Poduszka finansowa – jak umościć się na niej wygodnie?

2017-09-06 9:19:37

Słowo „poduszka” kojarzy nam się głównie z komfortem i bezpieczeństwem. To ona pozwala nam na miękki sen, ale też na miękkie lądowanie wtedy, gdy wpadniemy w finansowe tarapaty. Jak stworzyć swoją własną poduszkę finansową?

Poduszka finansowa to określenie stosowane na oszczędności, które powinien mieć każdy z nas. Mają one zapewnić nam to miękkie lądowanie wtedy, gdy stracimy pracę, zachorujemy albo w naszym życiu pojawią się inne kłopoty wpływające na regularne dochody.

Głównym zadaniem poduszki finansowej jest pomoc w finansowaniu naszych stałych wydatków, na przykład utrzymania domu w okresie, w którym nie mamy stałego źródła dochodu. Z tak zgromadzonymi środkami nie będziemy musieli brać ryzykownej

pożyczki online i jednocześnie będziemy mogli utrzymać nasz dotychczasowy standard życia.

Ile pieniędzy powinna mieć nasza poduszka finansowa?

To bardzo indywidualna kwestia, ponieważ każdy z nas ma nieco inne wymagania i oczekiwania. Eksperci wskazują, że podstawowa poduszka finansowa powinna wynosić trzy nasze comiesięczne wypłaty. W ten sposób będziemy mogli bez stresu opłacać nasze regularne koszty przez co najmniej trzy miesiące, a często jeszcze więcej.

Kiedy powinniśmy zacząć budować swoją poduszkę finansową? Generalnie, jak najprędzej. Im szybciej zgromadzimy odpowiednią sumę, tym łatwiej będziemy mogli poradzić sobie w sytuacji, gdy nie będziemy mieli stałego źródła dochodu. Pamiętajmy o tym, że najważniejsza jest tutaj konsekwencja oraz regularność.

Gdzie trzymać swoją poduszkę finansową?

Zasadniczo najlepszym miejscem do przechowywania poduszki finansowej jest konto oszczędnościowe w banku lub lokata terminowa. Najlepiej, aby była to lokata, która będziemy mogli w łatwy sposób zerwać przed terminem. Do wyboru mamy wiele różnych produktów bankowych, więc warto się z nimi zapoznać.

Uważajmy za to na produkty inwestycyjne, szczególnie te ryzykowne. Poduszka bezpieczeństwa ma zagwarantować nam bezpieczeństwo, a nie wysokie zyski. Dlatego środki te powinniśmy chronić przed utratą, na przykład przy grze na giełdzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *