Mieszkanie w stylu eklektycznym – jak połączyć wykluczające się style?
2021-11-22 2:10:22
Różne style
O stylu eklektycznym możemy mówić wtedy, kiedy łączymy ze sobą style z różnych epok w obrębie jednego pomieszczenia czy mieszkania. Pozwala na uzyskanie niesamowicie indywidualnych efektów, które często łączą się w zaskakujące kompozycje. Dla przykładu wyobraź sobie surową industrialną ścianę, na której tle stoi efektowna barokowa sofa. To wszystko można ozdobić miedzianymi i złotymi dekoracjami czy ozdobnym żyrandolem na suficie.
Swoboda aranżacji
To co jest równie charakterystyczne dla eklektyzmu to swoboda aranżacji. Możesz tutaj sobie pozwolić na prawdziwe wyzwolenie kreatywności. Inspiracją może być ulubiony przedmiot i mebel, wokół którego skupi się cały projekt. Tutaj liczą się śmiałe zestawienia różnych faktur i materiałów mogące stworzyć coś naprawdę ciekawego. Mówi się, że styl eklektyczny jest idealny dla podróżników, artystów, ekscentryków i ludzi z pasją.
Wspólny motyw
Aby nie wprowadzić do eklektycznego wnętrza chaosu warto postawić na wspólny motyw. Jemu możesz spokojnie przyporządkować całą koncepcję aranżacji pomieszczenia. Mogą to być geometryczne wzory, orient połączony z nowoczesnym designem, pamiątki z podróży czy odrobina romantyzmu wprowadzona do surowych loftowych wnętrz. To ułatwi dodawanie kolejnych dekoracji, a z pewnością wskaże odpowiedni kierunek. Jak przy każdej aranżacji liczy się umiar, aby nie zagracić mieszkania.
Kolory
Kolorystyka w stylu eklektycznym nie powinna być przypadkowa. Jeśli zdecydujesz się na wybranie dominującej barwy ułatwisz sobie zadanie związane z dopasowaniem do niej mebli oraz dodatków. Zbyt dużo odcieni w jednym pomieszczeniu utrudni skupienie się na pracy, relaks, przez co może powodować rozdrażnienie i poczucie wiecznego bałaganu. W natłoku różnych kolorów żaden element dekoracyjny nie zostanie odpowiednio wyeksponowany, a za to stanie się częścią pstrokatego chaosu.
Kontrast
Styl eklektyczny wyróżnia przede wszystkim kontrast i to on pozwala na tworzenie naprawdę ciekawych aranżacji. Postaw na kilka mocnych, ale korespondujących ze sobą akcentów zarówno wybierając meble, jak i dodatki. Udane połączenia stworzą stare z nowym, przytulność z surowością czy prostota ze zwariowanymi zdobieniami. Taki kontrast prezentuje się najlepiej i stanowi wręcz kwintesencję eklektyzmu, ponieważ tak połączone elementy wydobywają z siebie najbardziej charakterystyczne cechy.
Dla przykładu mogą to być orientalne figurki, kolonialna komoda i dywan z imitacji skóry ułożone w industrialnym wnętrzu, gdzie dominuje surowy beton i metal. Stare meble ustaw w nowoczesnej przestrzeni, a błyskotki glamour zastosuj w połączeniu z naturalnymi materiałami. Ozdobne meble w stylu Ludwika XV i lustro w pięknej ramie uzupełni minimalistyczne pomieszczenie z prostymi formami. A klasyczne obrazy i rzeźby doskonale zaprezentują się na tle nowoczesnego mieszkania.
Odważne kompozycje
Oczywiście decydując się na eklektyczną mieszkankę w swoim domu możesz stworzyć zachwycającą ekstrawagancję. Jednak poza samą odwagą i fantazją tworzenie tego typu wnętrz wymaga wyczucia stylu i wyobraźni. Sam eklektyzm trudno jest zdefiniować pod jednym hasłem. Daje nieograniczone możliwości projektowania, ale stosując się do powyższych zasad możesz swoje działania odpowiednio ukierunkować i stworzyć naprawdę ciekawą przestrzeń.
Jeśli szukasz odpowiedniego mieszkania, sprawdź ofertę „mieszkania na sprzedaż na Tarchominie” i wprowadź do nich eklektyczny styl.