WIELISZEW. Modelarze na start

2015-05-12 10:37:09

W sobotę, 25 kwietnia odbyła się pierwsza edycja Mistrzostw Sekcji Modelarskiej \”Ważka\” o Puchar Wójta Gminy Wieliszew. Impreza zgromadziła kilkudziesięciu modelarzy z Legionowa, Bemowa i Zielonki

Zawody otworzyły zmagania najmłodszych adeptów modelarstwa rywalizujących w kat. katapulta – papierowych modeli wystrzeliwanych z gumowej taśmy. To specjalność wieliszewskiej sekcji, stąd rywalizacja była wewnętrzną rozgrywką siódemki reprezentantów gospodarzy.

Świetne wyniki juniorów młodszych i młodzików

Zmagania w klasie szybowców halowych F1N – konstrukcji wykonanych własnoręcznie bazujących na szkielecie z balsy oraz lekkich materiałach takich jak styropian – rozpoczęły loty w kat. F1N MINI (rozpiętość płata do 40 cm), w której rywalizowało 7 zawodników. Królewską tego dnia kategorią była rywalizacja młodzików, do której zgłoszono aż 25 zawodników i w której supremację potwierdzili reprezentanci wieliszewskiej “Ważki” – podopieczni instruktora Waldemara Pakuły opanowali całe podium. Podobnie stało się w kat. wiekowej juniorów młodszych, tu jednak ponownie rywalizowali tylko gospodarze. Na wysokim poziomie stały również zmagania w kat. OPEN, do której zgłoszono 17 zawodników (część startowała także w pozostałych kat.) – aż 7 zawodników osiągnęło loty powyżej 30 sekund. W sumie tego dnia mogliśmy podziwiać 30 takich lotów –świetne wyniki osiągali juniorzy młodsi  i młodzicy.

Impreza się udała

Pierwszą edycję wieliszewskich mistrzostw, choć niepozbawioną drobnych potknięć, możemy zaliczyć co najmniej do udanych. Zdecydowało o tym przede wszystkim zaangażowanie rodziców modelarzy, którzy sprawnie poprowadzili biuro zawodów, przygotowali bufet z domowymi wypiekami i ekologicznymi napojami, wreszcie nie tylko dopingowali ale sami rywalizowali (z sukcesami!).

Organizatorem zawodów była Sekcja Modelarstwa Lotniczego “Ważka”, Ośrodek Kultury w Wieliszewie oraz Referat Sportu UG Wieliszew.

Modelarstwo lotnicze jest uznawane za dziedzinę sportu – międzynarodowe zawody modelarskie odbywają się zgodnie z regulaminem FAI. Buduje się latające modele szybowców, a także samolotów i śmigłowców napędzane silnikami spalinowymi. Modele mogą być swobodnie latające, zdalnie sterowane lub latające na uwięzi. Podstawowymi klasami w modelarstwie szybowcowym są  F1A – modele szybowców do startu na wolnym powietrzu, oraz F1N – modele szybowców halowych wyrzucanych z ręki.

Ważna technika wyrzutu

Konkurencje w kategorii F1N (rozpiętości skrzydeł do 70 cm) polegają na wykonaniu jak najdłuższego lotu. O długości lotu swobodnego decyduje poza właściwościami aerodynamicznymi modelu technika wyrzutu – im wyżej wyrzucony przez zawodnika model tym dłuższa droga opadania i dłuższy czas lotu. Trzeba przy tym umieć dostosować właściwości modelu oraz technikę wyrzutu do warunków danego obiektu – hale mają określone wymiary i model szybując musi się zmieścić w jej przestrzeni. Każdy z zawodników wykonuje swoje rzuty w kilku, najczęściej trzech seriach. Czas przy użyciu dokładnych stoperów mierzą sędziowie chronometrażyści, do klasyfikacji zaliczając trzy najdłuższe loty.

Oprac. MaCh

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *