Nieświeży oddech jak się pozbyć ? Badania sugerują, że te składniki go zwalczą

2023-01-09 10:13:03
Probiotyki znajdujące się w sfermentowanej żywności, takiej jak jogurt, chleb na zakwasie i zupa miso, mogą neutralizować gazowe mieszanki siarki wytwarzane przez bakterie w jamie ustnej.

Osoby z uporczywym nieświeżym oddechem mogą przez tydzień lub dłużej eksperymentować z pokarmami probiotycznymi, takimi jak jogurt, aby sprawdzić, czy to coś zmieni w zapachu z ust. Niektóre bakterie przyjmowane w formie suplementów, w tym Lactobacillus salivarius i Lactobacillus reuteri, mogą pomóc w odświeżeniu oddechu.

Czym jest halitoza

Nieświeży oddech, czyli halitoza, jest trzecią najczęstszą chorobą, z powodu której pacjenci są kierowani do dentysty, ustępując jedynie chorobom przyzębia. Główną przyczyną uporczywego nieświeżego oddechu są gazowe mieszanki siarki i innych pierwiastków, znane jako lotne związki siarkowe, które są produkowane przez bakterie w jamie ustnej.

Czy można zneutralizować działanie tych związków ?

Aby przyjrzeć się bliżej temu, czy bakterie probiotyczne mogą pomóc w zwalczaniu nieświeżego oddechu, badacze przeszukali literaturę medyczną w poszukiwaniu badań na ten temat. Ostatecznie znaleźli siedem badań klinicznych, w których wzięło udział 278 osób w wieku od 19 do 70 lat.

Żywność fermentowana i probiotyczna składa się z pożytecznych żywych mikroorganizmów, ale ważne jest, aby wiedzieć, jakie rodzaje i ile bakterii zawiera. Jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jest to, że spożywanie produktów mlecznych w celu włączenia diety bogatej w probiotyki może również prowadzić do zwiększenia spożycia węglowodanów i cukrów, co z kolei może prowadzić do zwiększonego gromadzenia się płytki nazębnej i biofilmu. Inne ciekawe porady na esomed.pl

Przyczyny nieświeżego oddechu

Osoby z uporczywym nieświeżym oddechem powinny udać się do dentysty w celu ustalenia potencjalnych problemów zdrowotnych. Może to wskazywać na problemy zdrowotne, które niekoniecznie są związane z zębami. Wśród możliwych przyczyn nieświeżego oddechu znajdują się: choroby dziąseł, próchnica, niektóre produkty spożywcze, takie jak czosnek, problemy z migdałkami, choroby nerek, ciężka cukrzyca, suchość w ustach.

Suchość w ustach, czyli stan, w którym organizm nie produkuje odpowiedniej ilości śliny, może być spowodowana słabym nawodnieniem, a także lekami, np. tymi stosowanymi w leczeniu nadciśnienia i cukrzycy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *