LEGIONOWSKI. PILNE! Żółta strefa w całym kraju. Wracają maseczki w miejscach publicznych

2020-10-08 2:34:50

Dziś premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił, że od 10 października br. tzw. żółta strefa będzie obowiązywać na terenie całego kraju. Oznacza to obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, także na wolnym powietrzu

Zasady strefy żółtej, które od 10 października obowiązują na terenie całego kraju:

 • Zgodnie ze zmianami obowiązuje zakrywanie ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej.
 • Obowiązuje limit uczestników zgromadzeń. Wynosi on 150 osób. Z kolei imprezy rodzinne i innego rodzaju spotkania (np. wesela) mogą liczyć maksymalnie 75 osób.
 • Widownie, takie jak kina, teatry czy obiekty sportowe będą mogły być wypełnione w 25% pojemności. W wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni może uczestniczyć do 100 osób.
 • W obiektach takich jak parki rozrywki (wesołe miasteczka) na przestrzeni 10m2 może znajdować się nie więcej niż 1 osoba. Dla siłowni oraz klubów fitness obszar ten wynosi 7 m2 powierzchni na 1 osobę, przy zachowaniu odległości 1,5 m (z wyłączeniem obsługi).
 • W lokalach gastronomicznych limit klientów to 1 osoba na 4 m2.
 • Nie zmieniają się zasady funkcjonowania transportu publicznego, handlu, salonów fryzjerskich, hoteli, aquaparków i basenów.
 • Zwolnienie z zakrywania nosa i ust możliwe jest tylko dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz z trudnościami w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

O zmianach związanych z epidemią koronawirusa w Legionowie mieszkańcy będą informować na bieżąco za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miasta oraz kanałów w mediach społecznościowych, a także miejskiego serwisu SMS.

 

Komentarze

13 komentarzy

 1. Victor odpowiedz

  Dziękuję wszystkim za życzenia powrotu do zdrowia.Uważajcie na siebie bo niewidzialny wróg niestety jest wszędzie

 2. Luca.Brasi odpowiedz

  Zapraszam sanepid i policję do kontrolowania marketów. Wchodzi bydło w maseczce dla świętego spokoju, a między regałami maseczka zakrywa tylko brodę.

  1. Nie strasz odpowiedz

   Proszę o wskazanie podstawy prawnej nakazującej noszenie kagańców (maseczek).

   1. Victor odpowiedz

    Przez taką wolnościową qrwę, szukająca przepisów choruję z cała rodziną. Chłopie, jak wyzdrowieje to wejdź mi pod rękę z dyskusją o kagańcach.

    1. Nie strasz odpowiedz

     Z wielką chęcią. Po raz kolejny widać, że jest to za ciężkie pytanie i dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Nie wiem jak Ty ale na biologii uczyli mnie, że człowiek wdychając tlen wydycha dwutlenek węgla. Zakładając maseczkę zamykasz przepływ powietrza co skutkuje, iż w pewnym momencie wdychasz do płuc więcej CO2 nie powietrza, tym samym nie dotleniając organizmu. Chyba, że zakładasz maseczki na nos, będąc tym samym hipokrytą. Nawet sam były minister zdrowia Szumowski otwarcie mówił, że maseczki nic nie dają. Nie wspominam już o ilości wszelkiej maści grzybów i bakterii, które z łatwością osadzają się na wilgotnej od oddechu maseczce, i które wprowadzasz do organizmu. Każdy chirurg Ci powie, że zmienia maski średnio co 20 minut i rozumiem, że Ty przykładnie też to robisz? Myślenie nie boli.

    2. Mart odpowiedz

     Co do maseczek, te z materiału przepuszczają 97% cząsteczek, w tym wirusów, mniejszych niż włókna materiału. Warto wiec traktować je, nie jako główne zabezpieczenie, ale minimalny dodatek. Głównie rozsadek i dezynfekcja moga nas chronić.
     Victor, szybkiego powrotu do zdrowia! Jaki choroba ma przebieg?

     1. Daro

      Również przyłączam się do życzeń szybkiego powrotu do zdrowia Victor.
      Staram się zrobić wszystko co tylko można aby zminimalizować ryzyko zakażenia siebie i innych, nawet te klika procent to i tak więcej niż nic

     2. Mart

      Trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia całej rodziny. Nie trfailiscie do szpitala, wiec trzeba sie pocieszyć, w tym nieszczęściu, ze przechodzicie to łagodnie.
      Informuj potem co i jak przebiegało, jakie objawy, jak dlugo. Pozdrawiam!

     3. Victor

      Mart, dzieki za życzenia. Przerabiamy wersję łagodną (tak mi się wydaje). Mimo tego jest bardzo cięźko, gigantyczny stres . Nie życzę nikomu.

     4. Mart

      Tak Daro, maseczki z materiału mają 3% skuteczności. Wirus jest 25 razy mniejszy od włókien. Wiadomo, lepsze to niz nic, ale nie traktujmy tego jako remedium, bo daleko im do skutecznego ograniczania rozsiewu.

     5. Daro

      Wirus wydostaje się z organizmu zakażonego w aerozolu lub kroplach podczas kichania lub kaszlu. Każda fizyczna bariera ogranicza zasięg rozprzestrzeniania wirusa

   2. Daro odpowiedz

    Zdrowy rozsądek jest najlepszą podstawą prawną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *