POWIAT. Wścieklizna u nietoperzy
2017-09-02 5:00:20
Starostwo Powiatowe poinformowało o wykryciu ogniska wścieklizny u nietoperzy na terenie gminy Nieporęt oraz gminy Wieliszew – w Michałowie – Reginowie Do wykrycia ogniska doszło po przebadaniu nietoperza, który ugryzł kobietę
Informację o wykryciu ogniska wścieklizny na terenie powiatu legionowskiego podano oficjalnie w ubiegłą środę (23.08) .Następnego dnia odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w tej sprawie.
Jeden przypadek wścieklizny
W rozmowie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii dowiedzieliśmy się, że na terenie całego powiatu legionowskiego do tej pory wściekliznę wykryto tylko u jednego zarażonego nietoperza. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że przy próbie usunięcia zwierzęcia spod łóżka w jednym z domów w Nieporęcie nietoperz ugryzł kobietę. Jak podaję Powiatowy Lekarz Weterynarii pogryziona kobieta w tej chwili znajduje się pod opieką lekarzy.
Działania zapobiegawcze
Na terenie całej gminy Nieporęt a także wschodniej części gminy Wieliszew przy drogach wjazdowych pojawiły się tablice ostrzegawcze z napisem „Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną”.
Kwarantanna ma trwać przez 90 dni, a każdy podejrzany przypadek znalezienia martwego zwierzęcia ma być zgłaszany do lekarzy weterynarii. Należy również uważać na zwierzęta, które szukają „kontaktu” z człowiekiem.
Ograniczenia dla właścicieli czworonogów
W trakcie posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Obostrzenia dotyczą głównie zwierząt domowych.
Psy muszą być trzymane na uwięzi lub na zamkniętym ogrodzonym terenie a koty w zamkniętych pomieszczeniach. Obowiązuje zakaz przewożenia psów i kotów, a także zaplanowano sanitarny odstrzał lisów. W rozmowie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Jabłonna Stefanem Traczykiem dowiedzieliśmy się, że Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał zarządzenie o sanitarnym odstrzeleniu po 5 sztuk lisów w dwóch okręgach łowieckich na terenie gminy Nieporęt oraz części gminy Wieliszew i dostarczeniu odstrzelonych zwierząt do przebadania.
Konsekwencje zakazu
Brak stosowania się do zakazów może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zakażone zwierzęta poddaje się eutanazji. Zwierzęta podejrzane o zakażenie wirusem również poddaje się eutanazji chyba, że Powiatowy Lekarz Weterynarii zezwoli na 3 miesięczny okres obserwacji. Należy również pamiętać o obowiązkowych szczepieniach przeciwko wściekliźnie dla psów i kotów.
QK