NIEPORĘT. Bezpieczniej nad Zegrzem

2015-05-12 10:32:06

Na ostatniej sesji radni poznali nowego komendanta KPP w Legionowie Waldemara Perdiona, który przedstawił stan bezpieczeństwa w gminie i cierpliwie wysłuchiwał wszystkich uwag radnych. Komendant obiecał wzmocnienie sił nad Zalewem Zegrzyńskim w okresie wakacyjnym

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Spotkanie odbyło się w czwartek 30 czerwca. Waldemar Perdion zjawił się w towarzystwie komendanta nieporęckiej policji podinsp. Marka Kura i komendanta straży gminnej Joanny Mizerskiej. Celem spotkania było omówienie stanu bezpieczeństwa. – Jeżeli chodzi o okres letni, to jest dla nas czas szczególnie uciążliwy. Wtedy zjeżdża do nas tysiące mieszkańców (…). Jak wiadomo przy takim natłoku od razu wzrasta przestępczość. Nad Jezioro Zegrzyńskie przybywają osoby, które bardzo często naruszają zasady normalnego współżycia – mówił wójt  Maciej Mazur.

Dodatkowe siły nad Zegrzem

– Ilość przestępstw na terenie naszego powiatu spada, co mnie cieszy. Natomiast nie sztuką jest żonglować statystyką, tylko dbać o to aby wykrywalność przestępstw była coraz lepsza. W gminie Nieporęt liczba zdarzeń kryminalnych spada – przekonywał  Waldemar Perdion. Jak poinformował szef powiatowej policji, 30 kwietnia komendant komendy stołecznej Michał Domaradzki podpisał plan zabezpieczenia gminy na okres wakacyjny wedle którego powiat dostanie dodatkowe oddziały prewencji, oddziały patrolowe i odziały ruchu drogowego z komendy stołecznej, które będą rozdysponowane nad Zalewem Zegrzyńskim. Bardziej szczegółowych danych komendant nie ujawnił.

Niesprawne radiowozy

Radni poruszyli kwestię niesprawnych radiowozów w gminie. Dopytywali jak można temu zaradzić. – Rzeczywiście był taki czas, że wszystkie nasze 3 samochody były niesprawne. Ale  szybko nas wsparła komenda powiatowa pożyczając nam swój pojazd – uspokajał Marek Kur. Ponieważ gmina jest na etapie zakupu nowego radiowozu dla swojej komendy kolejne zapytania radnych dotyczyły obawy, że radiowóz nie pozostanie na terenie gminy. – Mogą być mecze, lub demonstracje w Warszawie i może zdarzyć się tak, że tych sił może być tutaj mniej. Jednakże ten radiowóz do was wróci – zapewniał Perdion.

Bolączki straży gminnej

Komendant dziękował za środki, które gmina przekazuje policji. Obecnie powiat dysponuje 220 etatami dla funkcjonariuszy i nie zawsze jest możliwe, aby wysłać dodatkowe siły w sezonie turystycznym nad Zalew. Radni mogli się również dowiedzieć, że poza sezonem letnim nieporęckich policjantów wspiera 9 policjantów z komisariatu rzecznego. A dodatkowo było 120 patroli mieszanych, gdzie wspólnie służbę pełnili policjanci wraz ze strażą gminną. Jak poinformowała komendant straży w 2014 roku strażnicy odnotowali 1339 wykroczeń, z czego 752 to wykroczenia drogowe, a 306 to pouczenia na “Dzikiej plaży”.

– Obecnie mamy 6 etatów i jeden wakat.  Myślę, że jeszcze dwie osoby więcej wsparłyby nas bardzo mocno – wspomniała Joanna Mizerska.

Podobne artykuły

Komentarze

1 komentarz

  1. kroszdat odpowiedz

    Proponuję na czas letni zredukować liczbę autobusów MZK docierających nad zalew. Gość przyjeżdżający własnym autem jest mniej awanturujący się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *