Na czym polega produkcja filmów?

2019-12-02 11:10:06
Wbrew ogólnie panującej opinii proces tworzenia filmów jest niezwykle czasochłonny i skomplikowany. Oglądając najnowszą superprodukcję bardzo rzadko zastanawiamy się nad aspektem technicznym, skupiając swoją uwagę na fabule oraz grze naszych ulubionych aktorów. Dzisiaj zajmiemy się produkcją filmów. Choć zdecydowanej większości z nas proces ten kojarzy się wyłącznie z końcowym etapem pracy nad filmem, to w rzeczywistości składa on się z szeregu istotnych działań, które w dużej mierze stoją za sukcesem produkcji. Jak zatem wygląda produkcja filmowa?

 

Czym jest produkcja filmowa?

Proces tworzenia filmów składa się z trzech etapów – preprodukcji, produkcji (okresu zdjęciowego) oraz postprodukcji. Produkcja filmów to definicja odnosząca się do wykonania wyznaczonych czynności twórczych, organizacyjnych, technicznych, ekonomicznych oraz prawnych, których efektem jest wytworzenie filmu w postaci kropli wzorcowej. Praca nad tworzeniem filmu wymaga posiadania profesjonalnych sprzętów i urządzeń oraz wykwalifikowanej kadry pracowniczej – scenarzystów, montażystów, kamerzystów, dźwiękowców itp. Zastanawiasz się, jak wygląda współczesna produkcja filmowa? Odpowiedź na to pytanie została zawarta w dalszej części wpisu.

Jak przebiega produkcja filmowa?

O czym wspominaliśmy na samym wstępie produkcja filmów jest dosyć czasochłonnych procesem składającym się z kilku etapów. Zaczniemy od omówienia prac związanych z preprodukcją, czyli pierwszym i zarazem najważniejszym etapem tworzenia filmów. W trakcie preprodukcji ustalane są wszystkie ważne szczegóły dotyczące nowej superprodukcji takie jak: tytuł filmu, scenariusz filmu, ustalenie terminu rozpoczęcia i zakończenia okresu zdjęciowego, zatrudnienie realizatorów, obliczenie przypuszczalnych całkowitych kosztów produkcji, pozyskanie środków finansowych na realizację filmu; prowadzenie castingów, w trakcie których wybierani są aktorzy oraz statyści, a także podpisywanie wstępnych kontraktów. Niekiedy także w tym czasie przeprowadzane są zdjęcia próbne, których celem jest zaakceptowanie wizji reżysera oraz scenarzysty bądź też wprowadzenie ewentualnych poprawek do scenariusza.

Okres zdjęciowy to drugi etap produkcji filmów, który poprzedza postprodukcję. Praca na tym etapie skupia się na nakręceniu wszystkich scen z udziałem zatrudnionych aktorów i statystów. Jest to niezwykle czasochłonny etap produkcji, w którym oprócz reżysera i producenta filmowego czynnie uczestniczą także charakteryzatorzy, styliści, kostiumografowie, scenografowie, montażyści itp.

Ostatnim etapem produkcji filmowej jest tzw. postprodukcja, czyli końcowy etap prac nad tworzeniem filmu. Wbrew pozorom to właśnie postprodukcja zdaniem specjalistów jest najdłuższym (niekiedy może on trwać nawet kilka lat) i najbardziej wymagającym procesem prac związanych z realizacją filmu. Na tym etapie uwaga ekipy filmowej skupia się wokół montażu obrazu, pracy nad efektami specjalnymi, dodaniem podkładów muzycznych, korekcji barwnej obrazu itp.

Zaufaj specjalistom od produkcji filmowej KrótkieFormy.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *