Przyczyny, objawy i sposoby leczenia uczulenia na pchły u psa!

2022-05-26 11:46:16
Nasz pies, podobnie jak my, może alergicznie reagować na niektóre składniki pokarmowe, jak również na ukąszenia. Tak dzieje się m.in. w przypadku pcheł, które często atakują naszych pupili. Poniżej przybliżamy co sprawia, że alergia ta się pojawia, jakie są jej objawy oraz sposoby leczenia. Zapraszamy do lektury!

Przyczyny alergii na pchły u psa

Substancją uczulającą u pcheł są białka, z których są zbudowane i znajdujące się w ich ślinie i odchodach. U niektórych psów mogą wywołać alergiczne pchle zapalenie skóry – APZS. Takie alergie najczęściej pojawiają się u psów, obcujących pod jednym dachem z kotami. Najbardziej uczulający jest gatunek pchły Ctenocephalides felis, występujący na sierści kotów.

Więcej o APZS przeczytasz tutaj: http://blog.piesotto.pl/uczulenie-na-pchly-u-psa-przyczyny-objawy-leczenie/

Objawy alergii na pchły u psa

  • Świąd. Pojawia się najczęściej na grzbiecie w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, od kłębu do nasady ogona.
  • Rumień, występujący w rozwojowej fazie uczulenia, podczas której pies, chcący „wydrapać” pchłę w miejscu świądu może się samookaleczyć. Może pojawić się również linienie.
  • Utrata apetytu u psa.

W celu sprawdzenia czy pies nie ma pcheł, należy dokładnie obejrzeć jego sierść a także można przeprowadzić test bibuły na skórze naszego psa. Należy wówczas zwilżyć bibułę i przetrzeć sierść naszego psa. Gdy na papierku pojawi się czerwony kolor, oznacza to obecność pcheł, które zostawiają odchody w tym kolorze.

Sposoby leczenia alergii na pchły u psa

  • Pierwszą i naczelną zasadą, gdy pojawią się pchły u naszego psa, jest ich usunięcie. Psa należy dokładnie wykąpać, z użyciem szamponu insektobójczego. Można zastosować również środek przeciwświądowy (z przepisu weterynarza) oraz specjalną dietę, która pozwoli wzmocnić się organizmowi psa w walce z tym niewidocznym wrogiem.
  • Konieczne jest też częste szczotkowanie sierści, zwłaszcza w okresie linienia, po spacerach i po kontaktach z innymi zwierzętami, głównie kotami.
  • Należy starannie zamiatać i odkurzać mieszkanie, ze szczególnym uwzględnieniem zakamarków i szczelin, bez dostępu światła, w których mogą przebywać larwy pcheł.
  • Należy także pamiętać o regularnym odrobaczaniu psa a także zabezpieczaniu na przyszłość psa przed pchłami. Pomocne okażą się m.in. obroże przeciwpchelne czy preparaty do aplikowania na skórę.

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    Nie bierzcie do domu żadnych bezpańskich psów i kotów ! Jak zauważycie jakiegoś np przywiązanego psa do drzewa, nie róbcie nic oprócz wezwania policji / straży miejskiej. Można dostać oskarżenie z 278 kk za to ! Jakaś kobieta przygarnęła bezpańskiego kota, okazało się uciekł i ma właściciela. Teraz ma sprawę w sądzie….Policja i prokurator działa tak, byle skazać za byle co,byle statystyki się zgadzały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *