LEGIONOWSKI. Zero nowy przypadków zakażenia w powiecie

2020-04-25 5:04:38

Według komunikatu Sanepidu z 25 kwietnia br., 50 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 8 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby. Ponadto 227 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 412 osób poddanych jest kwarantannie domowej. Odnotowano również 24 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybył 1 przypadek objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 20 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową. Wykryto zero nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (25 kwietnia) 227 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 412 poddanych jest kwarantannie domowej. 50 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się osób. osoby nie żyją oraz odnotowano 24 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (24 kwietnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 251 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 445 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce
Aktualizacja MZ 25 kwietnia

  • 278 994 zbadanych próbek;
  • 267 927 próbek negatywnych;
  • 11 067 próbek pozytywnych;
  • 2821 osób hospitalizowanych
  • 87 003 osób objętych kwarantanną
  • 19 653 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
  • ponad 13,7 tys. testów wykonanych w ciągu doby
  • Liczba osób, które wyzdrowiały: 2 126

Łącznie w Polsce jest obecnie 11 067 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 499 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *