Facebook


POWIAT. Ślimakowe rytmy – artyści z wadami słuchu

2017-07-23 9:57:07

W dniach 10-14 lipca w Warszawie, miał miejsce festiwal muzyczny „Ślimakowe Rytmy”, na którym wystąpili utalentowani muzycy z wadami słuchu. Wśród uczestników znaleźli się uczestnicy między innymi uczestnicy z Chin i Australii. Każdy z uczestników ma wszczepione implanty słuchowe, dzięki którym mogą śpiewać i grać na instrumentach.

Festiwal zapoczątkował w 2015 r. Profesor Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Wydarzenie to pokazuje, jak postępy w biotechnologii pozwalają muzykom z niedosłuchem osiągać wysoki poziom w zakresie różnych gatunków muzycznych — od muzyki klasycznej po współczesny rock. „Ślimakowe rytmy” odbyły się po raz trzeci. Przed międzynarodowym jury wystąpiła różnorodna grupa uczestników. W przesłuchaniach wybrano dziesięciu artystów, którzy zaprezentowali swój kunszt muzyczny podczas koncertu galowego. Oprócz 500 osób na widowni koncert mgli obejrzeć również widzowie telewizji oraz przyjaciele i członkowie rodzin uczestników na całym świecie – dzięki transmisji internetowej. Widownia mogła wysłuchać muzyków wykonujących utwory zarówno muzyki klasycznej, jak i współczesnej, włączając kompozycje własne. W tym roku w ramach festiwalu przed koncertem galowym profesjonalni muzycy poprowadzili mistrzowskie warsztaty wokalne i instrumentalne dla uczestników. W gronie nauczycieli znaleźli się między innymi prof. Janusz Olejniczak, Vadim Brodski, Ewa Bogucka i prof. Ryszard Karczykowski.

Jedną z uczestniczek była Weronika Niczyporuk: jedna z finalistek festiwalu Ślimakowe Rytmy (Beats of Cochlea), uczestniczyła w wokalnych zajęciach warsztatowych u prof. Ryszarda Karczykowskiego. Mieszka w Boćkach na Podlasiu. Od urodzenia cierpi na niedosłuch. W wieku 2,5 roku trafiła do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k. Warszawy, gdzie wszczepiono jej implant słuchowy. Muzyka na początku była elementem terapii, ale z czasem stała się pasją. Weronika ambitnie sama doskonali swój głos, w najbliższym czasie ma zamiar korzystać z dodatkowych lekcji śpiewu. Podczas koncertu finałowego festiwalu Ślimakowe Rytmy przepięknie wykonała piosenkę „Powracające walczyki” z repertuaru Anny German. Młoda wokalistka jest zafascynowana postacią legendarnej piosenkarki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *