Pomocnicza rola gier komputerowych w leczeniu nowotworow
2019-05-04 8:26:55
Chociaż część osób uważa gry symulatory do pobrania za rozrywkę niskich lotów, warto nie ulegać się tak radykalnym teoriom i wziąć pod uwagę prowadzone w ostatnich czasach badania. Wiele z nich wykazuje różnorodne korzyści takiej aktywności. Jedną z ważniejszych jest możliwość terapii nowotworowej przy zastosowaniu gier komputerowych.
Wpływ gier na zdrowie pacjentów z nowotworami
Każda choroba, zwłaszcza tak ciężka jak nowotwory, to trudny moment dla pacjenta i jego najbliższych. Cały proces leczenia wiąże się często z cierpieniem fizycznym i psychicznym, lękiem, pogorszeniem nastroju. Aby zminimalizować ból, odwrócić uwagę chorego lub zaktywizować go, coraz więcej placówek medycznych na całym świecie decyduje się wykorzystywać na swych oddziałach konsole i komputery. Pacjentom szczególnie poleca się wszelkiego rodzaju gry symulatory, które pozwalają im wcielić się w określoną postać (np. sportowca, kucharza, biznesmena, wojownika, artysty).
Wielu lekarzy podkreśla, że chorzy wykazują wówczas większy entuzjazm, motywację, lepszy humor, a przy okazji ćwiczą swój umysł. Ciekawa grafika i interesujące reguły zachęcają pacjentów do działania i pozwalają zapomnieć o problemie, co bardzo pozytywnie wpływa na przebieg całej terapii. Zastosowanie konsoli z czujnikami ruchu Kinect to na dodatek szansa na to, by rehabilitowana osoba wykonywała przez dłuższy czas ćwiczenia całym ciałem.
Wiele gier działa także relaksująco i uspokajająco. Bez wątpienia ma to ogromne znaczenie przy poważnych problemach zdrowotnych i konieczności długiego leczenia, często z dala od domu. Obecność komputerów i konsol na dziecięcych oddziałach onkologicznych sprawia, że młodsi pacjenci łatwiej przekonują się do niezbędnych wizyt w szpitalu.
Inne zastosowanie gier
Pomoc pacjentom z nowotworami mogą przynieść nie tylko istniejące na rynku znane gry wideo, ale także specjalne wersje, opracowane przez programistów właśnie z myślą o chorych. Jednym z celów tworzenia takich programów było przyczynienie się do przestrzegania przez pacjentów zasad leczenia. Tak właśnie powstała gra „Re-Mission”, w której bohater odbywa podróż po wnętrzu organizmu ludzkiego, mając za zadanie pokonać wrogów za pomocą lasera.
Warunkiem sukcesu jest systematyczne zażywanie przez niego określonych dawek leków, stosowanie właściwej diety, a także przystępowanie do chemioterapii. Przeprowadzono także eksperyment, w którym wzięli udział pacjenci w wieku 13-29 lat, chorzy na nowotwór. Okazało się, że grupa, która grała w „Re-Mission”, zdecydowanie lepiej przestrzegała zasad leczenia. Ponadto gra wpłynęła również na sposób widzenia własnej choroby, a także mobilizowała do terapii i zwiększała pozytywne podejście do jej skuteczności.