LEGIONOWSKI. Zakażony z Nieporętu przegrał walkę z koronawirusem

2020-04-24 4:30:35

Według komunikatu Sanepidu z 24 kwietnia br., 50 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 8 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby. Ponadto 251 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 445 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 24 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby jedna osoba zmarła z powodu zakażenia koronawirusem, w powiecie przybyło 3 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 35 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Nie wykryto żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. 2 kolejne osoby uznano za ozdrowieńców.

ZGONY z ostatniej doby:
– mężczyzna (l.62), hospitalizowany, choroba współistniejąca;
OZDROWIEŃCY z ostatniej doby:
– dziecko (l.8), przebywało w izolacji domowej;
– kobieta (l.51), przebywała w izolacji domowej;

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (24 kwietnia) 251 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 445 poddanych jest kwarantannie domowej, 15 osób objętych izolacją domową. 50 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się osób. osoby nie żyją oraz odnotowano 24 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (23 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 261 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 458 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych ze względu na gminę (stan z 22 kwietnia, bez dzisiejszych przypadków):

 • Legionowo: 24 zakażenia, 2 zgony, 11 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 2 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon (wczoraj o), 4 ozdrowień;
 • Jabłonna: 12 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowieńców.

Koronawirus w Polsce – aktualna sytuacja epidemiologiczna. 

Aktualizacja MZ 24 kwietnia

 • 265 201 zbadanych próbek;
 • 254 442 próbek negatywnych;
 • 10 759 próbek pozytywnych;
 • 3 095 osób hospitalizowanych
 • 97 905 osób objętych kwarantanną
 • 20 546 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • ponad 14,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1 944

Łącznie w Polsce jest obecnie 10 759 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarły 463 osoby.

Komentarze

2 komentarze

 1. Marian odpowiedz

  Facet umarł na raka a wy piszecie, że z powodu korony… Bydło…

  1. olo odpowiedz

   Zero szacunku dla porządnej choroby. Co sobie wnuki kiedyś pomyślą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *