Praca w obsłudze klienta w Warszawie — czy to właściwa droga kariery dla osób młodych oraz bez doświadczenia?

2023-03-31 12:11:35

Początki kariery zawodowej bywają ciężkie. Większość pracodawców preferuje kandydatów z doświadczeniem, a to gdzieś przecież trzeba zdobyć. Na nowicjuszy czekają jednak stanowiska, na których liczą się przede wszystkim dobre chęci i określone cechy osobowości. Należy do nich praca w obsłudze klienta. Czy to dobry wybór na start? Czym właściwie zajmuje się pracownik obsługi klienta i co musi umieć? Gdzie szukać pracy, aby nie paść ofiarą oszustwa?

Pracownik obsługi klienta – czym się zajmuje?

Główne zadanie pracownika obsługi klienta wynika już z samej nazwy stanowiska – jest to osoba odpowiedzialna za kontakt z klientem. W zależności od branży oraz konkretnej firmy może on przebiegać bardzo różnorodnie. Przykładowo w sklepie odzieżowym pracownik obsługi klienta odpowiada m.in. za układanie ubrań zgodnie z kluczem, znajdowanie odpowiedniego rozmiaru czy koloru, obsługę transakcji kupna czy zwrotów. Tymczasem pracownik obsługi klienta w firmie telekomunikacyjnej może pracować wyłącznie zdalnie, a jego zadaniem jest odbieranie telefonów i maili oraz rozwiązywanie problemów, z którymi zgłaszają się klienci i odpowiadanie na ich pytania.

Wspólny dla tego zawodu jest przede wszystkim codzienny, stały kontakt z klientem. Dla jednych będzie to największa zaleta, dla innych – wada stanowiska (wszystko zależy od tego, czy lubisz rozmawiać z ludźmi). Największą zaletą tej pracy jest bardzo łatwe wdrożenie się w obowiązki, a co za tym idzie, brak konieczności posiadania doświadczenia. Wadą mogą być zarobki, przeważnie niewykraczające ponad średnią krajową, ale także stres związany z pretensjami niezadowolonych klientów, którzy prędzej czy później przytrafią się każdemu.

Jakie umiejętności są wymagane na stanowisku obsługa klienta?

Od pracownika obsługi klienta wymaga się przede wszystkim rozwiniętych zdolności interpersonalnych. Powinien on być miły, bezkonfliktowy i pomocny. Zaletą jest też odporność na stres i zdolność pracy pod presją (kiedy w kolejne ustawiają się kolejni klienci).

Taka praca może z drugiej strony wiele nauczyć – przede wszystkim polubownego rozwiązywania konfliktów w przyszłości, a także pewnego dystansu do siebie i otoczenia. Praca w obsłudze klienta w Warszawie jest zatem doskonałym zajęciem na start dla młodych mieszkańców stolicy oraz osób przyjezdnych, którzy chcą zarobić, ale nie mają jeszcze odpowiedniego doświadczenia.

Oferty pracy w obsłudze klienta w Warszawie

O pracę w obsłudze klienta jest w Warszawie dość łatwo. Część firm oferuje ponadto ciekawe perspektywy zawodowe, związane z możliwością awansu na wyższe stanowiska w hierarchii przedsiębiorstwa (np. lider sprzedaży, kierownik salonu).

W Warszawie najwięcej ofert w obsłudze klienta dotyczy sklepów i salonów firmowych, sieciowych lub butikowych, a także branży usług. Mnóstwo ogłoszeń znajdziesz w popularnym serwisie pracy GoWork.pl, gdzie poza samym opisem stanowiska, znajdziesz również opinie o pracodawcy, wystawiane przez poprzednich pracowników, mogące stanowić cenne źródło informacji, dzięki któremu unikniesz zatrudnienia się w firmie nieuczciwej czy stosującej mobbing.

Jak przygotować się do rekrutacji na stanowisko w obsłudze klienta w Warszawie?

Podczas rozmowy o pracę bądź naturalny. Szczerze mów o swoim braku doświadczenia, ale też wykaż się chęcią do nauki i do pracy. W Warszawie ofert jest sporo, ale i chętnych na nie więcej niż na prowincji – jeżeli zatem nie możesz jeszcze popisać się doświadczeniem, zabłyśnij po prostu swoją osobowością i optymizmem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *