POWIAT. Co, gdy nie dojedzie karetka?
2017-09-09 3:45:57
Zmiana planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego czeka na zatwierdzenie. Nowy plan przewiduje, że karetka z lekarzem pozostanie tylko w Legionowie
Takie informacje redakcja „To i Owo” otrzymała od wydziału prasowego wojewody, który opracował aktualizację zmianę planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Oznacza to, że w Serocku od 1 października będzie stacjonowała karetka bez lekarza.
Jednostki systemu
W skład systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego wchodzą:
Szpitalne Oddziały Ratunkowe, Zespoły ratownictwa medycznego – specjalistyczne czyli karetki z lekarzem oraz podstawowe z ratownikami medycznymi. System tworzą także lotnicze zespoły ratownictwa medycznego. W systemie działają (współpracują) centra urazowe i jednostki organizacyjne w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego. Na terenie powiatu legionowskiego zlokalizowany jest tylko jeden element systemu PRM tzn. karetki. Nie ma SOR-u, ponieważ lokalne władze nie postarały się o jego powstanie, tak jak i szpitala.
Jednostki współpracujące
Z systemem PRM współpracują służby powołane do niesienia pomocy poszkodowanym np. Państwowa Straż Pożarna, Policja, podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego lub górskiego i inne. Jednostki współpracujące z systemem PRM muszą być wpisane do rejestru wojewody oraz spełniać wymogi dotyczące zapewnienia gotowości operacyjnej, dysponować ratownikami i środkami łączności. Jednostki te obowiązane są do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, czyli udzielanej przez osoby posiadające uprawnienia ratownika.
Kto współpracuje z PRM w powiecie
Z systemem PRM z terenu powiatu legionowskiego współpracuje 13 jednostek zlokalizowane na terenie gmin:
– Legionowo – 2 jednostki dysponujące 66 ratownikami i 3 zestawami PSP R1 (torba medyczna z butlą z tlenem, nosze typu kramer i nosze typu deska),
– Jabłonna – 2 jednostki dysponujące 17 ratownikami
i 2 zestawami PSP R1,
– Serock – 4 jednostki dysponujące 39 ratownikami i 5 zestawami PSP R1,
– Nieporęt – 2 jednostki dysponujące 10 ratownikami i 2 zestawami PSP R1,
– Wieliszew – 3 jednostki dysponujące 34 ratownikami i 3 zestawami PSP R1,
Jacek Jankowski
5 komentarzy
Nasi samorządowcy co wybory obiecują nam wybudowanie szpitala, a nie potrafią zorganizowac dobrze działającego pogotowia oraz całodobowych karetek. Jakieś 4 lata temu żona do mnie wzywała karetkę, okazało się że do 18 może sobie sama mnie zawieźć bo karetka jest dopiero po 18-tej, tak samo jak pogotowie. Czyli żona mogła by mnie wziąć na ramę, 3 letniego syna na bagażnik i pojechać z nami do Warszawy do szpitala.
@ Jacek. Nie wiadomo skąd porównanie ratownika medycznego do lekarza? To inne zakresy kompetencji, oczywiście mniejsze dla ratownika, który część czynności może wykonywać tylko pod nadzorem lekarza, albo może wykonywać tylko lekarz. Stad tez inna, podana zdaje się we wcześniejszym numerze wycena zespołów z ratownikami i lekarzami ( oczywiście z ratownikami niższa). A co do jakości usług to jak podano w artykule na terenie powiatu jest tylko jeden element systemu- karetki, to sam czas dowozu na SOR do Warszawy, czy Nowego Dworu pacjenta ,, eliminuje karetkę” z rejonu na długi czas.
System ewidentnie kuleje, ile to już razy słyszeliśmy o przypadkach kiedy pierwszej pomocy musieli udzielać strażacy ponieważ w Legionowie nie było żadnej dostępnej karetki
Czas dowozu pacjenta do Warszawy i późniejszy powrót to brak karetki w Legionowie przez długi czas
Brak szpitala i SOR w Legionowie zaczyna odbijać się na zdrowiu i życiu pacjentów, zwłaszcza zawałowych czy ofiar wypadków drogowych które zdarzają się coraz częściej
Skąd porównanie rat. med. do lekarza a z prostej przyczyny tytuł artykułu nijako wiąże lekarza z przyjazdem do pacjenta i jakością udzielanej pomocy co jest bezsensowne. Takie podświadome sugestie utrwalają tylko w społeczeństwie schemat brak lekarza w karecie = sami sanitariusze przyjechali a to znaczy, ze nie pomogą.
Do celowo lekarze znikną całkowicie z PRM, gdyż kartka jest tylko jednym elementem w łańcuchu ratunkowym. Podstawowym zdaniem zespołu jest udzielenie pierwszej pomocy medycznej i przetransportowanie pacjenta na SOR. W karetce lekarz naprawę nie jest niezbędny bardziej przyda się na SORze a w razie czego jest LPR i zawsze wesprze naziemny ZRM. A co do zakresu czynności fakt różni się jednak w większości zakres czynności medycznych które może wykonywać rat.med. jest wystarczający.
Co do wynagrodzeń nie odnosiłem się w mojej poprzedniej wypowiedzi bo jest to logiczne, ze zespół z lekarzem kosztuje więcej.
Po raz kolejny pokazujecie Państwo swoją niekompetencje nie nosze typu kramer a szyna kramera do usztywniania kończyn. Nie ma czegoś takiego jak nosze kramera skąd bierzecie swoje informacje ?! Taka sama sytuacja była przy Karetce Wodnej która jest własnością WSPRiTS Meditrans a nie WOPR . Nie siejcie strachu tam gdzie nie potrzeba ilość karetek w naszym powiecie się nie zmienia, a co do braku lekarza na pokładzie nie wpłynie to na jakość usług, za granicą w ogóle nie ma ich w zespołach wyjazdowych. Nasi ratownicy medyczni mają większą wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej niż nie jeden lekarz pracujący w PRM.