Najlepsze miasta do których warto się przeprowadzić

2017-10-24 4:41:20

W dzisiejszych czasach migracja ludności za pracą i lepszym życiem, jest czymś zupełnie naturalnym. Najmocniej widać ten trend oczywiście na obszarach wiejskich i w bardzo małych miastach, gdzie następuje wyraźny odpływ ludności, najczęściej do najbliżej położonych, dużych miast wojewódzkich. Zróżnicowanie zarobków w naszym kraju okazuje się być wciąż naprawdę duże. Kiedy to na przykład w Łodzi przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi około 3700zł, tak już w naszej stolicy można liczyć na średnią pensję 6000zł brutto.

Ludzie decydują się na przeprowadzki do innych miast jednak nie zawsze tylko i wyłącznie za perspektywą lepszej pracy. Często najważniejszym czynnikiem jest po prostu rozwinięcie się danego miasta, duża oferta edukacyjna, ale i dostępność mieszkań, z którą w wielu mniejszych miejscowościach jest ogromny problem. Sprawdźmy więc, jakie obecnie są najczęściej wybierane przez Polaków kierunki wyprowadzki, biorąc pod uwagę możliwości naszego kraju.

5 najczęściej wybieranych miast przez Polaków

Ranking najczęściej wybieranych do przeprowadzki miast przez Polaków, został wykonany jakiś czas temu przez GUS. Sam ranking został tutaj podzielony na dwie kategorie, gdzie jedna pokazywała popularność meldunków nowych osób dla całej grupy wiekowej, a druga dotyczyła tylko i wyłącznie osób w wieku produkcyjnym. Na tej podstawie, po uśrednieniu wyników, powstał ostateczny ranking, na którego czele niezmiennie znajduje się oczywiście Warszawa.

 • Warszawa

Stolica naszego kraju od wielu już lat jest atrakcyjnym celem wyprowadzek osób z całego kraju. Często przyjeżdżają tam osoby młode, które chcą studiować, a po zakończeniu swojej edukacji pozostają już w mieście, znajdują pracę oraz mieszkanie i zostają tam na stałe. W Warszawie można liczyć dzisiaj na średnie wynagrodzenie wynoszące 6000zł brutto.

 • Gdynia

Wiceliderem rankingu pośród najpopularniejszych miast, do których przeprowadzają się Polacy, jest malownicza Gdynia. Miasto przyciąga nie tylko niezłymi zarobkami, które kształtują się na średnim poziomie 4540zł brutto. To również ogromne możliwości zarabiania z turystyki, a przy tym Gdynia oferuje piękne warunki przyrodnicze, w tym możliwość całorocznego obcowania z morzem.

 • Gdańsk

Gdańsk, razem z Gdynią, w zasadzie mogłyby wspólnie dzierżyć miano drugiego, najbardziej popularnego celu przeprowadzek Polaków. Samo średnie wynagrodzenie brutto jest tutaj bardzo podobne jak w Gdyni, wynosząc około 4500zł. Miasto na pewno może pochwalić się doskonale rozbudowaną infrastrukturą, dostępem do malowniczej zatoki, pięknym portem, a przede wszystkim dużą wszechstronnością związaną z zarabianiem pieniędzy.

 • Wrocław

Kolejny popularny cel przeprowadzek to już miasto położone bardziej w południowej części naszego kraju. Wrocław przez wielu uważany jest za jedno z piękniejszych miast naszego kraju i bez wątpienia jest to poważny impuls dla wielu decyzji o przeprowadzce. Również zarobki są tutaj bardzo atrakcyjne, kształtujące się na poziomie 4500zł, a i Wrocław może pochwalić się świetnymi uczelniami, gdzie wielu studentów napływowych po prostu zostaje już w mieście po zakończeniu nauki.

 • Poznań

W pierwszej piątce rankingu zdecydowanie nie mogło zabraknąć Poznania. Atrakcyjne zarobki, na poziomie 4300zł brutto średnio, to nie koniec zalet tego miasta. Poznań może bowiem pochwalić się jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Polsce, co oznacza, że o znalezienie dobrej pracy naprawdę nie jest tam trudno. Dla wielu zaletą jest także bliskość granicy z Niemcami, schludność miasta, mnóstwo galerii handlowych i duża dostępność mieszkań.

Zastanawiasz się nad wyprowadzką za granicę? Gdzie w takim razie warto wyjechać?

Oczywiście wiele osób w dzisiejszych czasach rozważa przeprowadzkę z Polski do innego kraju, najczęściej również znajdującego się na terenie Unii Europejskiej. Szczyt naszej migracji przypadał naturalnie na pierwsze lata po wstąpieniu Polski do wspólnoty i odblokowaniu naszych granic. Wtedy to głównym obszarem zainteresowania były największe miasta niemieckie, jak i brytyjskie. Dzisiaj fala migracji tego rodzaju wyraźnie zmalała. Niskie bezrobocie w Polsce i coraz lepsze zarobki skłaniają do szukania „swojego szczęścia” w Polsce, ale na pewno jest wiele osób, które jednak marzą o wyjeździe na stałe do innego kraju.
Warto posiłkować się tutaj ciekawym rankingiem, który co roku przygotowywany jest na zlecenie Forbes. Ranking dotyczy najpopularniejszych i jednocześnie najatrakcyjniejszych miast świata. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazło się tam wiele miast niemieckich. W pierwszej setce znajdziemy natomiast zarówno Warszawę, jak i Wrocław, a więc są tam też polskie akcenty. Jakie miasta jednak przodują w tym rankingu? Oto pierwsza dziesiątka miejsc, w których życie może być naprawdę komfortowe:

 • Sydney
 • Kopenhaga
 • Genewa
 • Frankfurt
 • Dusseldorf
 • Vancouver
 • Monachium
 • Auckland
 • Zurych
 • Wiedeń

Jak widać to przede wszystkim Europa dominuje w rankingu najatrakcyjniejszych miast. Wybierając jedno z nich jako cel przeprowadzki, należy pamiętać o tym, że ranking nie było tworzony tylko pod kątem wysokości zarobków oraz możliwości znalezienia dobrego zatrudnienia. Brano tutaj bowiem pod uwagę także wszystkie inne czynniki, które wpływają na komfort naszego życia, a więc chociażby dostęp do edukacji i służby zdrowia, nowoczesne rozwiązania komunikacyjne czy mnogość oferty rozrywkowej.

Artykuł napisany we współpracy z Fortis ® – Przeprowadzki Łódź

Komentarze

1 komentarz

 1. Poznań kiepska praca kiepskie miejsce do życia odpowiedz

  W Poznaniu niski odsetek bezrobocia wynikał wyłącznie z tego, że w Poznaniu panuje kult pracy i niewielu Poznaniaków rejestruje się w UP, godząc się na „pracę” na czarno, na umowę zlecenie i o dzieło za głodowe pensje, co de facto pracą nie jest.
  Covid obnażył boleśnie prawdę o rynku pracy w Poznaniu: na mieszkańca przypada tu najmniej ofert pracy w całej Polsce. Poznań jest daleko, daleko za miastami, uznawanymi za kiepskie miejsca pracy, za Łodzią i Mazurami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *