LEGIONOWSKI. Znowu rośnie liczba osób poddanych nadzorowi epidemiologicznemu oraz kwarantannie domowej

2020-06-01 3:56:33

Według komunikatu Sanepidu z 1 czerwca br., w sumie 58 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 47 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 218 osób jest poddanych kwarantannie domowej. 5 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 43 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 5 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 34 nowe przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (1 czerwca) 47 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 218 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 58 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 43 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (31 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 13 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 215 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 28 maja)

 • Legionowo: 28 zakażeń, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 1 zakażenie;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 5 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 23 987

Zakażenia dzisiaj: 202

Zgony: 1 065

Aktualizacja MZ 1 czerwca

 • 2 181 osób hospitalizowanych
 • 77 406 osób objętych kwarantanną
 • 18 859 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 11 449
 • 915 546 zbadanych próbek
 • 836 298 przebadanych osób
 • ponad 16,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *