Pierwsza pomoc czworonogom

2016-04-18 3:51:40

W Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji podczas odbywającej się XXXIII Wystawy Psów Rasowych zorganizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce z oddziałem w Legionowie swój namiot rozłożyli strażacy. I było to wyjątkowe stoisko, gdyż oprócz psich fantomów, można było zobaczyć udzielanie pierwszej pomocy naszym czworonogom.

Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza z OSP Jabłonna brała udział w zorganizowanej w Nowym Dworze Mazowieckim przez Związek Kynologiczny w Polsce wystawie psów rasowych. Oczywiście była to świetna okazja do pokazania “wyjątkowych” czworonogów, ale głównym celem wizyty strażaków była też prezentacja możliwości udzielania pierwszej pomocy zwierzakom, a w szczególności psom. Po raz pierwszy zainteresowani mogli np. spróbować resuscytacji czworonogów mając do dyspozycji “psiego” fantoma. Mimo niezbyt sprzyjającej aury zainteresowanie stoiskiem było ogromne.

4

Fot. OSP Jabłonna

Należy pamiętać, że zwłaszcza otyłe zwierzęta, psy i koty w podeszłym wieku, o słabej kondycji fizycznej miewają, zwłaszcza latem, problemy krążeniowo – oddechowe. Wczesne rozpoznanie oraz umiejętne udzielenie pierwszej pomocy, pozwalają na zapobieżenie zatrzymaniu akcji serca. Objawami zbliżającego się napadu są zwolnienie oddechów oraz akcji serca, ciężkie, nieregularne oddychanie, zaburzenia świadomości, bladość błon śluzowych oraz zwiotczenie mięśni. Czworonogowi będącemu w takim stanie należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności powinno się ocenić, czy zwierzę oddycha i czy jego serce pracuje. Czynność oddechową najłatwiej sprawdzić obserwując pracę brzucha, który wraz z każdym oddechem napina się. W momencie kiedy doszło do zatrzymania akcji serca i oddechów, konieczna jest resuscytacja krążeniowo – oddechowa. Czynnością wykonywaną pierwszorzędnie jest udrożnienie dróg oddechowych i przywrócenie wentylacji płuc. Bez użycia rurki intubacyjnej, worka oddechowego lub komory tlenowej jest ona mało efektywna. Próba wdmuchiwania powietrza „usta-usta” zazwyczaj nie skutkuje. Masaż serca przeprowadza się u kotów i małych psów, używając jednej ręki. Kciuk kładziemy po jednej stronie klatki piersiowej, pozostałe palce po drugiej. Psy duże, o wadze powyżej 15 kg układa się na grzbiecie, klatkę piersiową uciska oburącz ponad 1/3 tylną mostka. Liczba uciśnięć waha się pomiędzy 80-120/min., w zależności od wielkości zwierzęcia (im większe – tym mniej uciśnięć). Co 15 uciśnięć wykonujemy 2 wdechy.

JR

Fot. OSP Jabłonna

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *