Na grzyby!

2018-10-07 11:59:58

Borowik amerykański, borowik wrzosowy i złotak wyniosły, to jednak nazwa borowik wysmukły najlepiej pasuje
Zdjęcia autorstwa Beaty Bilskiej-Zaleskiej
(prowadzi na FB grupę Grzyby, grzybiarze, grzybobranie)

Niespodziewanie, niczym talibowie w Klewkach za Leppera, przed kilkoma laty w Łebie pokazały się na polskim wybrzeżu borowiki amerykańskie

Nadleśniczy Stefan Traczyk

Oczywiście grzyby te nie zostały zrzucone z samolotów niczym stonka za komuny, a jedynie „przywędrował” z Litwy i Łotwy do naszego kraju. Na Litwę i Łotwę przywędrowały z Ameryki Północnej przepłynąwszy wcześniej przez Ocean Atlantycki i Morze Bałtyckie. Najprawdopodobniej z jakimś transportem drewna lub innymi substancjami organicznymi. W Ameryce Północnej grzyby te występują powszechnie. W Polsce, na razie ten ponoć bardzo smaczny grzyb jest znajdowany jedynie na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i podobno na Podlasiu. Ale któż to wie czy czasem nasi czytelnicy w tym roku nie znajdą go również w podwarszawskich lasach.

Dlatego też poniżej zamieszczam krótki opis oraz zdjęcie. Najważniejszą cechą odróżniającą ten gatunek jest wysmukły trzon. Dlatego też, po pojawieniu się w Polsce tego grzyba na zjeździe mykologów ustalono, że po polsku będzie się nazywał Borowik wysmukły – międzynarodowa łacińska nazwa brzmi Aureoboletus projectollus, i raczej nie przypadła by do gustu polskim grzybiarzom. Chociaż w gwarze znawców grzybów używa się różnych nazw, takich jak borowik amerykański, borowik wrzosowy i złotak wyniosły, to jednak nazwa borowik wysmukły najlepiej pasuje. Ponieważ grzyb ten swym pokrojem i wysmukłym trzonem bardziej przypomina koźlarza niż borowika, ponadto lubi rosnąć na podmokłych lasach gdzie rośnie wrzos, dlatego też być może i stąd też używana nazwa borowik wrzosowy.

Tak jak wcześniej napisałem trzon tego grzyba jest wysmukły, jednak swą barwą i powierzchnią podobny do borowika szlachetnego. Natomiast kapelusz jest początkowo półkulisty, później nieco bardziej rozpostarty, ale zawsze wypukły. U młodych owocników mały w stosunku do trzonu. Osiąga rozmiar do ok. 20 cm średnicy. Powierzchnia matowa, aksamitna, lekko pomarszczona. Koloru cynamonowego, rudawego, czerwonobrązowego, ciemnobrązowego. Brzeg początkowo lekko podwinięty, z wiekiem nierówny, skórka kapelusza wyraźnie wychodzi poza krawędź kapelusza.

Ważną zaletą tego grzyba, oprócz dobrego smaku jest to, że nie jest on opanowywany przez robaki. Co z pewnością wynika z faktu, że jest to gatunek obcy w naszym kraju i robaki jeszcze nie „poznały się” na tym grzybie.
Niektórzy naukowcy uważają, że pojawienie się tego grzyba będzie powodowało wypieranie borowika szlachetnego, ale tak naprawdę nie ma na to dowodów. Natomiast nie podlega wątpliwości, że nasza sosna pospolita jako główny gatunek lasotwórczy z łatwością wchodzi w symbiozę z tym grzybem i z pewnością to wpływa na zwiększone jej przyrosty i zdrowotność.

Na zakończenie nie pozostaje mi nic innego, tylko życzyć Państwu szczęścia w szukaniu grzybów i jakby ktoś trafił Borowika wysmukłego, to proszę dać znać w Internecie na forach społecznościowych, bo będzie to ważna sprawa – również z naukowego punktu widzenia.
Pozdrawiam
Stefan TRACZYK

Komentarze

1 komentarz

  1. Monika odpowiedz

    Borowiki wysmukłe, U mnie na działce przy lesie między sosnami, okolica granica dolnośląskie/wielkopolskim. Są ogromne, w szkoda ze nie mogę umieścić zdjęcia, piękne tak jak w opisie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *