarz 6), na terenie gminy Wieliszew.

Burzenie i ingerencja w nieruchomości

Chociaż przebieg nowej linii kolejowej, w przypadku obu korytarzy (4 i 6), powoduje ingerencję w położone wzdłuż torów kolejowych posesje, to skala tych ingerencji jest zupełnie inna. W przypadku korytarza 4, ingerencja dotyczy tylko nielicznych nieruchomości. Za to w przypadku korytarza 6 może ona powodować konieczność wyburzeń budynków w Legionowie. Dotyczy to domów położonych wzdłuż ulic Handlowej, Kościuszki i Gdańskiej. Według projektantów, ich liczbę oszacowano wstępnie na 10. Poza tym teren kolejowy może być rozszerzony po południowej stronie linii kolejowej, co będzie się wiązać z zajęciem części działek.

Paraliż komunikacyjny

Ponadto w przypadku korytarza 6, zgodnie z projektem, przewidziano rezerwę na powstanie kolejnego toru, po południowej stronie linii kolejowej. Zwiększenie w Legionowie liczby torów z obecnych 3 do 6, w tym 2 dla kolei wysokich prędkości (200-250 km/h), spowoduje że nie będą się one mieścić pomiędzy obecnymi ekranami. Tory te będą musiały być przybliżone do istniejącej zabudowy. Nowe tory spowodują także konieczność przebudowy istniejących przepraw przez tory: wiaduktów na drodze krajowej 61, kładki Parkowa – Wyszyńskiego, wiaduktu w Chotomowie, tunelu na Przystanku, a także przejść i peronów na stacjach kolejowych. Wybór korytarza 6, jednym słowem może spowodować paraliż komunikacyjny na kilka lat.

Pod adresem https://konsultacje.databout.pl/ uruchomiona została dedykowana witryna internetowa, na której umieszczono materiały informacyjne oraz kwestionariusze, w ramach których do 4 kwietnia możliwe jest zgłaszanie uwag i wniosków dotyczących proponowanych rozwiązań infrastrukturalnych dla budowy nowej linii kolejowej.
Można również przekazywać swoje uwagi drogą tradycyjną (listownie) na adres: Databout sp. z o.o., ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7, 02-366 Warszawa z dopiskiem „Konsultacje społeczne”.

Paweł Szyling

Komentarze

41 komentarzy

 1. Barbara odpowiedz

  Potwierdza tu się zasada – najwięcej mówią/piszą ci, którzy najmniej mają do powiedzenia. Przeraża mnie niemal całkowity brak rzeczowych argumentów u większości dyskutantów. Wiele słów mało treści. Dedykuję to szczególnie, ale nie tylko, jednemu panu, który lubi zaśmiecać internet wklejając cudze komentarze.

 2. Kamil odpowiedz

  w odp. do Kali
  Ty to chyba jesteś gdzieś z daleka, bo jakiś taki oderwany od rzeczywistości. U nas w Legionowie zawsze krytykujemy wójtów zblatowanych z patodeweloperką. Smogorzewski czy Kownacki, wszystko jedno…

  1. Dariusz Nowak odpowiedz

   Aż zakrztusiłem się ze śmiechu kiedy przeczytałem o tej krytyce Smogorzewskiego zblatowanego z patodeweloperką
   Wklejam część postów owych :krytyków”

   Teresa
   ( 18-06-2021 15:50 )
   Odpowiedz

   Nie „Jakąś decyzję muszą podjąć”, bo elementarny rozsądek nakazuje podjąć tylko jedną – budować ten 4-piętrowy blok i skończyć w końcu z tym marnotrawstwem terenów budowlanych, bo przyszłe pokolenia tego nie wybaczą.

   Alfalafel
   ( 16-12-2020 20:10 )

   Raczej trzeba te protestujące slumse wyburzyć i pobudować w ich miejscu nowe budynki.
   Ni h****. Nie bedzie tak że stare bloki z lumpenploteriackim elementem bedą blokować innym możliwosć mieszkania nad Zegrzem. Ni hu*****!

   Wojtek
   ( 25-04-2019 13:46 )

   Dobre miejsce na kilka bloków, ale w mojej opinii nie powinny być wyższe niż 7 pięter

   Robert42
   ( 25-04-2019 19:39 )

   To dobra perspektywa dla mieszkańców….Dziwiłem się że w centrum miasta taki bałagan tyle lat istniał. Postawiłbym na ładne apartamentowce z windami, lokalizacja przy stacji PKP spokojnie zapewni duże zainteresowanie i ceny ok 7000 za metr. Czekamy na decyzję i projekt osiedl:-)

   voytaszek
   ( 29-05-2021 21:33 )
   Odpowiedz

   Czyli można zaprojektować ciekawe osiedle blisko torów. I dobrze. Tyle w Legionowie jest pustostanów…czas na rozwój miasta

   Legionowo
   ( 25-05-2021 15:18 )
   Odpowiedz

   W poszukiwaniu ciszy i spokoju oraz braku sąsiadów w promieniu kilkuset metrów idealnym rozwiązaniem jest zamieszkanie na wsi.

   Lokator
   ( 25-05-2021 12:14 )
   Odpowiedz

   Czego to ludzie nie wymyśla, już nawet budowa bloku im przeszkadza.

   Irmina
   ( 19-04-2021 23:01 )
   Odpowiedz

   Niech buduje. Skoro to jego teren to jego prawo.

   voytaszek
   ( 20-04-2021 13:53 )
   Odpowiedz

   Mi się ten projekt podoba. Nie przytłacza wyglądem, zdaje się idealnie wkomponowywać w otoczenie. Naprawdę, takie projekty należy wspierać, a nie szare bloki oddalone od siebie o 8 czy 10 metrów, jak to w warszawie można zaobserwować. Brawo

   Robert42
   ( 10-10-2019 14:31 )

   Eleganckie 3-4 piętrowe bloki, powierzchnie handlowe na parterze, tak powinno wyglądać centrum miasta

   Mieszkaniec
   ( 11-10-2019 04:10 )

   Jestem Za dogęszczeniem! Miasto musi się rozwijać

   nie lubie scisku osobiscie
   ( 18-05-2019 22:35 )

   Ulica kosciuszki to od dawna zakala legionowa. syf w centrum miasta. niech sie buduje, niech wyglada to lepiej. im wiecej ludzi bedzie w legionowie tym lepsze ceny mieszkan beda. dotychczasowi mieszkancy powinni byc zadowoleni, ze ich nieruchomosci zyskaja na wartosci. lepsza infrastruktura powstanie, wiecej sklepow, szkol, przedszkoli, lepszy transport do warszawy. w okolicach centrum jest jeszcze mnostwo roznych melin i ruin. ja bym to wszystko wyburzyl i bloki albo szeregowce powstawial. jak sie komus scisk nie podoba to sie moze wyprowadzic pod legionowo. deweloperzy legionowscy i z nowego dworu maja jeszcze sporo domow do sprzedania pobudowanych w ostatnich latach w skrzeszewie, olszewnicy, kaluszynie, wieliszewie itp. po ostatnich wzrostach cen mieszkan ceny tych domow sa dosc korzystne.

   Wojtek
   ( 24-05-2019 15:17 )

   Ja, mieszkaniec Legionowa, bym chętnie kupił tam lokal. Oczywiście ważne, by okna nie wychodziły na tory kolejowe…Tylko obawiam się cen…że będą pow. 7000 za metr…Ale chętni na pewno się znajdą

   Roman z Józefowa
   ( 16-07-2021 19:17 )
   Odpowiedz

   I ok. Każdy właściciel ma prawo zagospodarować jak chce, bele zgodnie z obowiązującymi przepisami.

   Abc
   ( 17-07-2021 07:58 )
   Odpowiedz

   Daro, psychozy Twojej ciąg dalszy a to można dość skutecznie leczyć. Jak przeszkadzają Ci sąsiedzi, możesz wyprowadzić się na wieś. Czasy się zmieniają, prawo się zmienia tylko dla Ciebie najlepiej żeby nic nie było (kiedyś tak mówił pewien Pan co się Kononowicz nazywał, kandydował nawet na prezydenta, ze skutkiem wiadomym, już wtedy zabrakło mu poparcia).

   Celar
   ( 30-06-2021 19:27 )
   Odpowiedz

   Leon
   ( 24-06-2021 10:03 )
   Odpowiedz

   Sprawdzają się słowa z utworu „Tribute to Roman” kapeli Daro&Victor:
   Budujemy nowy dom,
   Jeszcze jeden nowy dom,
   Naszym przyszłym, lepszym dniom,
   Legionowo!
   Każdą pracę z nami mnóż,
   Każdą pracę z nami dziel,
   Bo to jest nasz wspólny cel,
   Legionowo!
   Od piwnicy aż po dach
   Niech radośnie rośnie gmach
   Naszym snom i twoim snom o Romanie,
   Legionowo!
   …………………………..

   voytaszek
   ( 29-05-2021 12:50 )
   Odpowiedz

   Dlaczego Mirek negatywnie patrzysz na tą inwestycję? Przecież to sympatyczny i ładny projekt, sam chciałbym mieszkać w takim bloku. Chyba że masz dom wart 2 mln i bruździsz na ludzi (podobnie jak kilka innych osób na forum!!!) którzy za 200 tysięcy chcą mieszkać w przyzwoitych warunkach…Twoje 2 mln to 10 mieszkań….Nie odbieraj ludziom szans, oni nigdy takiego majątku mieć nie będą…

   KaKa
   ( 25-05-2021 16:33 )
   Odpowiedz

   „Ostateczna decyzja już jutro” – ostateczna powinna być tylko jedna – budować.

   voytaszek
   ( 25-05-2021 19:27 )
   Odpowiedz

   Oczywiście. Jest to bardzo estetyczny projekt, a nie jakiś szary standardowy blokowiec. Takich inwestycji właśnie potrzeba temu miastu, i lokalizacja idealna dla przyszłych mieszkańców…Sam się zainteresuję zakupem:-)

   Lokator
   ( 19-05-2021 16:29 )
   Odpowiedz

   Zrównoważony rozwój, wymaga dogęszczenia pozostałych rejonów miasta do gęstości spółdzielczych osiedli SMLW i ten blok przy Olszankowej należy wybudować.

   Miro
   ( 21-03-2021 02:22 )
   Odpowiedz

   Niech buduje jak najszybciej. Miasto musi się rozwijać.

   Paweł
   ( 27-02-2021 20:32 )
   Odpowiedz

   Gdyby nie Pan Smogorzewski i pan Rosiak to Legionowo by się nie rozwineło, Legionowo by zostało w roku 90 i nic by nigdy nie osiągnęło . A pan Smogorzewski wszystko rozbudował i unowocześnił a ludzie to widzą i zawsze będzie miał poparcie.

   lwo
   ( 19-02-2021 15:20 )

   Dobra lokalizacja i dobry pomysł z dwupoziomowym parkingiem

   Agata
   ( 25-08-2020 16:56 )

   Szkoda. Miasto musi się rozwijać.

   Robert42
   ( 25-11-2019 17:22 )

   I super. Szpecący bajzel węglowy w tak prestiżowej lokalizacji wreszcie zostanie zabudowany eleganckimi blokami. Tak trzymać
   adek
   ( 25-11-2019 18:53 )

   Nareszcie. Wierzyłem w ten plan, choć liczyłem na wyższe bloki, pisałem już o tym, 6-7 pięter, mniejsze stają się po prostu nieopłacalne. Ale jak spółdzielnie stać, to ok. Ważny też dobry dojazd

   Marko_o
   ( 08-10-2019 21:19 )

   Zapyziały fragment miasta z tym obskurnym blaszakiem i second handem to wstyd. Dobra
   zmiana

   Tadek
   ( 10-10-2019 10:18 )

   Ślimaczy się jak widzę ta oczekiwana inwestycja. Błękitny blaszka bedzie jeszcze prawie rok szpecił miasto, a to ważna arteria. Też po budynkach sądów powinny powstać eleganckie apartamentowca, lub chociaż jeden na wzór Faktorii. Oby cos zaczęło sie dziać w dobrym kierunku

   Wojtek
   ( 09-08-2019 13:20 )

   Czemu niewielki? Jak juz cos stawiać, to może 5-6 piętrowy apartamentowiec. Albo wyższy, samoloty tu nisko nie latają, to czemu nie zarabiać

   Robert42
   ( 09-08-2019 18:32 )

   Spółdzielnia działa nieco ślamazarnie…Tyle jest zapuszczonych terenów, maszkarnych blaszaków, śmieciowisk…Trzeba stawiać na jakość i nowoczesne budownictwo…I naprawdę, dziś niskich budynków wielorodzinnych się nie stawia, zwłaszcza w tak zagęszczonym mieście. Trzeba postawić na współczesne trendy i pięcie się w górę…10-12 pięter, myślę. Spójrzmy na Piaseczno, Pruszków…. Zerwijmy z dziadowstwem

   Wojtek
   ( 10-08-2019 08:28 )

   O Najemców na powierzchnie handlowe czy ogólnie użytkowe jest trudno…za to na mieszkania w 10-15 piętrowym bloku na pewno się znajdą. Zrozumcie, że wyższe budynki, to więcej zieleni, bo na np. pod 300 mieszkań w bloku 12 piętrowym wystarczy 1000m.kw. a nie 9000 m.kw. jak przy 3 blokach 4 piętrowych (3000 same bloki plus wymagane prawem odległośći

   Wojtek
   ( 09-08-2019 07:31 )

   Moze wreszcie zrobi sie porządek z poważnymi barakami

   Wojtek
   ( 25-04-2019 13:46 )

   Dobre miejsce na kilka bloków, ale w mojej opinii nie powinny być wyższe niż 7 pięter

   Robert42
   ( 25-04-2019 19:39 )

   To dobra perspektywa dla mieszkańców….Dziwiłem się że w centrum miasta taki bałagan tyle lat istniał. Postawiłbym na ładne apartamentowce z windami, lokalizacja przy stacji PKP spokojnie zapewni duże zainteresowanie i ceny ok 7000 za metr. Czekamy na decyzję i projekt osiedl:-)

   Tadeusz
   ( 20-04-2017 07:22 )

   Tylko niech to w końcu bedzie blok minimum 8-10 piętrowy, inaczej to dalej pozostanie szopka, a i mieszkańców nie zadowoli, raptem kilka rodzin sie zmieści, ja zbudują marne 4 piętra..a gruntow w mieście coraz mniej…

   Robert
   ( 20-04-2017 18:33 )

   Nie no, dzisiaj buduje się wysokie budynki. Z budynku np 8 piętrowego wpływy z czynszu z tej samej powierzchni działki będą dwa razy wyższe. Nawet drugoklasista to wie, dziś sprawdziłem:-) Po co więc budować jakiś tymczasowy bloczek, by za 3 lata go burzyć i budować większy? To byłoby wbrew zdrowemu rozsądkowi. Popieram budowę wysokich budynków

   Maria T.
   ( 22-04-2017 20:47 )

   a może planuję zakup mieszkania? Jak setki innych… I chcę mieszkać na minimum 8 piętrze…bo chcę. To co? Ktoś mi ma to zabraniać?

   Andreas
   ( 24-04-2017 19:10 )

   Kiedy w końcu na osiedlu młodych rozwalą ten sklep przy pętli autobusowej i postawią tam w końcu blok
   Marko_o
   ( 01-05-2017 19:17 )

   Kolejny fragment miasta czeka rewitalizacja i dobrze. Blaszane budy to raczej atrybut minionej epoki. Sobieskiego to coraz czesciej uczeszczana arteria takze i w tym miejscu warto sie zaprezentowac z lepszej strony. Spoldzielnia buduje zaskakujaco nowoczesnie jak na standardy legionowskie takze mam nadzieje ze i tym razem zaskoczy pozytywnie.

   Tadeusz
   ( 20-02-2016 15:16 )

   Szkoda że nie będzie to blok 12-15 piętrowy, miejsce idealne, a tak…żałosne niewykorzyywanie możliwości

   marko_o
   ( 21-02-2016 08:57 )

   Oby zadbali o dobrą architekturę. Architekt maluje naszą codzienną przestrzeń. Pełni po części misję, ma nas uwrażliwiać na estetykę, wprowadzać w dobry nastrój, budować w nas pozytywne skojarzenia. Myślę, że jak ktoś całe życie otacza się tępymi ordynarnymi klocami nie pozostaje to bez wpływu na niego samego. Stopniowo staje się właśnie takim tępym klocem, który przy nadarzającej okazji blokuje postęp lub przyjmuje postawę obojętną wobec estetyki.

   Uciśniony19 sierpnia 2021 at 11:10 odpowiedz

   O Wielki Daro, bez Ciebie wszelka walka z tym bezładem jest skazana na klęskę. Ratuj nas Panie bezładem swojego umysłu i myśli.

   Asfd19 sierpnia 2021 at 17:20 odpowiedz

   Ale te budynki nie będą bezładne. Będą komponować się z budynkami sąsiednimi drogi Daro vel Dariusz Nowak. Tego wymaga prawo.

   W Legionowie już niewiele miejsc jest na budowę i jak właściciel nieruchomości po sąsiedzku planuje zabudowę swojej w taki sposób, powtarzam swojej nieruchomości i zgodnie z przepisami, to ci się to nie podoba. No trudno jak potrzebujesz głuszy to najbardziej zaludnione miasto w Polsce nie jest dla Ciebie. Zmień miejsce zamieszkania. Mimo twoich najszczerszych żali to nic złego że ktoś potrzebuje mieszkania i uważa że to miasto jest atrakcyjne żeby tu zamieszkać”

   „Prawa nie zmieniono żeby zbudować blok obok ciebie. Ale jeśli uważasz że powinno być zmieniony możesz zachęcić sąsiadów i zebrać podpisy z projektem zmiany ustawy. Tylko chyba jednak jakoś w Polsce nikt nie zbiera podpisów przeciw niej”

   Aro7 stycznia 2021 at 22:37 odpowiedz

   Znajomi kolegi wybrali się na wycieczkę do Legionowa w poszukiwaniu mieszkania Jak szybko przyjechali tak jeszcze szybciej zostali bo jak sami stwierdzili tak rozwiniętego strukturalnie i bez korkowego miasta jeszcze nie widzieli.
   Tak proszę państwa wygląda ten realistyczny ROZWÓJ naszego miasta. Ludzie którzy chcieli wiązać jakąkolwiek przyszłość z naszym miastem zostali po tym co zobaczyli i na co mogą liczyć.
   Mieszkania na wynajem to też sposób na rozwój miasta-bo ludzie zostawiają tu pieniądze-a nie tylko je dewastują

   Teresa
   ( 18-06-2021 15:50 )
   Odpowiedz

   Nie „Jakąś decyzję muszą podjąć”, bo elementarny rozsądek nakazuje podjąć tylko jedną – budować ten 4-piętrowy blok i skończyć w końcu z tym marnotrawstwem terenów budowlanych, bo przyszłe pokolenia tego nie wybaczą.

   Lokator
   ( 19-05-2021 16:29 )
   Odpowiedz

   Zrównoważony rozwój, wymaga dogęszczenia pozostałych rejonów miasta do gęstości spółdzielczych osiedli SMLW i ten blok przy Olszankowej należy wybudować.

   voytaszek
   ( 22-04-2021 16:09 )
   Odpowiedz

   Bardzo ładny projekt, oby realizacja była tak samo efektowna. Ceny zapewne będą wysokie, sąsiedztwo lasu bezcenne. Takie projekty są oczekiwane przez nas mieszkańców

   Swoją droga na szczęście w Polsce jest prawo własności wiec właściciel może budować mimo ze takim jak DARO się to nie podoba.

   Miro
   ( 21-03-2021 02:22 )
   Odpowiedz

   Niech buduje jak najszybciej. Miasto musi się rozwijać.

   Ciocia Tekla18 sierpnia 2021 at 22:38 odpowiedz

   Daruś a już myślałam, że w końcu się zabrałeś za jakąś sensowną i uczciwą pracę i walczysz z tym bezładem, ty w kółko dziamgolisz jak pijany zając i niedługo zaczniesz się czepiać jak pijany płotu.

 3. Kali odpowiedz

  Jak Smogorzewski zezwalać na budowę w Legionowie i sprzedawać miejskie działki pod budowę to wy krzyczeć rozwój
  Jak budować Kownacki to wy krzyczeć ile hektarów sprzedać pod zabudowę

 4. GRUBYMI NIĆMI - KACPER odpowiedz

  Byłem na stronie Wieliszewa I widzę, że ten wymyślony przez nich rezerwat, co miałby powstać jakoś tak akurat został wyrysowany, żeby objąć oba kolejowe korytarze. Jakby kolej przesunęła swój korytarz w prawo w stronę Sikor, to oni zapewne tam by przesunęli ten swój wymyślony rezerwat….. GRUBYMI NIĆMI TO SZYTE

  1. Mario odpowiedz

   Pełłna zgoda. Wójt Kownacki ma pełne prawa walczyć, żeby kolej nie przechodziła przez jego gminę. Nawet wymyślać rezerwaty, których nie ma i nikt o nich nie słyszał. Ale ten zapis, że najlepiej nową linie poprowadzić starym szlakiem przez Legionowo, Chotomów, Dąbrowę, Janówek Nowy Dwór, Pomiechówek itd przez środek miasta i pod naszymi domami, to prawdziwe świństwo. Na dodatek podpisał się pod tym Smogorzewski ale on mógł być w stanie nieważkości.

 5. Z CHOTOMOWA odpowiedz

  Zgadza się, hipokryci samorządowi i ich poplecznicy protestują teraz przeciwko linii kolejowej poprowadzonej przez nieużytki, gdzie nie mieszkają ludzie, a jest tyko infrastruktura przesyłowa i dawny nasyp kolejowy. Jednocześnie domagają się żeby ta linia przebiegały przez gęsto zaludniony teren miasta, gdzie mieszkają tysiące ludzi – tacy obrońcy przyrody i demokracji………!!!

 6. Dariusz Nowak odpowiedz

  O proszę ci totalni hipokryci nagle martwią się tereny zielone w Wieliszewie, Kałuszynie, Skrzeszewie, martwią się że deweloperzy budują na tych terenach
  A co było w Legionowie, zakłamane trolle, każdy post o dogęszczeniach w Legionowie, betonowaniu Legionowa i sprzedaży wszystkiego deweloperom zawsze kończył się postami ‘deweloper na swoim terenie może budować co tylko chce”, gdzie podział się “tadzio” który jeszcze dwa dni temu pisał że drzewa w mieście przeszkadzają a lasy mamy wokoło, dlaczego nie piszecie że “zrównoważony rozwój” wymaga zabudowania każdej działki bo “teren nie może się marnować”

 7. Zwykły Mieszkaniec odpowiedz

  Panie Wójcie,
  W Wieliszewie dali zielone światło dla deweloperów, czy uchwalając plany miejscowe, czy też ich właśnie nie uchwalając, na jedno wychodzi. Zabudowali co się da, a kolejne tory kolejowe chcą teraz wcisnąć w środek Legionowa, chociaz jest w gminie Wieliszew jeszcze pas pustego terenu korytarz nr 4.

  Nie jest też prawdą, że 4 tor w Legionowie musi powstać, bo zaplanowali go 20 lat temu i wszyscy o tym wiedzą. Ja mieszkam przy ul. Kościuszki w Legionowie i nic o tym nie wiem.

  Podczas konsultacji w Legionowie byłem i uważnie słuchałem. Mówili, że tamte plany sprzed 20 lat są już nieaktualne, bo wtedy kolej była w odwrocie oraz że zrobili nowe badania w 2019 r. Z tych nowych badań wyszło im, że przepustowość z Warszawy Wschodniej w kierunku Nasielska jest już na wyczerpaniu i trzeba wybudować nową linię kolejową oraz oddzielić ruch podmiejski od dalekobieżnego.

 8. Katarzyna odpowiedz

  To mnie pan ubawił tymi słowami: – “Dlaczego prezydent występowałby przeciw swoim mieszkańcom w kwestii kolei?”
  Otóż jest kilka możliwych odpowiedzi:
  1) ma w nosie mieszkańców, jak to wielokrotnie już udowadniał, bo ważniejsze dla niego są prywatne interesy.
  2) nie ma już działek na sprzedaż w pobliżu torów przychodzących przez Chotomów i Legionowo, a ma na przykład kilkanaście hektarów gdzieś za Skrzeszewem i kolej mogłaby mu utrudnić sprzedaż ich deweloperowi po dobrej cenie.
  3) liczy że PKP budując nową linię kolejową przez Legionowo przy okazji zbuduje za niego przeprawy przez tory, które dawno obiecał mieszkańcom, a właściwie obiecuje przed każdymi wyborami…..
  etc, etc, etc…

 9. Zwykły Mieszkaniec odpowiedz

  Panie Wójcie nie chodzi o lex deweloper, ale o to co zrobiliście wcześniej. Uchwaliliście, Pan i Rada, takie plany zagospodarowania przestrzennego, dzięki którym deweloperzy mogli zabudować całe Łajski, Wieliszew, Skrzeszew i Olszewnicę.
  Po drugie nie jest prawdą, że pas własności kolei w Legionowie nie ingeruje w zabudowę.
  Po trzecie, to prawda z dodatkowy tor przez Legionowo i Chotomów planowali 20 lat temu, ale u was taki tor zaplanowali już 90 lat temu – a więc to kiepski argument.

  1. Paweł Kownacki odpowiedz

   Po pierwsze brak planów i ustawa pozwoliła na zbudowanie na warunkach osiedli, proszę też przekierować część swoich żali na ustawodawcę i sądy, które nasze decyzje odmowne lub nakazujące pewne działania obalały.
   Nawet jeśli skierowany zostanie wariant 4 to i tak ten tor zostanie dołożony.
   Planowanie od 20 lat oznacza, że przy istniejących torach wszyscy wiedzieli o planach, a u nas od 2012 roku zniesiono rezerwę podkreślając dalszy rozwój kolei w istniejącym pasie. U nas do tego czasu nikt nie próbował się nawet zbliżyć do torów z jakąkolwiek zabudową. Więc to raczej dobry argument… gdyż tory i pas kolejowy z Legionowie istnieje i dla przepustowości ma być tej jeden dodatkowy zrealizowany a nie dla hipotetycznej rezerwy ja ten forsowany korytarz nr 4.
   Dlaczego prezydent występowałby przeciw swoim mieszkańcom w kwestii kolei? Proszę nie używać argumentu w postaci przeładowni.

 10. Kacper odpowiedz

  Nie chcą torów przez nieużytki w Wieliszewie, bo już się dogadali i zarezerwowali te nieużytki dla deweloperów A działki w Legionowie posprzedawali to już im nie zależy….

  1. Paweł Kownacki odpowiedz

   Bzdura! Proszę wyszukać sobie artykuł w konkurencyjnej gazecie – 400ha jakie chcemy przed deweloperami zablokować. Podpowiem zapytanie dla googla “400 ha wieliszew kałuszyn”
   Ale zapewne każdy ocenia podłóg siebie…

   1. Kacper odpowiedz

    Dobra dobra, niech wójt poda ile setek hektarów zostało już zabudowanych w gminie Wieliszew. a nie tylko lansowanie siebie i ppppppppppiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjaaaarrrrrrrrr

 11. Paweł Kownacki odpowiedz

  Jako jeden z niewielu mam tutaj odwagę pisać pod nazwiskiem.
  Skoro niektórzy z Państwa znają moje miejsce zamieszkania to wypadałoby mieć więcej odwagi cywilnej by mi powiedzieć swoje zarzuty prostu w twarz.
  a teraz do rzeczy… o budowie dodatkowego toru kolejowego przez Legionowo – zaznaczam JEDNEGO! – mowa jest przynajmniej od 20 lat.
  Po drugie nawet jeśli Państwo przeforsujecie realizację korytarza nr 4 to proszę zwróćcie uwagę, iż poza tymi torami dużych prędkości tunele pod CSP i przez Łajski etc planowane jest i tak zrealizowanie dodatkowego toru w Legionowie w istniejącym pasie, oraz dodatkowych torów od Chotomowa do Modlina.
  Ale wszystko w pasie własności kolei bez kolizji z zabudową.
  Po trzecie Ci wszyscy specjaliści od deweloperów zapewne nie znają albo nie chcą znać faktów, iż dzięki naszym działaniom udało się już uchronić przed wycięciem lub zabudową setki hektarów lasów lub łąk. Co m.in. skutkuje dalszymi konfliktami z deweloperami, którzy chcą zablokować nasze prace w sprawie planu zielonego dla 400 ha.
  Przypominam, że w Wieliszewie nie przeszła żadna! uchwała w ramach przepisów Lex Deweloper! Żadna!
  Reasumując samorządowcy walczą z każdą rozbudową kolei ponad planowane od 20 lat tor w Legionowie i Chotomowie oraz 2 w Gminie Wieliszew (na odcinku Chotomów – Janówek – Nowy Dwór) i w Nowym Dworze. Zdjęcia do artykułu przedstawiają tylko negowany przez nas korytarz 6 i wzbudzają nieuzasadnioną krytykę samorządowców walczących o swoje gminy. Nikt z nas nie popiera wariantu 6!
  Skoro po tak dużym sporze jaki był między mną i prezydentem Legionowa porozumieliśmy się w słusznym celu to chyba musiał zaistnieć ważny wspólny interes!? Czy komuś ten spokój na tej linii przeszkadza?
  Po spełnieniu naszych oczekiwań podstawowy cel projektu czyli przepustowość zostanie spełniony, a prędkość postulowana może być rozwinięta po minięciu obszaru aglomeracyjnego czyli po minięciu Modlina/Pomiechówka.
  7 minut to nie nasz wymysł – to dane z dokumentów studialnych firmy projektowej.

  1. Tadeusz odpowiedz

   To niech ten JEDEN zaznaczam JEDEN tor Wójt puści u siebie pod domem, nie u nas…..

 12. Marzena odpowiedz

  Wszystkie warianty, szczególnie KORYTARZ 6 z WARIANTAMI 3 i 4, bez odbicia przed Legionowem i poprowadzenia tam linii kolejowej dla pociągów dalekobieżnych w tym dużych prędkości, oznaczają wprowadzenie nowych torów do miasta i zwiększenie uciążliwości dla tysięcy mieszkańców Legionowa. To jest prosta matematyka. Między bajki można włożyć opowieści o dobudowaniu tylko jednego toru – bo to się nikomu nie opłaca i nie zapewni większej przepustowości..
  Mieszkańcom Legionowa grozi wzrost liczby decybeli hałasu drgań, przybliżenie torów do domów mieszkalnych, zburzenie i przebudowa wiaduktu na DK-61, kładki, tunelu, peronów, dróg, rozwalanie ekranów, likwidacja biegnących wzdłuż nich ścieżek rowerowych. A potem Smogorzewski , jak ma w zwyczaju, jak struś wyjmie głowę z piasku i powie że nic o tym nie wiedział,bo to wina PKP.

 13. Dariusz Nowak odpowiedz

  Widzę że pełną parą pracuje farma trolli, nagle wszyscy “pokochali” kolej, domagają się zwiększenia przepustowości,
  Tylko że nie ma to nic wspólnego z prawdą, to wszystko jest robione aby żerować na niedomówieniach i zwykłych kłamstwach
  Samorządowcy oprotestowali oba warianty w tym korytarz 6 który miałby przebiegać przez Legionowo
  Jaki sens byłby w tym aby dołożyć dodatkowe tory przez sam środek Legionowa, przecież to byłoby dokładnie ten sam korytarz 6
  “Żądamy, aby we wskazanym planie modernizacji inwestycja prowadzona była w pasie własności PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.”
  W tym zapisie chodzi dokładnie o to aby kolej wszystkie swoje prace wykonywała na infrastrukturze którą już ma, na tych torach KTÓRE już biegną przez sam środek,bez dokładania żadnych dodatkowych torów
  Jak nie byłbyś drogi “kacprze, maryjanie, andrzeju, antoni. marzena” płatnym opłacanym trollem to wiedziałbyś że przesunięcie ekranów nie da nic bo nie ma tam miejsca na zmieszczenie dodatkowych torów
  Zaczynam rozumieć o co w tym wszystkim chodzi, wyczuliście szansę na to aby zmniejszyć u siebie uciążliwości związane z ruchem pociągów i to kukułcze jajo w postaci Pendolino przenieść komuś innemu
  To stąd wzięły się te kłamstwa że Smogorzewski i Kownacki chcą wam dołożyć tory w centrum Legionowa
  Chcecie aby został wybrany wariant 4 przez Łajski, to stąd wzięło się nagłe zainteresowanie pasami ochronnymi i mieszanie z błotem wójta Kownackiego

 14. AM odpowiedz

  Dla porządku w dyskusji. Nie ma szans na budowę torów w pasie ochronnym gazo czy ropociagów, a przebieg tych instalacji ewentualnie musiałby być zmieniony. Wiem, bo pytałem o to projektanta.

  Ps.
  Te mapki w artykule to za wiele z rzeczywistością nie maja wspólnego (w sumie jak same i te szlaki kolejarzy).

 15. Maryjan odpowiedz

  A ja mam taką propozycję dla wójta Pawła Kownackiego, żeby te nowe tory poprowadzić, zamiast przez środek najbardziej zagęszczonego miasta w Polsce czyli Legionowa, przez niezagospodarowane tereny w gminie Wieliszew (te których nie zdążył jeszcze zabudować razem z deweloperami). Chodzi o strefę gdzie przechodzą gazociągi i ropociągi oraz ślad starego toru kolejowego do Nasielska. Albo przez Komornice i Poddębie – przecież tam jest pustkowie i nikt właściwie nie mieszka – nieprawdaż?

 16. Z Łajsk odpowiedz

  Dla Dariusza Nowaka i farmy trolli z III Parceli chodzi tylko i wyłącznie o to aby nie było nic budowane blisko niego. Stąd te ciągłe manipulacje z ich strony.

 17. USTAWKA odpowiedz

  Wójt Wieliszewa to niech lepiej zrobi rezerwat dla developerów, których wpuścił do gminy i pozwolił im wycinać drzewa i zabudować całe połacie terenu. A teraz robi ustawki i udaje obrońcę przyrody. Radni też są dobrzy, jeden teraz płacze, że mu kolej przejedzie przez dom i ojcowiznę a wcześniej hektary podzielił na parcele i wszystko zabudował bawiąc się w dewelopera

 18. Maryjan odpowiedz

  Panie Nowak, proszę nie manipulować, projektanci w czasie konsultacji mówili wyraźnie, że nie chodzi o skrócenie czasu o 7 minut, tylko o zwiększenie przepustowości, której nie da się osiagnąć na dotychczasowym szlaku kolejowym. Skrócenie czasu podróży to tylko jeden z pozytywnych skutków ubocznych. Po drugie w tej deklaracji prezydent Legionowa i wójtowie Wieliszew i Jabłonny wyraźnie napisali, że są przeciwko 2 nowym wariantom ale jednocześnie są za rozbudową kolei na dotychczasowym szlaku – w pasie własności należącym do PKP Polskie Linie Kolejowe – czytaj – PRZEZ ŚRODEK LEGIONOWA I CHOTOMOWA !!!

  1. Victor odpowiedz

   Maryan, nie zapominaj, że projektanci siedzą w kieszeni PKP PLK , chcą mieć robotę i będą gadać to co trzeba, żeby inwestycja doszła do skutku. Po wybudowaniu zwiną manatki, wezmą kasę i znikną a ludzie zostaną z jakimś wspaniałym wariantem torów na całe lata. Prośba o odrobin więcej dystansu i obiektywnej oceny

   1. Dariusz Nowak odpowiedz

    Victor aby daleko nie szukać, Dworzec Gdański, tu pierdzielą o zwiększeniu przepustowości a co zrobili na Dworcu Gdańskim
    Projektanci zrobili projekt a PLK zaklepała jedno, jedyne wąskie zejście do przejścia podziemnego, dodatkowo i wyjątkowo skutecznie je blokując budując w tym miejscu schody ruchome

 19. Antoni odpowiedz

  W odpowiedzi do Dariusz Nowak

  To co piszesz, to jest takie chytre niedomówienie, że samorządowcy są przeciwni obu wariantom czyli korytarzom nr 4 i nr 6. Zapominasz napisać, że jednocześnie chcą aby nowe tory zbudowano przez środek Legionowa czyli tam, gdzie ludzie już i tak muszą znosić nadmierne uciążliwości od kolei.
  Cytuję punkt 3) deklaracji samorządowców, na która się powołujesz:

  “Żądamy, aby we wskazanym planie modernizacji inwestycja prowadzona była w pasie własności PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.”

  Ten pas własności PKP idzie właśnie przez sam środek Legionowa i sięga dalej niż obecne ekrany.

 20. Mieszkaniec L odpowiedz

  Najpierw wpuszczono deweloperów i w całej gminie Wieliszew wycinano lasy. Wszystko niszczyli i zabudowywali dla kasy. Tak było właśnie w Skrzeszewie. A teraz wójt z Wieliszewa twierdzi, że planuje tam utworzyć rezerwat przyrody i z tego powodu rozbudowę kolei trzeba wcisnąć w środek miasta Legionowo. A może my też planujemy w Legionowie przy torach utworzyć trzy rezerwaty przyrody, Jak on może robić taką ściemę, to dlaczego my nie możemy…?

 21. Dariusz Nowak odpowiedz

  Kiedy czytam niektóre komentarze to odnoszę nieodparte wrażenie że tworzą je zaprogramowane z góry boty
  Cały wałkowany jest wątek dodatkowych torów w Legionowie pomimo tego że samorządowcy z Legionowa. Wieliszewa, Jabłonny podpisali wspólną deklarację że nie zgadzają się na ŻADEN wariant
  Ale to chyba za mało bo cały czas toczy się dyskusja o przebiegu tej odnogi, nagle mieszkańcy Legionowa zapragnęli kolejnej modernizacji, chyba już zapomnieli jak jeździły pociągi kiedy modernizowano trasę Warszawa-Gdańsk, jak jeżdżą pociągi teraz kiedy modernizowany jest Dworzec Zachodni, nagle w Gazecie Wyborczej ukazuje się bardzo stronniczy artykuł w którym pokazuje się same plusy modernizacji nie wspominając słowem jakie niesie to konsekwencje dla mieszkańców Legionowa
  Nagle zapanowała zbiorowa histeria, wszyscy troszczą się o kolejną już przebudowę linii Warszawa-Gdańsk którą to przebudowę spartoliła właśnie kolej zupełnie zapominając że w Polce jest ponad 400 miast w tym 6 powiatowych które zostały odcięte od kolei Jastrzębie Zdrój 85 tysięcy mieszkańców pozbawionych dostępu do pociągów, 65 tysięcy mieszkańców Siemianowice Ślaskie, 61 tysięcy mieszkańców Łomża, 31 tysięcy mieszkańców Police.
  Nagle najważniejszą kolejową inwestycją staje się budowa odnogi linii kolejowej która pozwoli skrócić podróż o całe 7 minut, najważniejszą inwestycją nagle staje się przekopanie 2,5 kilometrowego tunelu pod Legionowem który będzie kosztował miliardy, budowa wiaduktów i mostu dla 7 minut oszczędności
  Z mieszkańcami Legionowa i okolic walczy dobrze zorganizowana farma trolli odporna na wszelkie argumenty , zogniskowana na tym aby skłócić ze sobą mieszkańców

 22. Marzena odpowiedz

  Fajnie to sobie prezydent Smogorzewski z wójtem z Wieliszewa wymyślili, że niby jak komuś już dziś stół się trzęsie od przejeżdżających pociągów, to będzie mu wszystko jedno, kiedy pociągów tych będzie 2-razy tyle
  Jeżeli są tacy mądrzy, to może niech se puszczą te pociągi, na tym dodatkowym torze, ale pod własnymi domami.

 23. Andrzej odpowiedz

  do Dariusz Nowak
  Dariuszu i zaliczyłeś strzał w pudło. Te strefy ochronne wytyczono w latach 60-tych 40 m dla rury 800 mm i 35 m dla rury 600 mm, ale kilka lat temu zmieniły się normy i strefy te zmniejszono bodajże do 15 m, A więc w tym dawnym pasie ochronnym zmieszczą się teraz spokojnie dwa tory kolejowe. Lepiej już teraz je zbudować niż zrobić to za 20 czy 30 lat, kiedy teren już zarośnie i będzie szkoda drzew. Bo taka konieczność z pewnością powstanie w przeciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat. Chyba, że chcesz wyburzyć pół Legionowa?

  1. Daro to cebulak odpowiedz

   Andrzeju, wszyscy na tym forum wiedzą że Dariusz Nowak pronuje rozwiązania które są korzystne dla jego PRYWATY a krytykuje inne. Po prostu farma trolli z III się uaktywniła iujada bo ktoś odważył się zaplanować znowu coś w ich rejonie

   1. Victor odpowiedz

    A trolle ciągle ad persona przy całkowitym braku obiektywizmu , uczciwości i argumentów, co jest typowe dla takich ratuszowych trolli jak autor krytykujący Daro

 24. Andrzej odpowiedz

  Wszędzie w cywilizowanym świecie buduje się autostrady i obwodnice miast poza terenami zurbanizowanymi. A w Legionowie nie dość że droga krajowa przechodzi przez środek miasta to jeszcze tranzytową kolej dużych prędkości samorzadowa klika chce wpuścić do miasta.
  Panie Kownacki przez Łajski i Skrzeszew przechodzi pas techniczny, niezabudowany o szerokości 80-100 metrów, bo tam są strefy ochronne 2 gazociagów i ropociągu Przyjaźń, a poza tym jeszcze nasyp kolejowy. Tam prawie nic nie rośnie i jest daleko od zabudowań. Spokojnie w tym pasie bez niczyjego uszczerbku można tam zmieścić 2 tory kolejowe (15 m szerokości góra).

  1. Dariusz Nowak odpowiedz

   Geniuszu, a nie przyszło ci czasem do głowy że po coś te pasy ochronne utworzono. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić że w pasie ochronnym dwóch gazociągów i ropociągu ktoś wpadnie na pomysł budowy takiej ingerującej w teren infrastruktury
   Zero refleksji nad tym że te oba proponowane korytarze są zupełnie zbędne, kto przy zdrowych zmysłach rozważa warianty linii kolejowych które będą kosztować miliardy a pozwolą zyskać 7 minut oszczędności

   1. Wizjoner odpowiedz

    Najlepiej mieszkać na Łajskach i kazać budować tory przez centrum miasta. To takie cebulackie.
    Wszędzie indziej byle z dala ode mnie… Nawet jeżeli to było najlepsze rozwiązanie.
    Kolej planuje inwestycje na 30 lat w przód… Teraz 7 minut, później może być 70 minut. Ale kogo to obchodzi…
    Ja mam pomysł dla kolei! Najlepiej wybudować kolej na estakadach w formie mostów. Pierwsza na świecie (?) kolej powietrzna? Bez drązenia tuneli, przez przekopywania całego miasta. Nad miastem, nad drzewami… 700 km na godz.

    1. Dariusz Nowak odpowiedz

     Pudło, mieszkam w Legionowie ale nie widzę żadnego sensu w budowie KTÓREGOŚ z tych wariantów i wciskaniu któreś z wariantów
     Nie chcę z prostego powodu, te 7 minut oszczędności NIGDY nie zamieni się w 70, zawsze będzie to 7 minut, no chyba że pociągi zaczną faktycznie latać
     Nie rozśmieszaj mnie z tym planowaniem inwestycji na 30 lat, kilka lat temu praktycznie od nowa budowano linię Warszawa-Gdańsk, gdzie było to planowanie na 30 lat kiedy po kilku latach po zakończeniu modernizacji rozważa się ponowną modernizację połączoną z wyburzeniem tego co wybudowano zaledwie klika lat temu
     Kolej nie wyciąga żadnych wniosków z błędów popełnionych przy wcześniejszych modernizacjach innych linii kolejowych, wciąż popełnia te same błędy
     Po drugie, ponowna modernizacja linii Warszawa- Gdańsk odetnie nas PONOWNIE od kolei na minimum 10 lat
     Widać że na forum bardzo aktywnie działa lobby kolejarsko pisowskie dla których wydanie kilku miliardów na fanaberie stanowi wręcz powód do dumy

     1. Dlaporzadku

      Lajski to sołectwo w gminie Wieliszew. Ale Tradycyjnie Łajskami nazywa się część Legionowa, gdzie jest starostwo i ciepłownia PEC, rejon ulicy Olszankowej, czyli tam gdzie wytyczono KORYTARZ NR 4.
      Tylko tak dla porządku informuję.

 25. Uszaty odpowiedz

  Od początku mówiłem że należy poczekać jak się ruch ułoży po remoncie DK61 i dać szansę na budowę przepraw przez tory kolei za ich pieniądze. A tak mamy zupełnie nie rozwiązujący problemów zakorkowanego centrum tunel na Bukowcu budowany ze środków gminy kosztem wieloletniego opóźnienia w remotach dróg gminnych, taki fetysz grupki krzykaczy. Roman obiecał 4 lata temu 3 nowe przeprawy w porozumieniu z koleją i nic z tego nie wyszło. A przede wszystkim należy odkorkować centrum.

  1. Uszaty odpowiedz

   A tak przechodzi koło nosa niepowtarzalna szansa aby to kolej zbudowała przeprawy z własnych środków. A tak to my buduje y dworzec i przeprawy podczas gdy inne miejscowości gdzie choć trochę myśli się strategicznie mają je zbudowane nie kosztem inwestycji gminnych.

 26. Kacper odpowiedz

  A dlaczego nikt nam wcześniej nie powiedział że Smogorzewski i Kownacki nie tylko sprzeciwiają się planom rozbudowy kolei nowym szlakiem ale przede wszystkim chcą wcisnąć tą kolej czyli dodatkowe tory w środek miasta Legionowa. Może niech te tory idą przez Józefów, gdzie mieszka jeden albp przez Poddębie, gdzie mieszka drugi……?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *