Facebook


NIEPORĘT. Żądają upublicznienia rejestru umów

2018-03-05 1:32:11

Janusz Majewski, pełnomocnik PiS w Gminie Nieporęt 19 lutego br. złożył w Urzędzie Gminy Nieporęt petycję ws. umieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej rejestru umów zawieranych przez Urząd Gminy Nieporęt


Powodem złożenia petycji, jak czytamy, jest poprawa jawności informacji w gminie. Udostępnienie rejestru umów zawieranych przez komórki organizacyjne Urzędu Gminy Nieporęt spowoduje zwiększenie kontroli społecznej nad osobami odpowiedzialnymi, które pełnią funkcje publiczne i mają bezpośredni wpływ na dysponowanie funduszami w urzędzie i jednostkach podległych. Zdaniem składających petycję, upublicznienie rejestru zmniejszy koszty działania gminnej administracji i usprawni pracę urzędników. Nie będą musieli oni odpowiadać na coraz częstsze pytania mieszkańców dotyczące zawieranych przez gminę umów. Ponadto, rejestry takie funkcjonują już w kilkunastu miastach i gminach w Polsce i nie są nowością. KT

Janusz Majewski Pełnomocnik PiS w Gminie Nieporęt:

W dniu 19 lutego br. w Urzędzie Gminy Nieporęt złożyłem petycję w sprawie rozbudowy prowadzonego przez Wójta Gminy Nieporęt Biuletynu Informacji Publicznej o rejestr umów zawieranych przez wszystkie komórki organizacyjne Urzędu Gminy Nieporęt.
Podstawowym celem tego działania jest poprawa transparentności i jawności w naszej gminie. Jest to świadomy sposób na zwiększenie kontroli społecznej nad osobami odpowiedzialnymi, pełniącymi funkcje publiczne, a mającymi bezpośredni wpływ na dysponowanie funduszami w urzędzie i jednostkach podległych.
Jak wiemy, w sejmie trwa proces legislacyjny ustawy o jawności życia publicznego i jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, to obowiązek prowadzenia takiego rejestru umów będzie zapewne obligatoryjny.
Jednak w chwili obecnej ustawy jeszcze nie ma, a rok 2018 jest rokiem wyborów samorządowych i dobrze by było, gdyby wyborcy sami mogli ocenić pracę wójta i podległych mu urzędników.

Komentarze

1 komentarz

  1. Bogusław Perycz odpowiedz

    Demokracja nie jest doskonałym systemem. Główną jego wadą jest to, że głos głupków i łajdaków jest tak samo ważny jak ludzi mądrych i prawych. Demokracja ma również swoje zalety a jedną z głównych jest jawność życia publicznego – o ile faktycznie ona występuje a jeśli nie to powinna. Zapobiega ona przy korupcjogennych układach np. przetargach czy umowach różnym pokusom. Myślę, że oddolna aktywność poparta dobrymi przemyślanymi inicjatywami – a za taką uważam ww, przez cały czas, również ten między wyborami da trwały sukces a przywołana ustawa powinna już dawno obowiązywać w naszym demokratycznym kraju.
    Bogusław Perycz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *