Obniżka podatków?

2014-08-08 6:43:36

Grupa mieszkańców Legionowa rozpoczęła zbiórkę podpisów za poparciem inicjatywy obniżenia podatku od nieruchomości o połowę. Listy poparcia będą wyłożone w kilkunastu punktach w mieście
MACIEJ LERMAN
mlerman@tio.com.pl
30 czerwca grupa mieszkańców złożyła prezydentowi Legionowa informację o zamiarze wystąpienia z wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego. Referendum ma dotyczyć obniżenia podatku od nieruchomości o połowę.

Podpisz mniej zapłacisz
Aby doprowadzić do referendum konieczne jest zebranie podpisów poparcia 10% wyborców uprawnionych do uczestniczenia w wyborach do Rady Miasta Legionowo. Ze wstępnych szacunków wynika, że podpisów tych należy zebrać nieco ponad 4 tysiące. Dlatego podpisy będzie można składać najpierw w kilkunastu, a docelowo nawet w 50 punktach. W przypadku zebrania wymaganej liczby podpisów władze byłyby zobowiązane do przeprowadzenia referendum, a jego wynik byłby obowiązujący. W ten sposób wszyscy mieszkańcy zobowiązani do opłacania podatku od nieruchomości, płaciliby go w wysokości prawie o połowę niższej niż obecnie. Najbardziej dogodnym terminem dla referendum, byłoby przeprowadzenie go razem z wyborami samorządowymi.

Podobnie jak janosikowe
Zdaniem Jacka Jóźwiaka, legionowskiego przedsiębiorcy, a zarazem pełnomocnika inicjatorów referendum, podatek ten hamuje rozwój przedsiębiorczości, bo faktycznie jest ukrytym podatkiem od prowadzenia działalności gospodarczej.
– Starosta legionowski Jan Grabiec kilkakrotnie występował w mediach, skarżąc się, że konieczność płacenia janosikowego ogranicza możliwości jednostek bardziej przedsiębiorczych, takich jak powiat legionowski, w realizacji niezbędnych inwestycji. Podobnie jest z przedsiębiorcami zmuszanymi do płacenia nadmiernych podatków. Gdyby nie one moglibyśmy więcej inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy. Korzyści byłyby dla całego miasta. – mówi Jacek Jóźwiak.

Nie tylko dla przedsiębiorców
Jednak obniżka tego podatku, którego stawkę w granicach widełek ustalonych przez Ministra Finansów, ostatecznie ustala rada gminy, ulżyłaby także wielu niezamożnym rodzinom. Konstrukcja podatku od nieruchomości jest bowiem taka, że za starą, walącą się komórkę lub za wolnostojący garaż trzeba płacić 10-krotnie wyższą stawkę niż za budynek mieszkalny. Wynosi ona bowiem 7 zł/m2 powierzchni budynku. Natomiast w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, nawet w tekturowej budce stawka ta wynosi nawet 21 zł/m2. Według inicjatorów referendum, pieniądze pozostawione w kieszeniach mieszkańców, właścicieli nieruchomości zwykle zostają znacznie rozsądniej wydawane niżby oddać je w ręce urzędników.
Pod listą poparcia dla przeprowadzenia referendum gminnego ws. obniżenia podatku od nieruchomości o połowę, można podpisać się także w Biurze Ogłoszeń Tygodnika Mazowieckie TO i OWO przy ul. Rynek 2 w Legionowie.

ML

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *