Materace – znajdź swój idealny model

2017-08-22 11:57:51

Materace to temat zasługujący na sporą dozę uwagi. To od nich wszak zależy jakość naszego snu, dobre samopoczucie o poranku i przez cały dzień, a w dużym stopniu również stan naszego zdrowia. Prawidłowo dopasowane do jednostkowych potrzeb mogę w zauważalnym stopniu podnieść komfort wypoczynku, natomiast źle dobrane zaowocować szeregiem dolegliwości, takich jak chroniczne zmęczenie, bóle stawów, mięśni i kręgosłupa czy bóle głowy. Dlatego, jeszcze przed wybraniem się na zakupy warto zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać optymalnie dostosowane do oczekiwań użytkownika materace.

 

 

Czy istnieją materace idealne?

Gdyby istniała kategoria “materace idealne” sprawa byłaby banalnie prosta. Wystarczyłoby zakupić jakikolwiek produkt z tej grupy i po kłopocie. Niestety jednak, jak to zwykle bywa w podobnych sytuacjach, kwestia jest znacznie bardziej skomplikowana i wiąże się z indywidualnymi parametrami i preferencjami. Wybierając materace trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wiek, waga i jej stosunek do wzrostu, ewentualne urazy i schorzenia oraz, rzecz jasna, upodobania. Dopiero po gruntownym przeanalizowaniu wszystkich tych czynników możemy mieć pewność, że zdecydujemy się na naprawdę odpowiedni model.

Materace – problem twardości

Kwestią nastręczającą chyba najwięcej problemów jest niezmiennie od dłuższego czasu twardość powierzchni do spania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest ona odczuwana subiektywnie, co pozostaje w ścisłym związku ze stosunkiem wzrostu do wagi użytkownika. Okazuje się bowiem, że ugięcie powierzchni zależy nie tylko od samego ciężaru, ale również od jego rozłożenia. Co za tym idzie, posługując się przykładem, dla osób niskich o wadze 80 kg potrzebne będą twardsze materace niż dla ludzi wysokich o takiej samej masie ciała.

Drugą ważną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę dobierając twardość powierzchni do spania jest pozycja przyjmowana w czasie snu. Wielu osobom może się to wydać błahostką bez znaczenia, jednak szczegół ten ma spory wpływ na rozkład ciężaru śpiącego. I tak, jeżeli leżymy na plecach materace uginają się mniej niż przy pozycji bocznej, jeżeli zatem preferujemy tę drugą pozycję, zdecydujmy się na nieco twardszy model.

Materace na problemy z kręgosłupem

Duże znaczenie przy wyborze powierzchni do spania mają też ewentualne problemy z układem mięśniowo-stawowo-kostnym. Osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa najczęściej poleca się materace kieszeniowe lub piankowe, lateksowe, termoelastyczne lub wysokoelastyczne. Jeśli chodzi o pierwszy typ, to szczególnie godne uwagi są modele “multi pocket” lub “luxpocket”, gdyż duża ilość sprężyn gwarantuje lepsze podparcie sylwetki w każdej pozycji – informuje konsultant sklepu z materacami Materace dla Ciebie. Materace piankowe natomiast zyskały sobie miano niekwestionowanego lidera w gronie produktów dedykowanych osobom cierpiącym na schorzenia układu ruchowego, a tytuł ten zawdzięczają optymalnemu dostosowywaniu się do ułożenia ciała, doskonałemu podpieraniu kręgosłupa i trwałości. Jedynym ich minusem jest dość wysoka, dla niektórych klientów zaporowa cena.

Materace – inwestycja na lata

Po dokładnym zapoznaniu się z rynkiem materacy okazuje się, że przy istniejącym obecnie bogactwie innowacyjnych rozwiązań i różnorodności stosowanych w produkcji materiałów każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że materace to zakup na lata wpływający na dodatek na nasze zdrowie, dlatego, kierując się powiedzeniem “lepiej zapobiegać niż leczyć”, lepiej od razu zainwestować w dobrej klasy model.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *