MIESZKANIA LOKATORSKIE. Zapomniany obowiązek spółdzielni… czyli nowe mieszkanie bez kredytu (cz. II)

2021-02-11 8:37:19

Temat mieszkań lokatorskich powrócił dzięki Rządowemu programowi Mieszkanie Plus. W tej sprawie współpraca z samorządem i spółdzielniami jest kluczowa i opiera się na pozyskiwaniu gminnych terenów oraz udzielaniu spółdzielniom preferencyjnych kredytów na budowę mieszkań – w tym lokatorskich

Radny Artur Pawłowski

Jest wiele korzyści płynących z posiadania lokatorskiego prawa do lokalu. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo finansowe i możliwość wyjścia z umowy bez dodatkowych kosztów. Niezmiennym i ustawowym zadaniem spółdzielni wciąż pozostaje zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych, a wśród nich budowa mieszkań lokatorskich.
Działalność legionowskiej SML-W nie wpisuje się w ten zakres zadań, a prowadzona przez spółdzielnie działalność developerska jest krytykowana na posiedzeniach Krajowej Rady Spółdzielczej.

Przełamać stereotyp

Od pokoleń mamy zakodowane skojarzenie własności z mieszkaniem lub domem. Aby zrozumieć ideę mieszkania lokatorskiego, warto na chwilę przełamać ten stereotyp. Mieszkanie kupione na kredyt chociaż jest naszą własnością, to zabezpieczone jest jednak hipoteką, na której pulsie rękę czujnie trzyma bank. To poczucie własności mocno ograniczone jest naszą wypłacalnością. W przypadku mieszkań lokatorskich, co prawda, nie jesteśmy właścicielami lokalu, ale chronią nas przepisy O OCHRONIE WŁASNOŚCI. Ponadto, już po 5 latach od podpisania umowy ze spółdzielnią lokatorskie prawo do lokalu możemy przekształcić we własność. Podstawowa różnica pomiędzy mieszkaniem obciążonym hipoteką a mieszkaniem lokatorskim polega więc na możliwości dysponowania tym pierwszym jako własnością: można je np. sprzedać, dziedziczyć co w przypadku mieszkania lokatorskiego (aż do chwili spłaty ostatniej raty) jest niemożliwe. Warto również przełamać stereotyp jakości mieszkań lokatorskich, ponieważ są one nierzadko wykonane z wysokiej jakości materiałów budowlanych i wyposażone w nowoczesne instalacje jak w przypadku mieszkań od developerów.

Mniejsze prawa, ale za to… większe poczucie bezpieczeństwa

Poza brakiem możliwości sprzedaży czy przekazania w spadku mieszkania lokatorskiego istnieją obiektywne zalety tej formy mieszkań. Po pierwsze, w przypadku realizacji budynku na mieszkania lokatorskie to spółdzielnia jest kredytobiorcą. W związku z tym nie jesteśmy zobligowani do posiadania zdolności kredytowej, a jedynym zabezpieczeniem z naszej strony wobec umowy ze spółdzielnią jest wkład lokatorski oraz (najczęściej) 3-miesięczna nadpłata rat, na poczet kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię. Z naszego wkładu lokatorskiego spółdzielnia może pokryć jedynie nasze aktualne zobowiązania. W przypadku niemożliwości regulowania dalszych opłat mamy dwa wyjścia. Spółdzielnie z którymi kontaktowałem się w tej sprawie dają możliwość ZDANIA MIESZKANIA i w ten sposób rozwiązania umowy na dalsze zamieszkiwanie. Spółdzielnia zwraca nam wówczas ZWALORYZOWANY WKŁAD LOKATORSKI oraz dokonuje ZWROTU RAT KREDYTU, które do czasu rozwiązania umowy spłacaliśmy, pomniejszając zwrot jedynie o bankowe odsetki. Zwaloryzowany wkład w dużym skrócie oznacza, że jest on wypłacany od aktualnej wartości rynkowej mieszkania na czas rozwiązania umowy. Drugim wyjściem jest proces sądowy, który rozpoczyna spółdzielnia wówczas, gdy nie regulujemy przez co najmniej sześć miesięcy zobowiązań. Tu dodatkowym obciążeniem są wyłącznie koszty postępowania sądowego. Rozstając się z mieszkaniem lokatorskim pozostaje nam więc do dyspozycji wniesiony przez nas kapitał – to uczciwe rozstanie dla obu stron umowy. Podobna sytuacja w przypadku mieszkań zabezpieczonych hipoteką ma zdecydowanie trudniejszy przebieg i nierzadko poważniejsze lub przynajmniej trudne do przewidzenia konsekwencje.

Mieszkanie na miarę… naszych czasów

Kiedy warto zdecydować się na mieszkanie lokatorskie? Właściwie jest to propozycja dla każdego. Grupą docelową są przede wszystkim młodzi ludzie poszukujący miejsca na swoje pierwsze domowe ognisko. O otrzymaniu mieszkania przesądza jedynie wkład lokatorski a nie niepewna decyzja kredytowa banku. To mieszkania również dla tych, którzy tego kredytu się obawiają i mają gdzie wrócić w razie niepowodzenia, aby przeczekać gorszy czas. Na decyzję, o tym czy zostaniemy w danym mieście ma wpływ wiele czynników dlatego mieszkanie lokatorskie może mieć charakter czasowy lub docelowy, z możliwością przekształcenia go we własność. Możliwości jest wiele. Jako ciekawostkę można odnotować fakt, że w jednej z pomorskich spółdzielni dużym zainteresowaniem mieszkania lokatorskie cieszą się wśród seniorów. Potwierdza to tezę, że są to mieszkania dla wszystkich i na miarę naszych czasów. Pandemia uświadomiła nam jak kruche jest nasze zdrowie, a los zmienny. Bez względu na czas, to poczucie stabilizacji i zdrowie pozostają tym, czego każdy z nas najbardziej oczekuje.

Spółdzielnie wbrew spółdzielcom i spółdzielczości

Budowa mieszkań developerskich przez spółdzielnie mieszkaniowe przeczy idei spółdzielczości. Spółdzielnia sprzedając (wraz z wybudowanym blokiem) działkę pozbawia nas w ten sposób wspólnego majątku, nie realizując przy tym potrzeb mieszkaniowych aktualnych członków spółdzielni. Wydaje się, że to Majątek spółdzielni traktowany jest więc jako towar obrotowy na wolnym rynku w walce z deweloperami. Zastanówmy się, gdyby spółdzielnia wybudowała blok z mieszkaniami lokatorskimi na własnej działce, to o ile te mieszkania mogłyby być tańsze – koszt m2 działki w Legionowie to ponad 600 zł. Tymczasem, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje jako pierwszy przedmiot działalności spółdzielni: budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych. Jaka jest praktyka? Wszyscy widzimy. W rozmowie telefonicznej prezes jednej ze spółdzielni przekazał mi wprost, że ten temat jest bardzo często podnoszony na spotkaniach Krajowej Rady Spółdzielczej gdzie wskazuje się, że działania deweloperskie spółdzielni mieszkaniowych są zaprzeczeniem idei spółdzielczości.
Obecnie SML-W planuje na SPÓŁDZIELCZYCH GRUNTACH budowę trzech nowych bloków. Ich sprzedaż w formie komercyjnej pozbawi nas lub naszych dzieci szansy na tańsze mieszkanie, a Spółdzielców atrakcyjnych działek w centrum miasta.

Artur Pawłowski – Radny Rady Miasta Legionowo

Komentarze

2 komentarze

  1. Mieszkanie Plus odpowiedz

    Przypomnę tylko, że 5 lutego br. wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka uczestniczyła we wmurowaniu aktu erekcyjnego pod mieszkania na jednym z osiedli we Wrześni. Plany zakładają, że mieszkania zostaną przekazane pod wynajem w pierwszym kwartale 2022 roku. – Wprowadzamy kolejne instrumenty, których celem jest realizacja potrzeb mieszkaniowych Polaków. Pakiet mieszkaniowy to m.in. wsparcie budownictwa społecznego i komunalnego – powiedziała wiceminister Anna Kornecka.

    1. Artur Pawłowski odpowiedz

      Brawo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *