Facebook


POWIAT. Zabezpieczyli 9 ton nielegalnego tytoniu

2015-11-30 11:46:42

W czwartek 26 listopada policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Stołecznej Policji zlikwidowali nielegalną przetwórnię tytoniu, w której znaleźli i zabezpieczyli łącznie 9 ton suszu i krajanki tytoniowej, trzy maszyny rozdrabniające liście oraz przemysłową suszarkę. Przy produkcji krajanki wpadło czterech obywateli Ukrainy. Piąty z mężczyzn 29-letni Bartłomiej F. został zatrzymany w domu znajdującym się na posesji. Sąd zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci aresztu na okres 3 miesięcy.

Policjanci z wydziału do zwalczania przestępczości narkotykowej Komendy Stołecznej Policji ustalili, że na terenie powiatu legionowskiego może działać przetwórnia tytoniu. Policjanci, którzy weszli do pomieszczeń gospodarczych jednej z posesji, zastali działające trzy rozdrabniarki. Maszyny służyły do cięcia liści tytoniu i przerabiania ich na tzw. krajankę, z której wytwarzane są papierosy. W pomieszczeniu stała również suszarka, za pomocą której suszono oraz odpylano tytoń, którego stos znajdował się nieopodal. W kilku pozostałych pomieszczeniach funkcjonariusze znaleźli poukładane worki wypełnione zarówno liśćmi tytoniu, jak i gotową do dalszego zastosowania krajanką tytoniową.

Funkcjonariusze zabezpieczyli znaleziony susz i maszyny, jako dowód w sprawie. Wstępne oszacowanie wagi zabezpieczonego suszu i krajanki tytoniowej wyniosło około 9 ton. Straty na szkodę Skarbu Państwa niezapłaconej akcyzy i podatku VAT w tej sprawie wyceniono na 8,5 miliona złotych.

W momencie wejścia policjantów na posesję, przy maszynach znajdowało się czterech mężczyzn. Wszyscy zostali natychmiast zatrzymani. Piątego 29-letniego Bartłomieja F. funkcjonariusze znaleźli w domu. On także został zatrzymany do wyjaśnienia. W trakcie, kiedy funkcjonariusze wykonywali czynności na teren posesji przyjechało dwóch mężczyzn, którzy również trafili do policyjnych cel.

Sprawę prowadzą policjanci z Legionowa wspólnie z funkcjonariuszami z Izby Celnej, którzy ustalają skąd mężczyźni mieli tak dużą ilość liści tytoniu, gdzie miała trafić krajanka tytoniowa oraz udział zatrzymanych mężczyzn w przestępczym procederze.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutu wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganych wpisów do rejestru oraz uchylania się od opodatkowania i narażenia podatku akcyzowego na uszczuplenie. Zgodnie z kodeksem karno-skarbowym za tego typu czyn grozi wysoka grzywna lub kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci aresztu na okres 3 miesięcy.

Zdjęcia: KSP

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *