Nowoczesne technologie wspierające procesy magazynowe

2019-01-24 9:03:15
Technologia prze do przodu. Dotyczy niemal każdego aspektu życia codziennego, ale też i rozwiązań dla przedsiębiorstw. Dotyka różnego rodzaju rozwiązań, w tym gospodarki magazynowej.

 

Technologia prze do przodu. Dotyczy niemal każdego aspektu życia codziennego, ale też i rozwiązań dla przedsiębiorstw. Dotyka różnego rodzaju rozwiązań, w tym gospodarki magazynowej.

Roboty coraz częściej używane w halach magazynowych

Nowoczesna hala magazynowa może być naszpikowana technologią. Przykładem niech będą coraz popularniejsze magazyny automatyczne, które obsługiwać może nawet jedna osoba. Magazyn taki wykorzystuje większość powierzchni, a materiały są rozkładane i zdejmowane z regałów przez roboty. Wystarczy odpowiednio zaprogramować automat (wybrać poszukiwany materiał) i chwilę zaczekać.

Roboty są coraz częściej wykorzystywane nie tylko do układania towaru na półkach, ale również do konfekcji. Przykład niech stanowią wszelkiego rodzaje sklepy e-commerce, gdzie jedna przesyłka może zawierać kilka różnych towarów. Robot taki, skompletuje całe zamówienie, ułoży wszystko w kartonie i przygotuje go do wysyłki.

Powierzchnia magazynowa musi być wykorzystana w jak największym stopniu, dlatego też roboty i wszelkiego rodzaju automaty są bezsprzecznie jednym z najefektywniejszych sposobów na jej wykorzystanie.

Chcesz wynająć magazyn? Sprawdź oferty na Śląsku: http://www.katmagazyn.pl/

Popularne programy wspierające magazynowanie

W przypadku, gdy roboty są dla danej firmy stanowczo za drogie, często wystarczy samo dobre oprogramowanie. Oprogramowanie, przez które należy rozumieć system magazynowy, który wszystko dokładnie sprawdza, opisuje i umieszcza w odpowiednich lokalizacjach. Dodatkowo niezwykle przydatne są czytniki kodów kreskowych, dzięki czemu nie trzeba wpisywać danych do programu ręcznie, a dzieje się to automatycznie.

Jednym z najpopularniejszych oprogramowań magazynowych jest system SAP. Kombajn, który poza gospodarką magazynową, obejmuje całe przedsiębiorstwo od A do Z – magazyn, produkcja, sprzedaż, kadry. Skorzystanie z takich rozwiązań pozwoli na zapanowanie nad stanami magazynowymi, pilnowanie aby stany zgadzały się z faktycznymi zakupami czy sprzedażą i nadzór nad całością magazynu.

Automatyczne regały magazynowe

W przypadku magazynów części czy drobnego asortymentu, idealnym rozwiązaniem mogą być regały automatyczne. Jest to regał z taśmami, na których znajdują się niewielkie półki na mały asortyment. W wewnętrznym systemie takiego regału opisane są wszystkie produkty. Wystarczy wybrać interesujący przedmiot i regał sam przesunie taśmę na odpowiednią półkę.

Jak łatwo zauważyć, automatyzacja i technologia wdziera się w każdy aspekt życia, również w magazyny. Zastosowanie robotów, automatycznych regałów, czytników kodów kreskowych czy oprogramowania magazynowego pozwala na znacznie lepsze zarządzanie zapasami. Dzięki temu znamy dokładne stany magazynowe, wiemy co gdzie się znajduje a nawet nie musimy się zastanawiać gdzie co umieścić. Czy projektując magazyn, czy wynajmując magazyn, zawsze warto zastanowić się nad wyborem jak najnowocześniejszego rozwiązania – skuteczność działania pracy z pewnością przyniesie możliwie najwyższe korzyści.

Komentarze

1 komentarz

  1. Tomasz odpowiedz

    Grunt to wyposażyć magazyn w taki sposób, by nie było problemu z pracą na nim 😉 Wiele rzeczy jest w sklepie Skladuj24, z którego sam czesto korzystam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *