Materiały używane do produkcji materaców

2018-01-17 8:28:58

Właściwości materiałów, z których wykonywane są materace, decydują o komforcie użytkowania. Aby wybrać materac idealnie dopasowany do swoich potrzeb i zapewnić sobie zdrowy wypoczynek, poznaj rodzaje powszechnie stosowanych tworzyw i ich charakterystyczne cechy.

 

Lateks

Lateks używany w produkcji wkładów materacowych to trwały materiał uzyskiwany w procesie łączenia lateksu syntetycznego z mleczkiem kauczukowym. Pianka lateksowa ceniona jest z powodu swojej sprężystości i wytrzymałości na wywierany nacisk. Nie ulega deformacjom, cechuje ją antybakteryjność i przeciwgrzybiczność. Wyróżnia ją dobra elastyczność punktowa, gwarantująca właściwe podparcie dla anatomicznych krzywizn ciała. Lateks o gorszej jakości ma mniejszą trwałość w przypadku narażenia na wilgoć i promienie UV. Co więcej, elastyczny materiał u niektórych osób może powodować alergie, dlatego że zawiera komponenty uczulające. Do wad lateksu należy też kiepska wentylacja, choć ten problem został już rozwiązany w przypadku materacy stworzonych w oparciu o bardziej innowacyjne technologie.

Pianka poliuretanowa

Pianki poliuretanowe bardzo często wykorzystuje się w meblarstwie. Tworzywo zawdzięcza swoją popularność cechom takim jak trwałość, odporność fizyczna i chemiczna oraz niska cena. Udoskonaloną wersją pianki poliuretanowej jest pianka wysokoelastyczna o zwiększonej gęstości i sprężystości. Materiał ma gładką fakturę i nieregularną strukturę. Do jego zalet należą duża elastyczność, optymalna przepuszczalność powietrza i wytrzymałość na rozciąganie. Materace z pianki wysokoelastycznej dostosowują się do kształtu ciała i stabilizują kręgosłup. W dodatku nie wchłaniają potu i pozwalają skórze swobodnie oddychać. Cenionym rodzajem pianki wysokoelastycznej jest pianka visco, czyli pianka termoplastyczna. Materiał ten składa się z poliuretanu wzbogaconego o składniki podnoszące sprężystość. Pianka visco idealnie dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła. Dzięki temu osoba śpiąca na materacu z tego tworzywa nie odczuwa nacisku, ale przyjemne odprężenie. Materace z pianki visco poleca się osobom mającym problemy z układem krążenia, dlatego że ułatwiają przepływ krwi. Miękki materiał nie zapada się pod ciałem. Charakteryzuje go wysoki stopień wentylacji. Inny, coraz częściej używany rodzaj pianki to Waterfoam wyprodukowana na bazie wody. Nie zawiera ona szkodliwych dla środowiska substancji, takich jak freony.

Sprężyny kieszeniowe

Sprężyny kieszeniowe, umieszczane w pojedynczych kieszonkach, wykonuje się ze stali wysoko-elastycznej. Pracują cicho, niezależnie od siebie i precyzyjnie. Każda z nich jest wytrzymała i odporna na odkształcenia.

Włókno kokosowe

Naturalne włókna z orzecha kokosowego stosuje się do usztywniania i utwardzania materaców. Wkłady z tego tworzywa rekomenduje się osobom lubiącym materace bez efektu zapadania się. Kokos posiada doskonałe właściwości termiczne i hipoalergiczne. Gwarantuje dobrą powietrza cyrkulację we wnętrzu materaca.

Dobór materiału użytego do produkcji materaca znajduje odzwierciedlenie w jakości snu. Przed nabyciem konkretnego modelu, warto pamiętać o cechach wyróżniających dane tworzywo i upewnić się, czy odpowiadają one naszym oczekiwaniom.

Materace wykonane z tworzyw o doskonałej jakości znajdziesz w Centrum Materacy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *