MICHAŁÓW-REGINÓW. Będą odstępstwa w sprawie drogi krajowej?

2016-04-01 8:45:21

Mieszkańcy chcą trzech pasów ruchu, w tym pasa dla ruchu lokalnego, a nie odizolowanej ekranami drogi serwisowej. Ich zdaniem, w przeciwnym wypadku upadną wszystkie lokalne firmy położone przy drodze krajowej.

W Domu Ogrodnika w Michałowie Reginowie w środę 23 marca odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Etyka i Prawo z wysokiej rangi przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie (GDDKiA). Obecnych było ponad 40 mieszkańców.

Zagrożenie dla firm
Tematem spotkania była rozbudowa drogi krajowej nr 61 na odcinku Michałów Reginów (ul Polna) – rondo w Zegrzu. Poprzedni projektu rozbudowy stracił bowiem aktualność. Uwagi Mieszkańców i przedsiębiorców skupiły się na szerokości drogi. Możliwościach zjazdu do prywatnych posesji i punktów prowadzących działalność gospodarczą oraz lokalizacji ekranów dźwiękochłonnych. W kwestii zjazdów mieszkańcy postulowali wykonanie trzech pasów ruchu w każdą stronę przy czym jeden miałby być pasem dla ruchu lokalnego i umożliwiałby łatwą komunikację ze wspomnianymi punktami działalności gospodarczej. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje ekonomiczne przetrwanie naszych firm – jednym głosem mówili przedsiębiorcy.

Możliwe zjazdy i konsultacja ekranów
– Budowa odseparowanych od drogi głównej dróg serwisowych, to strata dochodów osobistych przedsiębiorców, wzrost lokalnego bezrobocia, a także spadek dochodów Gminy. Ekrany natomiast powinny powstawać w miejscach konsultowanych z mieszkańcami – apelował do przedstawicieli GDDKiA radny Edwin Zezoń. Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji zapewniali, że możliwe jest uwzględnienie większej liczby zjazdów oraz konsultowanie z mieszkańcami miejsc ustawiania ekranów. Twierdzili natomiast, że z uwagi na klasę drogi nr. 61 tj. GP (główna przyspieszona), nie jest możliwe połączenie pasów szybkiego ruchu z trzecim pasem lokalnym.

Chcą odstępstw
Jednak w czasie dalszej dyskusji okazało się, że są możliwe odstępstwa od tej zasady. I tą drogą będą chcieli pójść michałowscy samorządowcy składając swoje uwagi i wnioski do GDDKiA. Termin modernizacji odcinka drogi od Michałowa do ronda w Zegrzu nie obecnie jeszcze znany. Wiadomo tylko, że przetarg na budowę trzeciego odcinka przejścia przez Legionowo tj. od wiaduktu w Legionowie do ul. Polnej, zostanie rozstrzygnięty w styczniu 2017, a jego ukończenie możliwe jest w 2018 r.

KAROL STELMACH

toiowo@toiowo.eu

Więcej na temat modernizacji DK 61 przeczytasz:

POWIAT. DK 61 nabiera przyspieszenia?

POWIAT. Ruszył przetarg na DK 61

POWIAT. Będzie rozbudowa DK 61

Komentarze

2 komentarze

  1. motorowerzysta odpowiedz

    Kolizja interesów handlu z podróżującymi DK-61. Handel chciałby zatrzymać przejeżdżających a przejeżdżający chcą jak najszybciej po pracy dojechać do domu a nie zatrzymywać się w korkach, na światłach, oglądać bilbordy reklamujące wirtualną rzeczywistość.

    Droga DK-61 jest nadal drogą lokalną. Należy pomyśleć o podróżujących codziennie do pracy do/z Wawy i okolic. Należy dostrzegać brak alternatywnej komunikacji drogowej / kolejowej w kierunku DK-53, DK-57, DK-61. Kwintesencją tematu jest przejazd przez Legionowo do północnych regionów województwa mazowieckiego. Legionowo przezcież nadal nie ma obwodnicy. Korki i smog generuje dodatkowo sygnalizacja drogowa na odcinku od Jabłonnej [ul. Modlińska / Brzozowa] aż do Legionowo Piaski.

  2. Ewa odpowiedz

    Wreszcie ktoś interesuje się losem zwykłych ludzi i przedsiębiorców, ale czy walka z betonem idiotycznych przepisów zakończy się sukcesem. Wątpię, chociaż bardzo bym chciał i dlatego kibicuję tym ludziom. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *