Opony zimowe w lecie to śmiertelne niebezpieczeństwo na drodze!

2019-06-19 10:08:06
Polscy kierowcy mają tendencję do różnych dziwactwa i nieszablonowych zachowań na drodze, w tym również do niestandardowego wyposażenia oraz eksploatacji samochodu. Jednym z grzechów głównych kierujących jest źle dobrane ogumienie do warunków jazdy. Sprawdzamy, dlaczego jazda na zimówkach w lecie jest niebezpieczna?

 

“Wolna amerykanka”

Niestety, w Polsce zmiana opon z zimowych na letnie, i odwrotnie, nie jest obowiązkowa. Z badań TNS Polska wynika, że z tego prawa korzysta ponad połowa kierowców. O tym, że opona zimowa w lecie ma znacznie gorsze właściwości niż w warunkach docelowych, wie chyba każdy, jednak kierowcy wychodzą z założenia, że sezonowa wymiana ogumienia w aucie po prostu im się nie opłaca. A co z bezpieczeństwem?

Miękka mieszanka w lecie

Dobrej jakości opony zimowe są przede wszystkim przystosowane do jazdy w niskich temperaturach. Zimówki wytwarza się z miękkiej mieszanki, przez co są one bardziej podatne na uszkodzenia i przebicie. Bieżnik opony zimowej w lecie ulega nienaturalnym odkształceniom oraz szybciej traci kontakt z powierzchnią drogi, zwłaszcza podczas przyspieszania, hamowania oraz w momencie pokonywania zakrętów. W efekcie zwiększa się droga hamowania auta, a także może dochodzić do utraty sterowności w zakrętach.

Nagłe hamowanie oponami zimowymi na rozgrzanym asfalcie, zwłaszcza w samochodach wyposażonych w ABS, prowadzi najczęściej do punktowego zdarcia bieżnika z tego typu ogumienia. Pamiętajmy, że miękka mieszanka użyta w zimowych oponach znacznie szybciej się zużywa w temperaturach 25-30 stopni Celsjusza, a droga hamowania na takim ogumieniu może być dłuższa nawet o 16 metrów – ostrzega ekspert w sklepie internetowym iParts.pl.

W mieście a na autostradzie

Nie ma większej tragedii, jeżeli jazda na oponach zimowych ma miejsce w warunkach miejskich. Problemy zaczynają się, gdy podróżowanie odbywa się poza aglomeracją miejską, szczególnie na drogach szybkiego ruchu i autostradach. W takiej sytuacji jazda na oponach przeznaczonych do korzystania na śniegu i w niskich temperaturach może być śmiertelnie niebezpieczne.

Różnice we właściwościach jezdnych pomiędzy zimowymi a letnimi oponami w sklepie z auto częściami iParts.pl nie są szczególnie wyraźne podczas jazdy w chłodne dni. Zaczynają być one odczuwalne dopiero w momencie wzrostu temperatury oraz obciążenia samochodu. Należy o tym szczególnie pamiętać w okresie letnim i podczas wakacyjnych wyjazdów.

Komentarze

1 komentarz

  1. Marek D. odpowiedz

    Na pewno bardziej szkodliwe jest jeżdżenie na letnich oponach w zimie, lecz w przeciwnym przypadku również niesie to za sobą negatywne skutki. Warto zadbać o dobre ogumienie o każdej porze roku, gdyż od tego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. W iParts akurat kupowałem ostatnio opony zimowe Nokian i jestem z nich bardzo zadowolony 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *