Pielęgnacja skóry wrażliwej ze skłonnościami do zaczerwienień

2021-12-22 11:02:27
Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca, przez co trudna w pielęgnacji. Ciężko stwierdzić, co jej nie służy, jednak właściwe zadbanie o nią, pozwala na zmniejszenie skłonności do podrażnień i znaczącą poprawę jej stanu.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Skóra wrażliwa jest jednym z najbardziej problematycznych typów cery. Objawy takiej cery podzielić można na obiektywne oraz subiektywne. Do tych pierwszych zalicza się:

  • łuszczenie,
  • zaczerwienienie,
  • suchość,
  • obrzęk.

Z kolei subiektywne symptomy cery wrażliwej to uczucie swędzenia, pieczenia, kłucia, mrowienia czy nadmiernego ściągnięcia. Objawy te mogą mieć różne nasilenie – u jednych osób mogą być słabo odczuwalne, a u innych bardziej. Związane jest to z liczbą znajdujących się w skórze receptorów. Przesyłają one sygnały do mózgu, które informują o procesie zapalnym. Więcej na temat skóry wrażliwej może dowiedzieć się na wapteka.pl.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Właściwa pielęgnacja w przypadku cery wrażliwej ma kluczowe znaczenie. Dzięki niej można zmniejszyć lub całkiem zlikwidować nieprzyjemne objawy, które zostały opisane powyżej.

 

Oczyszczanie skóry wrażliwej

Każdy rodzaj skóry, aby mógł oddychać, musi zostać odpowiednio oczyszczony. Kurz, pot oraz makijaż powinny być dokładnie zmyte każdego dnia. Cery nie należy szorować, a delikatnie myć przy pomocy łagodnych płynów, najlepiej przeznaczonych do cery wrażliwej. Skórę najlepiej osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Nawilżanie skóry wrażliwej

Po dokładnym oczyszczeniu skóry, przychodzi pora na jej nawilżenie. W tym przypadku również należy wybierać delikatne kosmetyki, które zawierają składniki pochodzenia naturalnego i pozbawione są drażniących substancji, takich jak alkohol. Regularne nawilżanie twarzy, zmniejsza uczucie ściągnięcia oraz napięcia skóry. Nakładanie prawidłowo dobranych kosmetyków daje uczucie ulgi od razu po nałożeniu i utrzymuje się przez długi czas. Ponadto kremy dedykowane skórze wrażliwej tworzą na jej powierzchni delikatny film, który pełni funkcję ochronną i zapobiega odparowywaniu wody z naskórka.

Złuszczanie skóry wrażliwej

Regularne złuszczanie polecane jest dla każdego rodzaju cery, również wrażliwej. Jednak w tym przypadku należy używać bardzo delikatnych peelingów, np. enzymatycznych, które usuwają martwy naskórek. Bezwzględnie należy unikać produktów gruboziarnistych, które dodatkowo mogą podrażniać wrażliwą cerę. Można pokusić się o delikatny peeling kwasowy, np. z kwasem laktobionowym albo glukonolaktonem. Stężenie nie powinno być jest zbyt wysokie.

 

Regeneracja skóry wrażliwej

Na noc warto stosować preparaty, zawierające składniki rewitalizujące i odnawiające skórę. W kremach najlepiej szukać witaminy C, która delikatnie rozjaśni cerę i uszczelni naczynia krwionośne. Ponadto stymuluje ona syntezę kolagenu, który odpowiedzialny jest za jędrność skóry. Posiadaczki skóry wrażliwej powinny także szukać w produktach kwasu hialuronowego oraz ekstraktów z ziół i roślin, np. zielonej herbaty.

Skóra wrażliwa jest problematycznym typem cery, jednak można ją ujarzmić, właśnie dzięki właściwej, codziennej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane kosmetyki oraz systematyczność, potrafią zdziałać cuda i doprowadzić skórę wrażliwą do świetnego wyglądu. Dowiedz się więcej i przeczytaj o charakterystyce cery wrażliwej na wapteka.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *