PŁYWANIE. Mistrzostwa Polski w lodowym pływaniu federacji IISA

2022-01-12 8:45:31

W weekend 8-9 stycznia odbyły się Mistrzostwa Polski w lodowym pływaniu federacji IISA (International Ice Swimming Associtation ) w Gdyni

Gdynia Winter Swimming Cup miała w tym roku przyjemność być gospodarzem najwyższej rangi imprezą zimowego pływania w Polsce. Była już to trzecia edycja zawodów organizowanych przez Piotra Biankowskiego, który między innymi w 2021 roku przepłynął kanał La Manche.

Temperatura wody w której zawodnicy ścigali się po zdobycie tytułu mistrza kraju wynosiła lekko ponad 2 stopnie Celsjusza. Z całej Polski przyjechało niemalże 400 osób. Znalazło się również kilku reprezentantów Austrii i Niemiec. Takiej okazji nie mógł przegapić oczywiście Michał Perl, który już od wielu lat promuje zimowe pływanie i jest częścią tego środowiska oraz ambasadorem tych o to zawodów. Ale to nie jedyna interesująca wiadomość. Jak dobrze wiemy Michał coraz to więcej osób zachęca do spróbowania takiej dyscypliny sportowej. Co tygodniowe wejścia do wody z grupą Winter Swimmers pokazują, że coraz więcej osób chce przełamać swoje kolejne bariery. Między innymi wystartowali: Rafał Perl, Andrzej Fajdasz oraz Piotr Rapacki w poszczególnych konkurencjach, ale i również młodsi zawodnicy: Maciej Perl oraz Jakub Rapacki, którzy ścigali się na dystansach dla dzieci czyli tzw. „Morświnkach”.

Zacznijmy od najmłodszych zawodników. Maciek oraz Kuba mieli do pokonania 25 m stylem dowolnym. Kategoria „Morświnek” jest dla dzieci, do ukończenia 16 roku życia. Jest to przygotowanie przed prawdziwymi startami w zawodach zimowego pływania. Możemy być tylko dumni, że tak młodzi zawodnicy idą śladami naszego Mistrza z Legionowa i chcą udowadniać, że ich czas wkrótce nadejdzie.

Jeśli chodzi starszych zawodników, to mamy miłych kilka akcentów i niespodzianek. Medale Mistrzostw Polski były przyznawane w kategorii Open, ale była również prowadzona klasyfikacja w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Andrzej Fajdasz, pływak „Masters”, który na co dzień trenuje w sekcji dorosłych w klubie UKS „Delfin” Legionowo, wystartował w 3 konkurencjach: 25 m dowolnym, 50 m dowolnym oraz 50 m motylkowym. W swojej kategorii (45-49 lat) zajął odpowiednio piąte, siódme oraz czwarte miejsce. Jak na swój debiut w zawodach zimowego pływania, zaprezentował się naprawdę dobrze i wie nad czym teraz trzeba pracować.

Piotr Rapacki, który regularnie trenuje nad Zalewem Zegrzyńskim w grupie Winter Swimmers pod okiem Michała Perla, również wystartowała pokonując dwa dystanse 100 m dowolnym zajmując 6 miejsce oraz 250 m dowolnym, 4 miejsce. Jego kategoria wiekowa to (40-44 lata).

Rafał Perl, czyli dumny tata-trener Michała, który przygodę z zimowym pływaniem rozpoczął właśnie poprzez namowę syna wystartował w dwóch konkurencjach: 25 m oraz 50 m stylem dowolnym. Zarówno na jednym jak i na drugim dystansie wywalczył on brązowy medal w swojej kategorii wiekowej (45-49 lat).

No i na koniec Michał Perl, czynny zawodnik UKS „Delfin” Legionowo, trener oraz założyciel grupy Winter Swimmers. Dla naszego legionowskiego delfinka najbardziej istotna była klasyfikacja Open. Czyli ściganie się na najwyższym poziomie z czołówką polskiego zimowego pływania. Michał brał udział łącznie w 6 indywidualnych konkurencjach. Na 4 z nich wywalczył same złote medale Mistrzostw Polski. Co czyni go osobą z największa ilością medali tego koloru podczas tych zawodów. Wywalczył je na dystansach 50 m i 100 m klasycznym oraz 25 m i 50 m dowolnym. Na pozostałych dystansach 100 m dowolnym (5 miejsce) oraz 50 m motylkowym (4 miejsce). To tylko pokazuje, że konkurencja nie śpi i robi się coraz groźniejsza.

Podsumowując, zawodnicy przywieźli z Gdyni 4 złote medale Mistrzostw Polski w kategorii open, oraz dwa brązowe w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Coraz głośniej mówi się o zimowym i lodowym pływaniu. Zachęcamy do morsowania i pływania pod okiem naszego mistrza w sezonie zimowym w każdą niedziele nad Zalewem Zegrzyńskim. Coraz więcej osób udowadnia, że po prostu można przełamywać swoje bariery.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Źródło: www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *