POWIAT. Na rowerze „Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920

2016-08-04 3:47:57

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa w niedzielę, 14 sierpnia 2016 r., po raz kolejny organizuje rajd rowerowy upamiętniający udział 10. Dywizji Piechoty gen. Żeligowskiego i Armii Ochotniczej oraz społeczeństwa ziem dzisiejszego powiatu legionowskiego w działaniach bojowych oraz przygotowaniach obronnych w sierpniu 1920 r. w okresie Bitwy pod Radzyminem.

Zachęcamy do aktywnego wzięcia udziału w rajdzie rowerowym szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 r.” oraz tym samym poznania historycznej trasy marszu na teren działań wojennych żołnierzy z legionowskiego garnizonu, którzy w walkach pod Nieporętem i Radzyminem zatrzymali natarcie Armii Czerwonej i przyczynili się walnie do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej.

Uczestnicy zapalą znicz pamięci przy pomniku w Wólce Radzymińskiej i wezmą udział w krótkiej rekonstrukcji historycznej przy Pomniku, którą przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Wołomina (narada gen. Hallera – dowódcy Armii Ochotniczej – z oficerami przy mapach, z pojazdem z epoki). Rajd poprowadzi prezes TPL Erazm Domański.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Liczbę uczestników określono na 30 osób (podzielonych na dwie 15-osobowe grupy). Udział w wydarzeniu mogą wziąć dzieci i młodzież, ale pod warunkiem, że będą one pod opieką uprawnionych osób dorosłych. Towarzystwo organizuje zapisy uczestników do 12 sierpnia. Zgłoszenia należy kierować za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adresem: tpl@przyjaciele-legionowa.org.pl lub bezpośrednio składać w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Legionowa, przy ul Mickiewicza 23 – w sekretariacie Muzeum Historycznego w Legionowie.

Trasa Rajdu:
Legionowo – Stanisławów Pierwszy – Wola Aleksandra – Kąty Węgierskie- Izabelin – Ranczo Bena – Zamostki Wólczyńskie – Pomnik Żołnierzy 10. Dywizji Piechoty w Wólce Radzymińskiej. Trasa w obie strony liczy łącznie 30 km (z wykorzystaniem dróg gminnych i tras rowerowych).

rajd

Program:
14 sierpnia 2016 r. (niedziela)
12.00 – start Legionowo, al. Sybiraków 23 – przed Filią Muzeum Historycznego w Legionowie
12.00- 13.45 przejazd do „Rancho Bena”
13.45-14.15 odpoczynek
14.15- 14.45 przejazd do Pomnika w Wólce Radzymińskiej
14.15-15.00 zapalenie znicza pamiątkowego, obserwacja rekonstrukcji historycznej ”Narada gen. Hallera z oficerami” organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Wołomina.
15.00- 15.30 przejazd do „Rancza Bena”
15.30- 16.00 posiłek regeneracyjny w restauracji dla uczestników
16.00- 17.30 powrót do Legionowa
17.30-17.40 zakończenie Rajdu – przed Filią Muzeum Historycznego w Legionowie – al. Sybiraków 23

Więcej szczegółów – na stronie internetowej i profilu FB Towarzystwa Przyjaciół Legionowa. Więcej informacji o udziale legionowskich oddziałów w Bitwie Warszawskiej można przeczytać w artykule Erazm Domańskiego „Pamięć Bitwy Warszawskiej w tradycjach bojowych oraz w pamięci społeczeństwa powiatu” opublikowanym w Gazecie Powiatowej i dostępnym na jej stronie internetowej.

źródło: Powiat Legionowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *