LEGIONOWSKI. Zaszczep się w aptece już dziś!

2021-08-10 7:56:57

Mapa Europy w kontekście realizacji szczepień przeciw grypie przez wszystkie zawody medyczne wśród populacji pow. 65 r.ż.

Do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek, w których można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. W województwie mazowieckim dostępnych jest 39 aptek. Każdy farmaceuta został odpowiednio przeszkolony, by kwalifikować i realizować szczepienia, a apteki zostały do tego dostosowane. Celem jest zapewnienie bezpiecznych wakacji i zaszczepienie jak największej liczby Polaków przed nadejściem IV fali zachorowań na koronawirusa

Osoba, która chce zaszczepić się w aptece, musi wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia. Procedura jest podobna, jak w przypadku innych punktów szczepień. Zarejestrować można się bezpośrednio w danej aptece, przez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię pod numer 989.
„W aptekach podawana jest głównie jednodawkowa szczepionka, którą mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 18 roku życia. Jest to znaczne ułatwienie dla osób, które wybierają się na wakacje, a chcą się zaszczepić w stosunkowo krótkim czasie, bez kolejek i zbędnych wizyt. W krajach, w których farmaceuci wykonują szczepienia przeciw grypie w aptekach poziom wyszczepialności społeczeństwa plasuje się na poziomie 61-80%. Najchętniej poddają się szczepieniom pacjenci z Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek osób zaszczepionych powyżej 65 r.ż. wynosi ponad 80%; następnie z Portugalii – 76%, Irlandii – 68%, Belgii – 62% oraz Holandii – 61%. Tak wysokie wskaźniki ukazują, że szeroko udostępnione szczepienia znacznie wpływają na poziom wyszczepialności wśród społeczeństwa.

Źródło: Fundacja Nadzieja dla Zdrowia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *