Opony całoroczne – jakie są zalety ich stosowania?

2022-03-02 2:22:32

Z każdym rokiem opony całoroczne zyskują na coraz większej popularności. Ma to związek z faktem, że w ostatnich latach możemy zaobserwować coraz łagodniejsze zimy, a zatem nasze pojazdy nie muszą być na co dzień przystosowane do tak ekstremalnych, mroźnych warunków. Na ogumienie wielosezonowe decydują się przede wszystkim mieszkańcy miast, którzy na co dzień korzystają z samochodu w obrębie terenu zabudowanego, gdzie drogi są regularnie odśnieżane. Czy jest to ogumienie dla każdego? Jakie są największe zalety korzystania z opon całorocznych?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ogumienie całoroczne nie sprawdza się w górach. Górzyste tereny zimą wymagają opon typowo sezonowych, gdyż znacznie częściej możemy spotkać się tam z obfitymi opadami śniegu czy lodem na drogach. Jeśli jednak na co dzień nie mieszkamy pod Tatrami, opony całoroczne powinny nas w pełni zadowolić.

Zalety opon całorocznych

Największą zaletą opon wielosezonowych jest oczywiście to, że nie musimy ich wymieniać dwa razy do roku. Każdej jesieni wraz z pierwszymi przymrozkami i opadami śniegu możemy zaobserwować niekończące się kolejki do zakładów wulkanizacyjnych. Wybierając ogumienie całoroczne, zaoszczędzimy zatem sporo czasu i pieniędzy, gdyż nie będziemy musieli płacić mechanikowi za ich wymianę. Poza tym nie będziemy potrzebowali dwóch kompletów opon, co także w perspektywie kilkuletniej korzystnie wpłynie na nasz budżet.

Niewątpliwą zaletą jest także to, że posiadając opony wielosezonowe, nie musimy martwić się o przechowywanie ogumienia niedostosowanego do aktualnie panujących warunków pogodowych. To ważne szczególnie dla kierowców, którzy nie posiadają garażu i na co dzień parkują samochód „pod chmurką”. Co prawda, niektóre warsztaty oferują usługę przechowywania sezonowych opon, jednak wiąże się to oczywiście z dodatkową opłatą.

Kontroluj stan bieżnika

W zależności od jakości zakupionego ogumienia żywotność bieżnika wynosi 50-80 tysięcy kilometrów. Jeśli zatem poruszamy się na wielosezonowym komplecie opon, bieżnik zużywa się szybciej, a co za tym idzie – częściej decydujemy się na zakup nowego kompletu kółek, dzięki czemu zawsze jeździmy na świeżej mieszance gumowej.

Większość kierowców decyduje się na wymianę ogumienia dopiero wówczas, gdy wymaga tego stan bieżnika. To błędny pogląd. Po kilku latach opona traci część swoich właściwości – po prostu się starzeje – w efekcie czego może pęknąć podczas jazdy lub gorzej zachowywać się przy niektórych manewrach. Właściciele pojazdów wyposażonych w opony wielosezonowe muszą pamiętać jedynie, aby przynajmniej raz do roku sprawdzać głębokość bieżnika. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie ewentualnego mandatu podczas kontroli drogowej, ale także o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych.

Wybierając opony całoroczne, warto postawić na wyroby od renomowanych producentów, gdyż zwykle jest to inwestycja na kilka lat, a poza tym, jak już wcześniej wspomnieliśmy – w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo. Dobrej jakości opona będzie nam dobrze służyła zarówno podczas wakacyjnych wyjazdów nad jezioro, jak i podczas zimowych odwiedzin u rodziny pod miastem.

Dobrym pomysłem jest zakup opon przez Internet. Sklep Oponyprofi.pl pozwala dobrać opony bezpośrednio do naszego modelu samochodu, oferując przy tym dokładny opis i parametry wybranych modeli ogumienia. Możemy dzięki temu porównać ceny wybranych marek oraz znaleźć produkt, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Zakup nowych opon nigdy nie był prostszy.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *