Powstańcy są wśród nas

2014-08-20 2:28:39

Obchody 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapamiętamy na długo. Kombatanci czuli się docenieni, było dużo okolicznościowych wydarzeń i co bardzo ważne – sprzyjała pogoda
OLGA GAJDA
olga.gajda@op.pl
Władze samorządowe powiatu legionowskiego oddawały hołd powstańcom we wszystkich większych miejscowościach. Z kolei w Legionowie – mieście w którym 70 lat temu, o 17.00, rozpoczęło się Powstanie, upamiętnianie tych walk trwało aż 4 dni. Obchody rozpoczęły się już 31 lipca. Tego dnia wieczorem zapalono znicze na cmentarzu, w kwaterze wojennej. W piątek (1 sierpnia) delegacje od rana składały kwiaty i zapalały znicze w miejscach pamięci. Ponadto odbyła się okolicznościowa gra miejska, a po centralnych uroczystościach msza w kościele garnizonowym i koncert, podczas którego zebrani wysłuchali melodii i piosenek powstańczych wygrywanych przez orkiestrę z Wołomina.

Stańcie do apelu…
Centralne uroczystości w Legionowie odbyły się na Rondzie AK. Symboliczne 70 sekund ciszy miało ciekawą oprawę, bo kibice Legii odpalili race, unosił się dym, a o godzinie „W” przypominał wielki transparent. Ponadto po wspólnym odśpiewaniu pierwszej zwrotki Hymnu Narodowego, legioniści zaśpiewali wszystkie pozostałe. Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski wspominał o nierównej walce powstańców z niemieckim okupantem i o tym, że polscy patrioci ryzykowali tym, co najważniejsze, czyli życiem. – Pani Bronia wyznacza młodszemu pokoleniu standardy – tak o prezes Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Legionowie mówił prezydent.

Burza 2014
Z kolei sobotnim popołudniem w parku za ratuszem odbył się okolicznościowy piknik. Był koncert pieśni patriotycznych oraz koncert „Niewygodna prawda”. Dzieci miały tam swój kącik zabaw, a dla dorosłych przygotowano np. prezentację starych wojskowych samochodów oraz limuzyn z początków XX w. W sobotę część mieszkańców powiatu wzięła udział w Biegu Powstańca. Dla kombatantów i ich rodzin władze samorządowe zorganizowały bankiet, podczas którego wręczono pamiątkowe dyplomy i kwiaty.

Film i rajd
Około 21.00 w sobotę, w ramach plenerowego kina, wyświetlono film „Akcja pod Arsenałem”. Szczęśliwie nie padało i sporo osób wspólnie przypomniało sobie o dzielności i poświęceniu „Rudego”, „Alka” i „Zośki”. Natomiast w niedzielę odbył się wernisaż wystawy o Powstaniu w Legionowie. Ekspozycję przygotowała filia Muzeum Historycznego przy Al. Sybiraków 23. By upamiętnić 70. rocznicę śmierci dowódcy 3. Kompanii Stefana Krasińskiego, 3 sierpnia w Chotomowie wystartował także rowerowy rajd. Jak poinformował Aleksander Podlecki, jego organizator, uczestnicy odwiedzili lokalne miejsca pamięci. To inicjatywa Stowarzyszenia Samorządność Prawo i Sprawiedliwość.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *