Maca – moc adaptogenów

2021-07-15 4:47:37
Naukowcy zajmujący się badaniami roślin dostarczają nam coraz więcej informacji na temat ich właściwości. Niekiedy okazuje się, że dobrze nam znane byliny mogą korzystnie wpływać na nasz organizm. Nie inaczej jest z jedną rośliną, która pochodzi z Peru. Maca, bo o niej mowa, ceniona jest za swoje prozdrowotne wartości. Jakie?

Naukowcy zajmujący się badaniami roślin dostarczają nam coraz więcej informacji na temat ich właściwości. Niekiedy okazuje się, że dobrze nam znane byliny mogą korzystnie wpływać na nasz organizm. Nie inaczej jest z jedną rośliną, która pochodzi z Peru. Maca, bo o niej mowa, ceniona jest za swoje prozdrowotne wartości. Jakie?

Maca – kilka słów o roślinie

Maca jest rośliną, która porasta skaliste tereny Peru na wysokości ponad 3500 metrów. Można ją również spotkać na wyżynach Paragwaju, Argentyny oraz Boliwii. Naukowa nazwa rośliny to Lepidium meyenii, ale w naszym kraju jest również znana jako ziele pieprzowe lub peruwiański żeń-szeń. Częścią jadalną macy jest korzeń, który wyglądem przypomina dużą rzodkiew. Co ciekawe, maca jako warzywo krzyżowe jest spokrewniona z kapustą, brokułem, czy jarmużem.

Właściwości adaptogenne macy

Suszony korzeń macy dostępny jest w postaci proszku, ale suplementy diety zawierające peruwiański żeń-szeń dostępne są w tabletkach i kapsułkach. Maca jest rośliną bogatą w wiele składników odżywczych, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Można tu wymienić chociażby wysoką zawartość:

  • błonnika;
  • białka;
  • kwasu askorbinowego;
  • witaminy z grupy B;
  • wapnia;
  • magnezu;
  • cynku.

Macę ceni się głównie za jej właściwości adaptogenne i antyoksydacyjne. Związki zawarte w roślinie mają wpływ na układ immunologiczny, co pomaga organizmowi zaadaptować się w niesprzyjających dla niego warunkach. Adaptogeny są o tyle ciekawe, że ich działanie ma szerokie spektrum, przy niewielkim stopniu występowania skutków ubocznych. Głównie z tego powodu macę poleca się osobom wystawionym na sytuacje stresowe, bądź duże obciążenie fizyczne.

Adaptogeny nie tylko podnoszą odporność, ale również wytrzymałość i sprawność fizyczną. Wspierają układ krążenia, a także pracę wielu narządów, dzięki czemu organizmowi jest łatwiej pokonać zmęczenie psychiczne i fizyczne. Ma to również korzystny wpływ na ogólne samopoczucie i zdrowie.

Inne właściwości peruwiańskiego żeń-szenia

Peruwiańczycy od setek lat wykorzystują macę w ziołolecznictwie. Regionalnie roślina ta jest uważana za afrodyzjak, dlatego też wzbudziła zainteresowanie naukowców. Wiele opublikowanych prac potwierdza korzystne działanie macy na płodność. U mężczyzn roślina zwiększa libido, a także poprawia ilość oraz aktywność plemników. Z kolei kobietom zaleca się suplementację żeń-szeniem peruwiańskim podczas menopauzy, ponieważ redukuje jej nieprzyjemne objawy. Prócz tego maca wspiera metabolizm, pracę nadnerczy i tarczycy, a także poprawia koncentrację.

Jak suplementować macę?

Maca dostępna jest pod wieloma postaciami. Można ją kupić zarówno w proszku, ale także w formie tabletek, kapsułek i ekstraków. W zależności od zakupionego preparatu, przyjmowanie jego dawek będzie się różnić. Warto przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, bądź skonsultować dawkowanie z farmaceutom. Proszek z korzenia ziela pieprzowego można rozpuścić w wodzie, a jego smak określany jest jako ziemisto-orzechowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *