MAZOWSZE. Dzień promocji zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim

2022-06-23 2:01:45

22 czerwca na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym 3/5 w Warszawie odbył się dzień promocji zdrowia, podczas którego można było oddać krew w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwidoawstwa, ale również wyrobić kartę EKUZ i skorzystać bezpłatnie z badań profilaktycznych – m.in. wzroku, w kierunku podejrzenia zaćmy, a także zbadać m.in. poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Wojewoda Mazowiecki zaprosił do wzięcia udziału w wydarzeniu przedstawicieli m.in.: MOW NFZ, WSSE, ATTIS – Mazowiecki Szpital Bródnowski, Scanmed i ratowników medycznych. W dniu promocji zdrowia udział wzięło łącznie ponad 300 osób

– Bardzo się cieszę, że na pl. Bankowym 3/5 w Warszawie, na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego możemy dzisiaj świętować, a jednocześnie skorzystać z  dnia promocji zdrowia. Promujemy zdrowie, a zatem różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają na celu podnoszenie stanu zdrowia każdego z nas, ale również naszych bliskich. Dzisiaj jest możliwość badań m.in. pomiaru poziomu cholesterolu, czyli glukozy we krwi, zbadania wzroku pod kątem zagrożenia zaćmą, czy też pomiar ciśnienia tętniczego krwi. To są ważne rzeczy, które decydują co się będzie działo z naszym zdrowiem w  przyszłości. Bardzo proste przedsięwzięcia czy zwyczaje, w zakresie stylu życia, przesądzają o tym czy większość z nas w wieku senioralnym będzie mogło się cieszyć dobrym zdrowiem. Niezwykle istotne jest przypomnienie mapy bezpieczeństwa na Mazowszu. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na krew. Jest to lek, którego nie można zastąpić. Wakacje to czas, w którym również na Mazowszu honorowi dawcy krwi oddają krwi o wiele mniej. Ważne jest to, żeby znaleźć ludzi, którzy ich zastąpią. A może znajdą się tacy, którzy pomyślą, żeby zacząć oddawać krew. Dzisiaj również jest taka możliwość – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Podczas wydarzenia Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł otrzymał od Prezesa Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Michała Mikołajczyka odznakę zasłużonego honorowego dawcy krwi.

Zbiórkę honorowego krwiodawstwa rozpoczął Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który jako pierwszy oddał krew razem z Dyrektorem Wydziału Zdrowia MUW Tomaszem Sławatyńcem w mobilnym punkcie oddawania krwi zapewnionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Warszawie.

W ramach zorganizowanego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wydarzenia, na dziedzińcu Urzędu mieszkańcy przy stanowisku MOW NFZ mogli: wyrobić kartę EKUZ i potwierdzić profil zaufany. Przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego na stoisku Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego było można zbadać poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz ciśnienia tętniczego krwi. W trakcie wydarzenia odbyło się również szkolenie z pierwszej pomocy medycznej, w stanie zagrożenia życia, które przeprowadzą ratownicy medyczni z Dyspozytorni Medycznej prowadzonej przez Wojewodę Mazowieckiego i Oddziału Ratownictwa Medycznego MUW. Ponadto, mieszkańcy mogli skorzystać z “zaćmobusa“, mobilnego punktu profilaktyki zaćmy zorganizowanego przez Scanmed. W podstawionym mobilnym gabinecie okulistycznym, lekarze okuliści przeprowadzali m.in.: badanie wzroku oraz badania w kierunku podejrzenia zaćmy.

Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) udzielali informacji, w zakresie profilaktyki używania tytoniu, alkoholu i narkotyków oraz zatruć grzybowych. Ponadto można było zapoznać się z kampanią WSSE „Żyj dobrze”.

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji zaprezentowali „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń m.in. dzieci i młodzieży podczas zbliżających się wakacji.

 

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    Ależ ta firemka z logiem białego orzełka na czerwonym o nas dba….Ale że na grypę zmarło 200 tys i tyle samo nie chorujących na grypę bo im odmówiono leczenia to już cicho sza…. Co na to prokurator ? Ano nico … woli dzieciakom z marihuaną wystawić papiery do sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *