Napić się z sąsiadami

2022-12-07 2:21:09

Wielokrotnie okazuje się, że aby poznać kogoś, najlepiej jest usiąść z nim do stołu. To okazja do większego otwarcia się, poznania własnych gustów, posmakowania nowych rzeczy. Albo też do przekonania się, jak wiele mamy ze sobą wspólnego i jak dużo smaków uznajemy za atrakcyjne. Tak bez wątpienia jest z kuchnią polską i ukraińską, w której obie nacje znajdują coś dla siebie (i coś pierwotnie swojego). Celem bliższego poznania sąsiadów, rzućmy więc okiem na to, co najchętniej pija się w Ukrainie.

Może szklankę wody?

Najbardziej z klasycznych i typowych napojów – woda. Może być jednak dostępna w rozmaitych wersjach, płynąć z podziemnych źródeł, bogata w niezwykle wartościowe składniki i smaki. Mamy w Polsce wiele takich wód mineralnych, których na pewno nie musimy się wstydzić. Jednak ciężko przebić wodę Borjomi (https://foodex24.pl/category/borjomi). Nie pochodzi ona co prawda z Ukrainy, ale jest tam bardzo popularna. Borjomi to miasteczko gruzińskie, w którym znajdują się ujęcia wody mineralnej, wydobywanej z pokładów leżących 10 kilometrów pod ziemią. Uważa się, że od wieków korzystała z nich miejscowa ludność, znając i ceniąc ich za właściwości prozdrowotne. Naukowcy mówią także, że skład tej wody nie zmienił się od półtora tysiąca lat – jest to więc naprawdę ciekawy napitek.

Albo filiżankę kawy?

Mówisz „kawa”, myślisz „Włochy”. To jak najbardziej poprawne skojarzenie, ale przecież wcale nie trzeba szukać tak daleko. Na pewno wielu z czytelników kojarzy opowieść o odsieczy wiedeńskiej, podczas której Polacy nie tylko odnieśli wielkie zwycięstwo, ale i zdobyli zapasy tureckiej kawy. Trafiły one w dużej liczbie do niejakiego Kulczyckiego, który pochodził ze Lwowa. Dzięki temu właśnie w tym mieście zaczęły powstawać kawiarnie, jedne z pierwszych w Europie. Lwowskie kawiarnie przez długie lata były oblegane przez odwiedzających, a ukraińska kawa – oraz sam urok miasta – uznawane za doskonałe.

Kieliszek czegoś mocniejszego?

Nie można zaprzeczyć, że trunkiem najbardziej kojarzonym z Ukrainą nie jest ani woda, ani kawa czy herbata (swoją drogą bardzo popularna), ani też kwas chlebowy (pełen zdrowia i witamin). Będzie to oczywiście wódka ukraińska, która zdobyła sobie szczególne miejsce w sercach i żołądkach Polaków. Wszystko to za sprawą niezwykłej czystości wyrobu, który bazuje na świetnych składnikach i krystalicznie czystej wodzie. Jest już nawet kilka marek, które wyrobiły sobie na naszym rynku prawdziwą renomę i są chętnie wybierane przez miłośników mocniejszych trunków – które to, przypominamy, zaleca się spożywać wyłącznie w umiarkowanych ilościach. Są nawet i tacy smakosze, którzy wspominają, że tak smakowały polskie wódki rzemieślnicze i regionalne, nim ich wytwórnie zostały przejęte przez międzynarodowe koncerny.

Patrząc szerzej na ukraińską kuchnie dostrzeżemy, że wiele potraw czy napitków bazuje na składnikach prostych i tradycyjnych, a jednocześnie są bogate w smaku i przedkładane nad produkcję masową. To one właśnie powodują, że oferta Foodex24.pl, sklepu z żywnością ukraińską, znajduje tak duże uznanie w naszym kraju.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *