Proteza ruchoma czy stała – co wybrać?
2019-06-13 5:43:28
Protezy zębów obejmują jednak ogromną grupę różnych uzupełnień i warto się zastanowić wraz z lekarzem, która z nich będzie najlepsza. W tym artykule skupimy się na najbardziej standardowym podziale – na protezy stałe oraz ruchome.
Jak wybrać właściwą protezę?
Specjalista używa kilkunastu kryteriów, by odpowiednio udzielić pomocy pacjentowi i wybrać dobrą protezę. Różnorodny wybór jest dużym plusem. Każdy przypadek jest indywidualny i tak powinien być rozpatrywany. Najważniejsza jest wygoda i komfort osoby, która będzie ją nosić. Uzupełnienie stomatologiczne może być stałe, czyli przytwierdzone do zębów lub w inny sposób zamocowane. Może być również ruchome – umożliwiające na przykład większą kontrolę nad higieną jamy ustnej.
Protezy ruchome
Wyjmowana proteza to coś, czym możemy zastąpić już pojedynczego zęba. Musimy pamiętać, że jedna taka luka gwarantuje nam problemy w obrębie całego układu – w zębach, w mięśniach i stawach szczęki. Problemy te będą narastać stale, grożąc nawet wypadnięciem absolutnie zdrowego uzębienia. Wyjmowana proteza może być akrylowa, szkieletowa, acetalowa, nylonowa czy nawet zatrzaskowa. Poprzez badanie i na RTG lekarz może powoli ustawić, która proteza będzie dla nas najlepsza.
Decyzję warto podjąć w tym przypadku w oparciu o indywidualny wywiad, a także z uwzględnieniem budżetu. Proteza dobrze dopasowana nie wywołuje żadnego bólu. Nie może też podrażniać śluzówki i wywoływać stanów zapalnych, właśnie poprzez ucisk. Należy ją wyjmować codziennie, aby przeprowadzać zabiegi higieniczne, co nie dla każdego jest odpowiednim rozwiązaniem.
Więcej o protezach na serwisie Legionowskiej kliniki:savoydent.pl
Protezy stałe
Protezy stałe to przede wszystkim o wiele większy komfort, niż w przypadku protez wyjmowanych. Są one osadzone w jamie ustnej. Można je nosić na własnych zębach, specjalnie oszlifowanych przez dentystę – lub na implantach. Wszystko tutaj również zależy od indywidualnych decyzji oraz przypadku. Ich atutem jest to, że nie zajmują tak wiele miejsca i o wiele lepiej pasują. Łatwo można się do nich przyzwyczaić. Nie są traktowane do końca jak ciało obce – a jak część naszego naturalnego uzębienia. Ich higiena jest prosta, ale należy pamiętać, by stale o nie dbać, podobnie jak o zdejmowane protezy.