NIK o patologiach samorządu

2016-06-18 3:58:54

Legionowo. Nieprawidłowości w tworzeniu spółek komunalnych oraz w gospodarowaniu przez nie majątkiem. Gmina Legionowo jak i powołana przez nią spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – KZB prowadzą niedozwoloną działalność. Tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK)

KAROL KRAWCZYK
k.krawczyk@toiowo.eu
Raport wskazuje na liczne nieprawidłowości związane z tworzeniem spółek komunalnych i z gospodarowaniem przez nie powierzonym majątkiem.
Według NIK samorządy gmin i województw w większości nieefektywnie realizowały zadania publiczne za pośrednictwem tworzonych przez siebie spółek. NIK wskazuje na liczne nieprawidłowości w działalności tych spółek. Podobne przykłady mamy w Legionowie. KZB sp. z o.o. sprzedała np. gminną działkę prywatnemu przedsiębiorcy bez przetargu i na preferencyjnych warunkach.

Po co gminom spółki?
Jednym z głównych powodów powoływania spółek przez samorządy jest chęć nie zwiększania zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego, a więc ukrywanie długów. Na spółki przenoszone jest ryzyko finansowe pojawiające się przy okazji realizowanych inwestycji. Przejmując zadania, spółki przejmują jednocześnie bezpośredni ciężar ich sfinansowania, co pozwala uniknąć obciążeń w budżecie samorządu. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości korzyści te występują głównie na papierze. Samorządy poręczają bowiem kredyty oraz gwarantują inne zobowiązania spółek, a także przyjmują na siebie ich zobowiązania finansowe. W razie kłopotów gmina będzie musiała spłacać ich długi. W Legionowie na przykład, niemal co miesiąc gmina przekazuje majątek swoim spółkom albo dofinansowuje ich działalność.

Robią to czego robić im nie wolno

Z raportu NIK wynika, że spółki komunalne często prowadzą działalność gospodarczą poza sferą użyteczności publicznej i z naruszeniem przepisów.
„Co trzecia zbadana spółka komunalna prowadziła działalność niedozwoloną w świetle obowiązujących przepisów. Większość tych spółek podejmowała działalność w ogóle niezwiązaną z zadaniami samorządu. Chodzi m.in. o prowadzenie działalności hotelarskiej i gastronomicznej, zarządzania nieruchomościami na zlecenie, jak również o działalność deweloperską, a nawet usługi pogrzebowe” – czytamy w raporcie. Zadaniem gminy jest bowiem tylko budowa mieszkań komunalnych, a więc mieszkań na wynajem dla niezamożnych mieszkańców.

Deweloperzy i handlarze

Wynika z tego, że działalność deweloperska jaką prowadzi Gmina Legionowo, budując blok wielorodzinny na Piaskach, z mieszkaniami na sprzedaż, nie realizuje zadania gminy. Działanie takie jest niezgodne z przepisami. KZB sp. z o.o. miała natomiast prowadzić taką samą działalność jak jej poprzednik czyli Komunalny Zakład Budżetowy. Zakład ten nie mógł sprzedawać gminnego mienia. Tymczasem prezydent Roman Smogorzewski, bez upoważnienia Rady Gminy, wpisał do aktu założycielskiego spółki (KZB), że może ona sprzedawać przekazany je w zarząd wielomilionowy gminny majątek. Na majątek ten składają się działki, lokale, obiekty szkół i przedszkoli, obiekty sportowe itd. Kilka miesięcy temu KZB rozpoczęła już wyprzedaż tego majątku. Sprzedała np. gminną działkę przy stadionie miejskim prywatnemu przedsiębiorcy bez przetargu i na preferencyjnych warunkach.

Nieuczciwa konkurencja gminy
Ponadto NIK zwraca uwagę, że „spółki z udziałem samorządów wykonując niedozwoloną działalność wchodzą w obszar konkurencji rynkowej (np. budowa mieszkań w systemie deweloperskim), a to może z kolei prowadzić do jej zaburzenia, gdyż spółki komunalne korzystają z uprzywilejowanej pozycji (np. otrzymując zlecenia usług od samorządu, który jest ich właścicielem)”. Dokładnie takie praktyki prowadzone są w Legionowie.

Zwalczają własnych podatników
Gmina buduje bloki z mieszkaniami na sprzedaż, na gminnych działkach, dopuszczając się aktów nieuczciwej konkurencji względem prywatnych przedsiębiorców, którzy płacą na jej rzecz podatki. KZB, czyli spółka należąca do gminy, natomiast prowadzi niedozwoloną działalność polegająca na wydawaniu gazety. Gazeta ta nie tyko konkuruje z innymi gazetami, wydawanymi przez prywatnych przedsiębiorców płacących gminie podatki, ale wręcz je zwalcza. Krytykuje także oponentów politycznych prezydenta miasta oraz zamieszcza płatne reklamy i ogłoszenia, co jest niezgodne z obowiązującym prawem. KK

Komentarze

6 komentarzy

 1. Tomek odpowiedz

  Ciekawe ilu jeszcze usłużnych lizusków zatrudnia Ratusz. Powinni najpierw wysłać ich na kurs czytania ze zrozumieniem, bo jak widać mało jarzą.

 2. Edek odpowiedz

  Czytaj ze zrozumieniem “legionowianinie”, pracowniku ratusza.
  Raport NIK mówi wprost, że zajmowanie się działalnością deweloperską nie jest zadaniem własnym gminy – i dlatego jest to dla gminy działalność zakazana. Tymczasem gmina Legionowo zajmuje się działalnością deweloperską, bo buduje bloki z mieszkaniami na sprzedaż np. na Piaskach i na Bukowcu. Jest to nieuczciwe wobec lokalnych przedsiębiorców i innych podatników. Zadaniem własnym gminy nie jest też wydawanie gazet – a gmina Legionowo i należąca do niej spółka KZB niestety prowadzą taką działalność. EDek :))

 3. legionowianin odpowiedz

  Gdzie w raporcie NIK jest mowa o Legionowie i KZB?!?!? Znów brak profesjonalizmu w wykonaniu lokalnego dziennikarza. Znów nadinterpretacja faktów. ŻENADA

 4. Edek z fabryki kredek odpowiedz

  Służby ratusza łamiącego przepisy najwyraźniej czuwają. Dlatego piszą, że łamanie prawa przez ich pracodawce to pic :-))

 5. Eliza odpowiedz

  CZYTAJ ZA ZROZUMIENIEM.
  Nikt nie pisał, że była kontrola NIK w Legionowie. Napisali za to, że takie działania jakie prowadzi Urząd Miasta Legionowo i KZB zostały uznane przez NIK jako niezgodne z prawem.

 6. marcin odpowiedz

  Najzabawniejsze, że cały artykuł to pic. Bo jak piszą w innej gazecie nigdy takiej kontroli w Legio nie było :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *