Mniszek lekarski – jak uprawiać popularnego mlecza?
2021-05-12 1:19:44
Osoby, które interesują się ziołolecznictwem wiedzą, że płatki, łodygi, liście oraz korzenie mleczy bogate są w substancje o działaniu prozdrowotnym. W jaki sposób mniszek lekarski działa na organizm? Co warto wiedzieć o uprawie popularnych mleczy?
Mniszek lekarski – co warto o nim wiedzieć?
Kwiaty mniszka lekarskiego należą do rodziny astrowatych, a charakteryzują go intensywnie żółte płatki, które po przekwitnięciu zmieniają się w białe nasiona. Dzięki takiej transformacji roślina z łatwością się rozsiewa, co pozwala na zdobycie zielarzom obfitych plonów. Popularną nazwę mlecza zawdzięcza wypełniającej go białej, kleistej cieczy, która barwi dłonie lub ubrania na żółty kolor. Mniszek lekarski jest bardzo odporny na działanie warunków atmosferycznych, dzięki czemu jego uprawa nie jest trudna.
Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią, czas jego kwitnienia przypada na całe lato, a niekiedy nawet do późnej jesieni. Roślina wzrasta na wysokość od 15 do 45 cm, natomiast korzeń mlecza osiąga długość aż 30 cm. Po wyrośnięciu z ziemi, początkowo kształtuje się rozeta podłużnych, powcinanych liści, z których wznosi się bezlistna łodyga. Zwieńczeniem mniszka lekarskiego jest pojedynczy kwiat, który składa się z setek pojedynczych, języczkowych płatków. Po zmierzchu oraz w czasie deszczu, kwiat samoistnie zwija się i zamyka, co zapewnia mu stabilność wzrostu i ochronę przed intensywnymi opadami.
W fazie przekwitania, płatki zmieniają się w niewielkie, pierzaste nasiona, które wraz z podmuchem wiatru odrywają się i sprawnie przemieszczają. Po opadnięciu na ziemię rozpoczynają tworzenie nowej rośliny. Do czasu pojawienia się pierwszych przymrozków, mniszek lekarski kumuluje zapas energii w korzeniu. Po obumarciu nadziemnej części rośliny, wiosną odradza się nowy, zwykle większy i silniejszy kwiat.
Jak uprawiać mniszka lekarskiego?
Mniszek lekarski nie jest trudny w uprawie, dlatego że nie jest zbyt wymagającą rośliną. Przed zasianiem mniszka, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Mimo, iż roślina wyrośnie praktyczne z każdego rodzaju gleby, dla zapewnienia obfitych plonów oraz intensywnego wzrostu rośliny, warto zapewnić mu przepuszczalną i żyzną ziemię, która zostanie wzbogacona o podłoże próchnicze. Gleba powinna być lekka, o odczynie zasadowym. Mniszek lubi wilgotne podłoże, ale nie zbyt intensywnie mokre, dlatego podlewanie powinno być umiarkowane.
Kiedy posiać mniszka lekarskiego?
Najlepszym miesiącem do zasiania mleczy jest okres od marca do maja. Wczesne zasianie mniszka pozwala na pierwsze zakwitanie na przełomie kwietnia i maja, a także powtórne – późnym latem. Nasiona należy ulokować na głębokości około 1 cm, po czym lekko przykryć ziemią. Podłoże, podczas trwania wiązania korzeniu powinno być stale wilgotne. Przeciętny czas kiełkowania mniszka wynosi około trzech tygodni.
Mniszek lekarski jest rośliną światłolubną, dlatego najlepiej będzie wzrastał na słonecznym, ciepłym miejscu. Idealną lokalizacją będą donice na parapecie okiennym. Mimo jego odporności na promienie słoneczne, w upalne dni warto podlewać go dwa razy dziennie, aby nie doprowadzać do nadmiernego przesuszenia.
Mniszek lekarski jest łatwą w uprawie rośliną, która najczęściej jest wykorzystywana do wyrabiania miodu, który jest specyfikiem na różne dolegliwości. Wraz z popularyzacją ekologicznego stylu życia, popularność uprawy rośliny stale wzrasta.
Autor Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy – największym portalem ogrodniczym w Polsce. |