Facebook


LEGIONOWO. miniProgRockFest

2015-03-12 9:04:19

Czegoś takiego jeszcze nie było – przekonują organizatorzy festiwalu rocka progresywnego, który odbędzie się już 28 marca br. w Legionowie. Na scenie zobaczymy: State Urge, Millenium i Archangelicę

Rock progresywny choć nie jest muzyką komercyjną znaną z pierwszych stron kolorowych gazet czy popularnych muzycznych programów telewizyjnych ma jednak rzesze wiernych fanów. Najbardziej znanymi wykonawcami z tego gatunku rocka są legendarne już zespoły takie jak Pink Floyd, Camel czy Marillion. A także utytułowane polskie zespoły: Collage czy Riverside. Specjalnie dla fanów tej muzyki Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie wraz z LegionowoLiveArt przygotował wyjątkowe wydarzenie.

Marzenia się spełniają

miniProgRockFest to autorski projekt Mikołaja Madejaka, wielkiego fana Pink Floyd, bardzo mocno związanego od wielu lat z legionowską kulturą.

– Historia tego przedsięwzięcia sięga jeszcze połowy lat 90. ubiegłego wieku 😉 nieźle brzmi… Wtedy napisałem pracę licencjacką, której tematem było zorganizowanie festiwalu twórczości Geoffa Mana, założyciela i lidera zespołu Twelth Night. Praca wylądowała niestety w szufladzie. Dzisiaj temat wrócił. Dzięki wielkiemu wsparciu MOK-u w Legionowie udało się festiwal zorganizować –  opowiada Mikołaj Madejak. – Jest to już  kolejne wydarzenie organizowane w ramach projektu LegionowoLiveArt, który stworzyłem by promować działania niekomercyjne, ale pierwsze z takim rozmachem. Wcześniej odbyły się kameralne, ale wyjątkowe koncerty jazzowe: CoffeetownJazz czy DżeziJazz  – dodaje.

State Urge, Millenium, Archangelica

28 marca 2015 roku o godz. 18.00 na scenie Sali Widowiskowej w Legionowie w budynku Ratusza Miejskiego zagrają: State Urge, Millenium i Archangelica.

State Urge to zespół z Gdyni złożony z czterech muzyków, których połączyła wspólna pasja do tworzenia niebanalnej muzyki, którą aktualnie trudno jest zaszufladkować. Grają white rock – autorski gatunek. Z jednej strony głęboko zakorzeniony w klasycznym rockowym brzmieniu, a z drugiej strony niepretensjonalny i świeży, a ponad wszystko emocjonalnie szczery. Warto wspomnieć, że zespół przykłada bardzo dużą wagę do swoich koncertów. Dzięki zainteresowaniem zespołu technikami scenicznymi, występy rozwijają się wraz z nimi – wciągają słuchaczy w niezwykłą przestrzeń malowaną dźwiękiem, obrazem i światłem. W miejscu pozostaje jedynie biel koszul na scenie.

Kolejny zespół, który zobaczymy to Millenium. Grupę założył wielki miłośnik rocka progresywnego Ryszard Kramarski, muzyk, producent, autor muzyki i tekstów oraz szef niezależnego wydawnictwa muzycznego oraz studia nagrań Lynx Music. Zespół w prawie nie zmienionym składzie nagrał i wydał do tej pory 10 płyt studyjnych. Ich muzyka często jest kojarzona z takimi zespołami jak Pink Floyd, The Alan Parsons Project i Marillion, Genesis, Pendragon, Arena, IQ czy Pallas. Posiada jednak swoje specyficzne rozpoznawalne od lat brzmienie.

Archangelica powstała w 2004 roku. Założycielem zespołu był klawiszowiec Darek Ojdana. Od samego początku zespół poruszał się w kręgach szeroko pojętej muzyki rockowo progresywnej, ze szczególnym uwzględnieniem klimatu i melodyki utworów. Archangelica na początku istnienia była nazywana polską Anathemą, ale z czasem wykreowała własny styl.

Wyższy poziom artystyczny

Ambicją rocka progresywnego jest wzniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Festiwal w Legionowie jest właśnie próbą pokazania, że muzyka rockowa to coś więcej niż gitarowe granie. Próba stworzenia marki, która na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz miasta i regionu.

– Gdy tylko miałem potwierdzenie z MOK-u, że festiwal robimy, umieściłem wydarzenie na portalu FB. Od razu wiele osób napisało do mnie, że cieszy się, że coś tak fajnego będzie w okolicach Warszawy – mówi Mikołaj Madejak. – Co istotne, również firmy do których zwracałem się o wsparcie wydarzenia nie zamykały przede mną drzwi.  Dlatego tak bardzo jestem naładowany pozytywną energią. Widać, że warto, że w ludziach jest potrzeba posłuchania czegoś innego poza wszechogarniającym nas plastikiem –  opowiada dalej. – Ambicje są duże. Czegoś takiego w mieście jeszcze nie było – dodaje z uśmiechem.

Bilety na wydarzenie w cenie 10 zł są dostępne w kasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie (ul. Norwida 10). Rezerwacja telefoniczna: tel. 22 784 44 99, 22 774 44 74.

miniProgRockFest: 28 marca 2015 r., godz. 18:00, Sala Widowiskowa w Legionowie, ul. Piłsudskiego 41 (budynek Ratusza Miejskiego). Więcej informacji na www.progrockfest.pl.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *