NIEPORĘT. Debata społeczna – “Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” zakończona brawami

2018-09-17 4:36:28

Na zorganizowanej przez policję kolejnej debacie społecznej, o bezpieczeństwie pieszych, programie „Dzielnicowy bliżej nas” i Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa rozmawiali z policjantami mieszkańcy Gminy Nieporęt.


W ubiegły piątek o godz. 18.00 w Urzędzie Gminy Nieporęt przy Placu Wolności 1, policjanci zorganizowali debatę społeczną pn.: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono samorządowców, przedstawicieli instytucji współpracujących na co dzień z Policją oraz oczywiście mieszkańców gminy. W debacie Policję reprezentowali: Komendant Komisariatu Policji w Nieporęcie podkom. Aneta Wasiluk wraz ze swoim zastępcą podkom. Tomaszem Borczyńskim, dzielnicowi z komisariatu w Nieporęcie: asp.szt Marek Balcerzak – dzielnicowy rejonu IX, asp.szt. Mariusz Karwat – dzielnicowy rejonu X. Obecny był także asp. Tomasz Eisenmann, który do sierpnia br. był dzielnicowym rejonu IX, a obecnie pełni służbę w pionie kryminalnym nieporęckiego komisariatu. Policjantów ruchu drogowego reprezentował kom. Grzegorz Kusio Z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Legionowie. Obecny był także kom. Jarosław Florczak – oficer prasowy legionowskiej komendy.

W spotkaniu uczestniczyli również: Starosta Legionowski Pan Robert Wróbel, Wójt Gminy Nieporęt Pan Sławomir Maciej Mazur oraz Przewodniczący Rady Gminy Nieporęt Pan Eugeniusz Woźniakowski. W debacie udział wzięli także radni, sołtysi – mieszkańcy Gminy Nieporęt.

Debatę rozpoczęły wystąpienia starosty oraz wójta, którzy podawali zebranym informacje na temat przedsięwzięć dokonywanych na rzecz bezpieczeństwa Gminy Nieporęt przez urzędy kierowane przez obu Panów.

Policjanci, tak jak podczas wcześniejszych debat w innych gminach powiatu legionowskiego, rozpoczęli poruszając trzy główne kwestie: ogólnie pojętego bezpieczeństwa (także uczestników ruchu drogowego), Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Pani Komendant Wasiluk omówiła ogólne statystyki dotyczące przestępstw kryminalnych. Podkom. Borczyński zaprezentował pracę dzielnicowych. Na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dane prezentował kom. Grzegorz Kusio. Uczestnikom debaty przypomniano o aplikacji „Moja Komenda”, za pośrednictwem której w bardzo szybki i łatwy sposób mogą pozyskać informacje potrzebne im do kontaktu z dzielnicowym oraz możliwościach w komunikacji, które daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Po zakończeniu części prowadzonej przez policjantów, pomiędzy uczestnikami debaty wywiązała się dyskusja. Mieszkańcy zdawali policjantom pytania i wskazywali swoje oczekiwania na temat konkretnych spraw dotyczących bezpieczeństwa w Gminie Nieporęt. Rozmawiano m.in.; o pracy dzielnicowych i miejscach gdzie dochodzi do naruszenia przepisów porządkowych oraz ruchu drogowego, w tym związanych z remontem mostu nad Kanałem Żerańskim.-„ Z moich informacji wynika, że remont tego odcinka drogi 631 będzie trwał do 15 grudnia br” – informował uczestników debaty kom. Grzegorz Kusio. Jednocześnie podawał też informacje na temat zadań wyznaczanych codziennie policjantom ruchu drogowego w związku z tym – tak bardzo uciążliwym dla mieszkańców remontem. –„Będzie podziemne przejście na <<dziką plażę>> pod ul. Zegrzyńską” – m.in. informował z kolei zebranych Wójt Gminy Nieporęt Pan Sławomir Maciej Mazur.

Uczestnicy spotkania oprócz uwag zgłaszali też swoje podziękowania policjantom. Komendant komisariatu w Nieporęcie od zebranych na sali mieszkańców usłyszał m.in. pochwały pod kątem służby dzielnicowych. – „Podczas wakacji policjanci spotykali się z dziećmi w domach kultury i rozmawiali na temat bezpiecznych zachowań. Bardzo im dziękujemy” – wyrażała swoje zdanie o służbie policjantów Sołtys miejscowości Stanisławów Drugi Pani Wiesława Bielska. „ Nawet jeśli nie mógł odebrać telefonu, to zawsze oddzwaniał i interesował się naszymi sprawami” – mówiła o służbie asp. Tomasza Eisenmanna inna uczestniczka debaty. – „Podobają nam się ostatnie nominacje w legionowskiej komendzie, które świadczą o tym, że Pani Komendant na najbliższych współpracowników dobrała sobie fachowców, od lat znających nasz teren” – wyrażał swoje zdanie na temat Komendanta Powiatowego Policji w Legionowie mł.insp. Anny Jędrzejewskiej-Szpak, Pan Eugeniusz Woźniakowski – Przewodniczący Rady Gminy Nieporęt.

Merytoryczne wnioski i uwagi uczestników spotkania na temat bezpieczeństwa w gminie Wieliszew zostały zapisane. Będą analizowane i wdrażane podczas codziennej policyjnej służby, aby działania podejmowane przez policjantów zwiększały poziom i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców w ich środowisku lokalnym.

Spotkanie trwało blisko dwie godziny i zostało zakończone brawami mieszkańców.

 

Źródło i foto: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *