Facebook


LEGIONOWSKI. Zegrzyńska PASKUDA – napiszmy księgę przygód

2019-07-09 6:09:38

Dawno, dawno temu, w latach 80. poprzedniego wieku, w Jeziorze Zegrzyńskim zaczęto widywać dziwnego pływającego stwora. Olbrzymiego. Czasem nad ranem, czasem o zmierzchu, rzadko pokazywał się w biały dzień, chyba że podczas ulewy albo burzy z piorunami – najwidoczniej lubił takie atrakcje. Okoliczni mieszkańcy zaczęli się zastanawiać, dlaczego pojawił się u nich akurat wtedy. Skąd się wziął? Właśnie się urodził? Wykluł z gigantycznego jaja? A może przypłynął z dalekich stron? Jezioro było wówczas strasznie brudne i zaśmiecone, może więc jakieś wodne zwierzę zmutowało przez zanieczyszczenia? Stwora nazwano Paskudą.

Zegrzyńską Paskudą zainteresowali się dziennikarze. Wkrótce usłyszeli o niej ludzie z całej Polski. Wielu chciało ją zobaczyć. Kilka osób twierdziło, że im się to udało. Dziwnym trafem zdjęcia jednak nikt nie zrobił. Członkowie pewnego wokalno-tanecznego zespołu z Zegrza, występującego pod nazwą Paskudy (przypadek?!), utrzymywali, że często spotykają zegrzyńską Paskudę, a nawet z nią rozmawiają!
Dziś sprawa Paskudy z Jeziora Zegrzyńskiego jakoś przycichła. Może wybudowanie oczyszczalni sprawiło, że nie miała co jeść i skurczyła się do małych rozmiarów? Może ktoś czasem spotyka nad brzegiem wody w Serocku czy Zegrzu dziwaczną jaszczurkę? A może po prostu poszła spać i za jakiś czas – 20, 40, może nawet 100 lat – obudzi się i znów wszyscy będą się zastanawiać, kto to taki i skąd się wziął?
Zegrzyńska Paskuda była opisywana wiele razy, powstały nawet jej portrety. Na każdym z nich wygląda inaczej. Może Ty znasz kogoś, kto widział zegrzyńskiego stwora? A może spotkałaś/ spotkałeś Paskudę osobiście? Wtedy bezwzględnie musisz opisać to nadzwyczajne zdarzenie! Nie pomiń żadnego szczegółu! Jeśli natomiast masz bujną wyobraźnię i pomysł, jakich przygód doświadczała (bądź doświadcza) Paskuda w naszej okolicy – opisz to również. Stwórzmy wspólnie – rozdział po rozdziale – księgę przygód Paskudy zamieszkującej Jezioro Zegrzyńskie.
Podobno Paskuda bardzo lubi podróżować. Opiszmy więc jej przygody w różnych, większych i mniejszych miejscowościach naszego powiatu. Może będzie tropić tajemnice historii tych miejsc? A może spiszecie legendy o Paskudzie, które w waszej okolicy przekazuje się z ust do ust i opowiada w letnie, upalne wieczory? Szkocja ma potwora z Loch Ness, w Górach Skalistych jest Wielka Stopa, w Himalajach mieszka Yeti. Nie bądźmy gorsi i zadomówmy nad Jeziorem Zegrzyńskim Paskudę!
Są wakacje, na pewno macie trochę wolnego czasu. Puśćcie wodze fantazji. Długopis w dłoń, palce na klawiaturę i do dzieła!
Wasze relacje ze spotkań (faktycznych bądź wyimaginowanych) z zegrzyńską Paskudą lub opowieści o jej przygodach przysyłajcie do nas na adres e-mail: animacja@pik.legionowski.pl.
Wybrane historie opublikujemy na stronie www.pik.legionowski.pl i na naszym profilu facebookowym [klik].
Regularnie będziemy publikować kolejny rozdział Waszego autorstwa, który może się stać inspiracją dla kolejnych autorów. Być może później uda się nam wspólnie wydać księgę przygód Paskudy.
Udział w zabawie tworzenia księgi przygód Paskudy wiąże się z dobrowolnym przekazaniem praw autorskich do powstałych wytworów literackich oraz z wyrażeniem przez Uczestnika zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z Klauzulą informacyjną przetwarzania danych w Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, dostępną na stronie internetowej: www.pik.legionowski.pl w zakładce O NAS.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *