MIASTO TORAMI PODZIELONE. Jutro konsultacje w Ratuszu (czwartek 12 września godz. 18.00)
2019-09-11 7:19:45
Pomimo zapewnień, że przedmiotem konsultacji 12 września br. będą wszelkie sprawy związane z przeprawami przez tory, władze przedstawiły tylko 2 propozycje, pomiędzy którymi mają wybierać mieszkańcy. Nie dotyczą one jednak lokalizacji samej przeprawy, a jedynie usytuowania chodnika…
Po pierwszych konsultacjach ws. przepraw przez tory, które odbyły się w Poczytalni w czerwcu 2018 r. zapowiedziano kolejne. Propozycje przedstawione wówczas przez prezydenta Romana Smogorzewskiego spotkały się bowiem z niezadowoleniem, a nawet protestami zdecydowanej większości zgromadzonych. Przede wszystkim chodziło im o lokalizację przeprawy w rejonie ul. gen. Roi.
Najgorszy wariant
Później okazało się, że władze miasta same zdecydowały o budowie przeprawy właśnie w miejscu, któremu mieszkańcy byli najbardziej przeciwni czyli na przedłużeniu ul. gen. Roi. W dodatku podpisano w tej sprawie porozumienie z koleją, która ma sfinansować połowę inwestycji. Jedyną zmianą jaka została wprowadzona była zamiana, z pierwotnie planowanego wiadukt na tunel pod torami kolejowymi. Decyzja ta spotkała się oczywiście z protestami mieszkańców. Do ratusza w związku z tym wpłynęły protesty oraz petycje z podpisami łącznie kilkuset mieszkańców Legionowa.
Lokalizacja budząca konflikty
Wiele z tych petycji i wystąpień nich dotyczyło tego, aby w pierwszej kolejności zbudować przeprawę dla ruchu lokalnego w centrum miasta, w rejonie ul. Krasińskiego albo w ciągu ulic Parkowa-Wyszyńskiego. Argumentowano, że nie jest potrzebna kolejna przeprawa na obrzeżach miasta, która w dużej części będzie wykorzystywana przez mieszkańców innych miejscowości oraz dla ruchu tranzytowego. Ostatnio mieszkańcy Bukowca, zarówno przeciwnicy przeprawy przy ul. gen. Roi, jaki i przeciwnicy tej w ciągu ulic Polna-Kwiatowa, postanowili wspólnie wystosować do prezydenta petycję ws. rezygnacji z budowy nowej przeprawy na Bukowcu. Uznali bowiem, że każda z tych lokalizacji ma wielu przeciwników. A spory między nimi powodują zbyt wiele konfliktów. Nic to jednak nie dało.
Władza wie lepiej
Władze miasta najwyraźniej nie przejmują się opiniami Legionowian. Po tym, gdy same podjęły decyzję o lokalizacji tunelu, dopiero wtedy zapowiedziały konsultacje z mieszkańcami. Wiele osób wówczas pytało, czego właściwie mają dotyczyć te konsultacje skoro wszystkie decyzje zostały już podjęte. Nasza redakcja wystosował w tej sprawie pytania do ratusza. Rzeczniczka ratusza Tamara Boryczka odpowiedział, że przedmiotem konsultacji będę wszelkie sprawy związane z przeprawami przez tory kolejowe w Legionowie. Mieliśmy więc nadzieję, że władze zastanowiły się i wzięły pod uwagę głosy mieszkańców. Wiele osób twierdziło jednak, że władze będą konsultować z mieszkańcami tylko jakieś mało istotne szczegóły inwestycji.
Zakręty 90 stopni
W piątek 6 września br. na stronie internetowej urzędu miasta, przedstawiono dwa warianty przeprawy przez tory, które mają być poddane konsultacjom. Okazuje się, że mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się tylko czy w tunelu, który ma powstać przy ul. gen. Roi ma być ciąg pieszo rowerowy czy też ma go nie być. W obu wariantach, po obu stronach tunelu tzn. przy wjeździe i przy wyjeździe mają być zakręty pod kątem ok. 90 stopni. Po stronie ul. gen. Roi, na skrzyżowaniu ul.Roi i ul. Plantowej ma powstać rondo. Natomiast po drugiej stronie, na Bukowcu A, droga dojazdowa ma biec wzdłuż torów kolejowych aż do skrzyżowania z ul. Kwiatową. W obu wariantach, w skład inwestycji wchodzi również wykonanie kładki dla pieszych w miejscu obecnego przejazdu Polna-Kwiatowa.
Dwie koncepcje
Oba warianty, które mają być poddane konsultacjom różnią się w sumie niewiele. I wariant przewiduje, że w tunelu oprócz jezdni ma znajdować także ścieżka pieszo-rowerowa. Z kolei w II wariancie, nie ma w tunelu ścieżki pieszo-rowerowej. Za to, kładka zlokalizowana w miejscu obecnego przejazdu Polna-Kwiatowa, ma posiadać pochylnie umożliwiające wjazd rowerem. Mają być one usytuowane na ul. Kwiatowej, a po drugiej stronie miasta, wzdłuż torów, z wjazdami usytuowanymi w kierunku centrum komunikacyjnego.
PROPOZYCJA 1
PROPOZYCJA 2
Wojciech Dobrowolski
3 komentarze
Do Olo. Podczas konsultacji projektant był właśnie o to pytany, dlaczego przy tunelu zrobili te WYLOTY W KIERUNKU WARSZAWY. Niestety nie chodzi o przedłużenie drogi przy torach w kierunku Choszczówki. Projektant stwierdził, że kiedy zrobili takie przedłużki, to zgodnie z przepisami jest to już skrzyżowanie i wtedy mogą zrobić skręty pod kątem 90 stopni. Gdyby natomiast nie zrobili tych wypustek, to nie mogliby zrobić takich ostrych zakrętów, ale dużo szersze łuki, które musiałyby odchodzić dużo dalej od torów.
Tacy spryciarze 🙂
Czy mi się tylko wydaje ze na tym planie w tunelu są zaznaczone wyloty na warszawę ? Może ten pomysł jest forsowany tylko i wyłącznie dlatego żeby otworzyć sobie ścieżkę do puszczenia drogi wzdłuż torów w kierunku Choszczówki ? Nieźle kombinuje Smogorzewski, ciekawe ile bloków i osiedli da się przy takiej drodze w granicach miasta postawić.
Trzeba tam pójść, bo z tego co widzę to prezydent i reszta chgą nami manipulować. Ten projekt tunelu a szczególnie dojazd do niego, to jakis obłęd. Zamiast poprawić komunikację spowiduje jeszcze wieksze korki i zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców