MUZEUM HISTORYCZNE. Żołnierz wyklęty

2019-09-11 6:38:57

Płk Roman Kłoczkowski „Grosz” odegrał główną rolę w walkach powstańczych na terenie Legionowa


27 VII mówił o nim Rafał Degiel, prezentując swą książkę pt. „Powstanie warszawskie na terenie I Rejonu Legionowo”. Autor ograniczył się do omówienia powstańczej działalności pułkownika. Jednakże żołnierz Podziemia, który przybrał sobie jakże skromny pseudonim, był w istocie osobowością wielkiego formatu, tak więc warto było poświęcić mu osobną gawędę, przedstawiając pełny jego życiorys. Dokonał tego Wojciech Juente w prelekcji, której wysłuchaliśmy 8 IX.
Ojciec Romana, uczestnik powstania styczniowego i ofiara carskich represji, znalazł się na Kaukazie. Tam w roku 1894 przyszedł na świat Roman. Studiował prawo w Petersburgu. W 1916 wcielony do armii carskiej. Ranny w wojnie z Turcją dostał się do tureckiej niewoli. Na wiadomość o niepodległej Polsce rodzina Kłoczkowskich postanawia przenieść się do ojczyzny. Przenieść się, a nie wrócić, ponieważ nie był to powrót na ojcowiznę, lecz wyprawa w nieznane. Do polskiego wojska Roman trafił nie jako ochotnik; został po prostu powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. I oto ktoś marzący pierwotnie o zawodzie prawnika odkrywa w sobie „krew rycerską”. Jako urodzony dowódca szybko awansuje, ciesząc się u przełożonych doskonałą opinią. Z piechoty przeniesiono go do wojsk balonowych. Służył najpierw w Toruniu, potem w Legionowie. Pokaźna gaża majora pozwoliła mu nabyć parcelę i pobudować się. (Ta willa istnieje do dzisiaj.) Brał udział w zawodach balonowych o puchar Gordona Bennetta. W nadchodzącej wojnie balony miały pełnić funkcję obserwacyjną i zaporową, niestety, w starciu z nowoczesnym lotnictwem napastnika nie przydały się na nic.
Rok 1944: podpułkownik Kłoczkowski zostaje mianowany dowódcą I Rejonu „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Już 4 sierpnia musiał wydać rozkaz demobilizacji. Rósł napór Niemców, a ofensywa sowiecka, na którą tak liczono, opóźniała się. Aby nie sprowokować hitlerowców do odwetu i tzw. pacyfikacji, trzeba było tutejsze walki wygasić.
Według oficjalnych przekazów II wojna światowa zakończyła się 9 maja 1945 r., ale dla Romana Kłoczkowskiego i wielu innych bojowników AK ów dzień nie był początkiem pokoju. W przypadku naszego bohatera wojna miała potrwać jeszcze 7 lat. Błogosławieństwo, jakie niosą czasy pokojowe, nigdy nie było jego udziałem. Wielki patriota, człowiek, któremu rząd polski na wychodźstwie przyznał krzyż Virtuti Militari I klasy, nie mógł w Peerelu znaleźć pracy. Koniec końcem został gońcem – tak można by z wisielczym humorem skwitować jego starania o pracę. Zmarł w 1952 r. na zawał serca, a ta katastrofa była niewątpliwie następstwem sadystycznych przesłuchań, jakie miały miejsce w Pałacu Mostowskich i na Rakowieckiej.
Kamień upamiętniający postać Romana Kłoczkowskiego, ulokowany dotychczas w bezpośrednim sąsiedztwie willi przy ul. Słonecznej, róg Polnej, będzie przeniesiony na pobliski skwer. Uroczyste otwarcie skweru nastąpi 28 IX, godz 17.
Wiadomości o Pułkowniku, które tu zostały powtórzone w największym skrócie, zdobył Wojciech Juente dzięki gruntownemu przestudiowaniu materiałów w rembertowskim Centrum Archiwów Wojskowych. Prelegent przedstawił je w sposób interesujący i świadczący, że temat jest mu bliski. Tę bliskość łatwo zrozumieć, jeśli się weźmie pod uwagę przejścia okupacyjne pana Wojciecha (właściwie małego Wojtusia) i jego rodziny. Ojciec zmarł z ran odniesionych w walkach powstańczych, zaś matka i siostra zginęły pod gruzami zbombardowanego domu.
Biografia Romana Kłoczkowskiego w opracowaniu Wojciecha Juente będzie zamieszczona w najbliższym Roczniku Legionowskim.
Antoni Kawczyński

Komentarze

12 komentarzy

  1. Nikt odpowiedz

    To proste.
    Polak zabijający faszystę lub ruska to bohater.
    Polak zabijający Polaka, to zwykły morderca.

    1. Stuu odpowiedz

      A jeśli ten zabity Polak jest po stronie faszysty lub bolszewika? Bo z tych drugich owe oddziały milicji się składały. Takze z bandytów i morderców, wypuszczonych przez bolszewików z więzień, za cenę mordowania, i teraz uwaga, Polakow! Bardzo często poprzebierani byli w stroje majace wskazywac na przynależność do podziemia. Takie dwie pieczenie, na jednym ogniu.

  2. Nikt odpowiedz

    Dobrze znałam jednego “przeklętego”, który do 1947 walczył z naszą miilicją na Białostocczyźnie. Później uciekł do USA. Ze swoich akcji nie był dumny, nie chciał strzelać do Polaków, ale musiał, bo milicjanci i żołnierze strzelali do niego. Nigdy nie powiedział ilu zabił Polaków.

    1. Stuu odpowiedz

      A wiesz, kto byl w tej “waszej milicji”?

  3. Nikt odpowiedz

    Starzy te czasy pamiętają i im dokształcanie nie jest potrzebne. Młodzi wszystko wiedzą, ale z książeczek i gazet. Dzisiejsze gazety piszą że mamy dobrobyt, Młodzi w to wierzą, ja nie, ja liczę emeryturę,

    1. Stuu odpowiedz

      Wiedza młodych bierze sie nie tylko z “książeczek i gazet”. W tym przypadku wiedza bierze sie z rozmów z weteranami walki o niepodległość, oraz z raportów spisywanych w tamtych latach. Jeśli uważasz, ze wiesz wszystko lepiej, boś stary, to wspolczuje, bo kształcić trzeba sie cale życie, zwlaszcza, gdy odkrywane sa wciaz nowe fakty historyczne. A sztuka polega na tym, by źródła podające informacje potrafić rozróżnić i wiedzieć kiedy ktos kłamie i manipuluje, a kiedy podpiera się udokumentowanymi relacjami z przeszłości. Ty masz wpojone za PRLu ze Wyklęci to bandyci, bo tak ówczesna władza chciala ich przedstawiać, by spoleczenstwo ich nienawidziło. Ta sama, bolszewicka władza, ktora wypuscila z więzień tysiące morderców, gwałcicieli i złodziei, by odwalali za nia brudną robotę. Jesteś kontynuatorem ich “pracy”. A skoro nie chcesz sie juz dokształcać, to licz dalej swoja emeryturę. Wyklęci jej nie mieli wcale.

  4. Nikt odpowiedz

    Żołnierze przeklęci to w większości mordercy Polaków. Jakoś nie widzę bohaterstwa w zabijaniu sąsiadów czy innych Polaków, nawet tych w mundurach.

    1. Victor odpowiedz

      Po tym wpisie mam radę, trzymaj się swojego nicka “Nikt”. Pasuje do ciebie

      1. Nikt odpowiedz

        Starzy te czasy pamiętają i im dokształcanie nie jest potrzebne. Młodzi wszystko wiedzą, ale z książeczek i gazet. Dzisiejsze gazety piszą że mamy dobrobyt, Młodzi w to wierzą, ja nie, ja liczę emeryturę,

    2. Stuu odpowiedz

      Dokształć się, zanim wydasz taki durny osąd. To tak, jakby powiedzieć, że nauczyciele to pedofile. Poczytaj Leszkw Żebrowskiego, o zakłamanej przez Armie Ludową historii, wszystko jest w raportach obu stron. Kto atakowal i mordował przebierajac sie za Podziemie.

      1. Nikt odpowiedz

        Mądralo, nie każ komuś czytać książek. Są sprawy, które się w moim wieku wie. Powinnam napisać książkę, to byś miał co czytać…
        Żołnierze przeklęci, to w większości mordercy Polaków.

        1. Stuu odpowiedz

          To mam nadzieje, ze masz środki na obronce i koszty procesu, bo za rozpowszechnianie klamstw i bezpodstawne oskarzenia, uparte zakłamywanie historii, dzis wreszcie mozna pozywac takich delikwentów. Nie chcialem tego wczesniej, ale ostatnim zdaniem nie zostawila mi Pani wyboru.
          P.S W sieci nikt nie jest anonimowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *