Facebook


Praca w Niemczech – jakie dokumenty warto mieć ze sobą

2019-01-24 1:28:16
Obecnie, na świecie już każde państwo wymaga, aby zarówno obywatele, a tym bardziej osoby przyjeżdżające do danego kraju, posiadały dokumenty, dzięki którym będzie można ustalić ich tożsamość. Od tego bowiem zależy zarówno życie i bezpieczeństwo podróżującego, jak i interesy poszczególnych państw. Nie wolno bagatelizować tak, wydawałoby się, trywialnej sprawy. Przedstawiamy listę dokumentów, które warto mieć ze sobą podejmując prace w Niemczech.

 

Dowód osobisty w UE

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ oba kraje są członkami Unii Europejskiej. Jest to aspekt bardzo istotny ze względu na to jakich dokumentów będziemy potrzebować. W zasadzie praca w Niemczech, czyli w granicach UE oznacza, że dowód osobisty jest dokumentem uprawniającym cię do przekraczania granic tego państwa i pobytu turystycznego do 90 dni. Bez względu na region, w którym podejmiesz pracę, choć prawo stosunkowo różni się między sobą, nie musisz posiadać żadnego pozwolenia na pobyt. Jednakże trzeba się zameldować, właśnie za pomocą dowodu, na pobyt tymczasowy lub stały. Na Laxocare znajdziesz oferty pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech w każdym zakątku tego kraju. Sprawdź: http://laxocare.pl/oferty

Paszport jako zabezpieczenie

Jeśli posiadasz wyrobiony i ważny paszport, warto również i jego wziąć ze sobą, gdy czeka cię praca w Niemczech. Nim również możesz potwierdzić swoją tożsamość i dzięki niemu, załatwić wszelkie formalności. Dzięki temu, w sytuacji zagubienia bądź kradzieży dowodu osobistego – bez problemu będziesz mógł się legitymować.

Pamiętaj, że gdy stracisz dokument tożsamości, niezwłocznie po zarejestrowaniu tego stanu rzeczy, zgłoś się do najbliższego konsulatu i powiadom urzędników o utracie paszportu bądź dowodu osobistego. Nawet jeśli odzyskasz dokument, po dokonaniu zgłoszenia utraty, nie jest on już ważny, a więc nie możesz się nim posługiwać.

KARTA EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument uprawniający cię do skorzystania ze służby zdrowia w państwach UE. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Bardzo ważne jest to, że nie przysługuje ci każda usługa świadczona przez niemiecką służbę zdrowia. Na podstawie EKUZ możesz skorzystać ze świadczeń w tzw. zakresie koniecznym, tj. w przypadkach nagłych dolegliwości, choroby czy wypadku.

Nie bagatelizuj jednak istotności karty EKUZ, ponieważ praca w Niemczech dla Polaków, to najczęściej praca fizyczna, podczas której często dochodzi do urazów. Nawet praca w Niemczech dla opiekunki, może powodować urazy, podczas codziennego jej wykonywania.

Dzięki temu, że funkcjonujemy w ramach Unii Europejskiej, możemy swobodnie poruszać się między krajami tworzącymi wspólnotę. Wskazane w tekście dokumenty, są ci potrzebne, do tych samych działań jak w rodzimym kraju. Jedynie konsekwencje za ich nieposiadanie, mogą być dotkliwsze za granicą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *