MIASTO TORAMI PODZIELONE. Tunel na Bukowcu – na przekór mieszkańcom?

2019-06-19 8:54:37

Zostało podpisane porozumienie ws. współfinansowania przez PKP PLK budowy tunelu na Bukowcu przy ul. gen. Roi oraz kładki w ciągu ulic Polna-Kwiatowa. W ten sposób władze zlekceważyły mieszkańców, zarówno protestujących przeciwko tej przeprawie, jak i tych domagających się budowy przeprawy rejonie ul. Krasińskiego lub w ciągu ulic Parkowa-Wyszyńskiego


Według informacji PKP PLK, kolej jeszcze w maju podpisała umowę dotyczącą współpracy z miastem Legionowo i finansowania budowy tunelu w ciągu ul. gen. Roi wraz z budową przyległego układu drogowego oraz kładki pieszo-rowerowej nad torami w miejscu obecnego przejazdu w ciągu ulic Polnej i Kwiatowa. Spółka oczekuje teraz na podpisanie tej umowy przez Legionowo.

Tunel jednak przy Roi

Informacja ta pojawiła się najpierw na portalu rynekinfrastruktury.pl oraz została potwierdzona przez PLK. Budowa tunelu drogowego przy ul. gen Roi wraz z układem drogowym oraz kładka pieszo-rowerową w miejscu obecnego przejazdu, ma zakończyć się w 2022 r. A koszt tej inwestycji ma wynieść ok. 31 mln zł, z czego połowę ma sfinansować miasto, a drugą kolej. Inwestycja ta realizowana jest w ramach programu: „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”. Jego celem jest zastępowanie we współpracy z samorządami przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi przeprawami, tunelami lub wiaduktami.

Przejazd będzie dalej działać

Według zapewnień PKP PLK, działający obecnie przejazd drogowy na Bukowcu, w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej, ma być nadal czynny. Zapewne do czasu zakończenia budowy nowej przeprawy. W ten sposób nieprawdziwe okazują się się rozpowszechniane w Legionowie informacje, że przejazd na Bukowcu kolej zamierza zamknąć, nawet gdyby nie powstała tam żadna nowa przeprawa. Pogłoski te miały uzasadniać konieczność budowy nowej przeprawy, w pierwszej kolejności, właśnie na Bukowcu.

Głusi na głos mieszkańców

Okazuje się więc, że władze miasta nie zamierzają w ogóle przejmować się tym, czego żądają mieszkańcy. Przed tygodniem pisaliśmy o protestach mieszkańców ulic: Al. Legionów, Al. Róż i Krakowskiej, którzy domagają się budowy wiaduktu drogowego w rejonie ul. Krasińskiego. Natomiast przed dwoma tygodniami, pisaliśmy o mieszkańcach ul. Kwiatowej, którzy zapowiedzieli, że będą wszelkimi środkami blokować budowę jakiejkolwiek nowej przeprawy na Bukowcu, która miałaby zwiększyć natężenie ruchu w tej części miasta i  negatywnie wpływać na środowisko.

Bez konsultacji

Wcześniej jeszcze informowaliśmy o mieszkańcach z rejonu ul. gen. Roi, którzy domagają się, aby powstał tunel w ciągi ulic Polna-Kwiatowa czyli w miejscu, gdzie był planowany od lat. Do miejskiego ratusza wpłynęło również kilkadziesiąt petycji i pism popartych łącznie kilkuset podpisami mieszkańców. W większości z nich wskazywane były przez mieszkańców inne lokalizacje przepraw, niż te które chce realizować miasto. Wpływały też pisma domagające się przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji społecznych, które zresztą obiecywał wcześniej prezydent Roman Smogorzewski. Wszystkie te wystąpienia zostały najwyraźniej jednak zignorowane.

Karol Krawczyk

Komentarze

9 komentarzy

 1. Krzysiek odpowiedz

  Przeciez to jest inwestycja na zyczenie tylko jednego pana rysia, zeby mu samochody nie jeździły pod domem. Tylko on jeden zabiegał o tunel na Roi i zbierał podpisy. A gdzie maja intres wiekszości mieszkańców? w ….. 🙁

 2. błazenada i żenada wodza odpowiedz

  tak obserwując zycie polityczne w Legionowie, skoro lud lubi być ….bany i molestowany to czemu nie wola ludu……..aa ci co nie chodza na wybory to chmy chmy w chmy chmy i gram muzyka Romus tańczy, Romuś śpiewa a klakirzy biją brawo brawo mistrzu……..

 3. Julia odpowiedz

  Żenada. Prezydent myśli tylko i wyłącznie o swoich korzyściach finansowych i wcale nie interesuje go dobro mieszkańców Legionowa. Skoro podczas spotkania w czerwcu zeszłego roku ludziom nie spodobał się projekt jaki został przedstawiony to powinien on być zmieniony i powinni szukać innej alternatywy. Od tej długoletniej władzy się niektórzy zaczynają wywyższać 😉 Proszę zwrócić uwagę chociazby na to jak beznadziejnie zostały zrobione ścieżki rowerowe w tym roku na ulicy Kwiatowej. Wszystko jak najtaniej. Zamiast zrobić ładne i i estetycznie chodniki z kostki to jest asfalt. To wygląda okropnie a potem nie ma to jak szczycić się, że Legionowo robi dużo ścieżek rowerowych. No i co z tego? W jakim one są stanie? A teraz proszę sobie porównać wykonanie tych ścieżek ze ścieżkami na ulicy Strużanskiej, które są na terenie gminy Jabłonna. Nie dość, że wykonane estetycznie to w dodatku mimo ruchliwej drogi rowerzysta czuje się bezpiecznie bo są oświetlone co kilka metrów.

  1. Krzysztof odpowiedz

   Ścieżki z kostki to absolutna pomyłka. Ścieżka ma być do jeżdżenia po niej a nie do podziwiania.

   1. Andrzej odpowiedz

    Dokładnie. Pani Julia widocznie w życiu na rowerze nie jechała

  2. Legionowianin odpowiedz

   No chyba to trochę nie tak. Pan Smogorzewski został wybrany na kolejną kadencję znaczącą większością głosów mieszkańców Legionowa. Czyli sposób jego zarządzania miastem odpowiada większości legionowian.
   W demokracji decyduje większość – choćby to był jeden głos więcej. W takim żyjemy systemie, taki system wybraliśmy – też demokratycznie. O co więc pretensja?

 4. Victor odpowiedz

  Jak dla mnie to wesoły Romek zaproponuje następną budowę autostrady na księżyc z przejazdem pod linią kolejową w Nasielsku. I będzie przekonany, że kochający go lud o tym marzy.

  1. Legionowianin odpowiedz

   Gdyby “lud” nie był zadowolony z rządów p. Smogorzewskiego, nie wybrałby go na kolejną kadencję…

   1. Victor odpowiedz

    Zgadza się, lud był zadowolony z kiełbasy. A teraz oczy przeciera, bo zamiast igrzysk został tylko problem, który przerasta wesołego Romka. Taki lud, taki prezydent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *