“Żonkile” i “Polscy Sprawiedliwi”

2015-05-12 10:37:05

Pod koniec kwietnia w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych na ulicy Targowej w Legionowie odbyło się otwarcie wystawy pn. \”Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci\”. Zorganizowano ją w porozumieniu z Muzeum Historii Żydów Polskich

Celem naszego działania było popularyzowanie wiedzy o wyjątkowych ludziach, którzy bezinteresownie ratowali życie Żydów w czasie II wojny światowej. Oprócz informacyjnych plakatów ofiarowanych przez muzeum, na wystawie zgromadzono pamiątki rodzinne pani Magdaleny Skowrońskiej, wnuczki Lucyny i Józefa Finków – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W gablotach można było zobaczyć wiele przedwojennych dokumentów – świadectwa, zaświadczenia o ukończeniu kursów, stare książeczki PKO oraz fotografie rodzinne, zrobione w zakładzie fotograficznym Heleny Kołakowskiej w Warszawie na ulicy Złotej 58 w latach dwudziestych XX wieku. Uwagę zwracały również przedmioty z domu państwa Finków, np. radio “Pionier”, drewniana skrzyneczka z przyborami do golenia, przedwojenne blaszane pudełko na bibułki do papierosów, w którym nasz bohater przechowywał dokumenty oraz ponad osiemdziesięcioletnia lalka “Dama” z porcelanową głową, ulubienica całej rodziny. Szczególnie cenne były odznaczenia pana Finka, żołnierza AK, przyznane przez Rząd Polski na obczyźnie: Krzyż AK, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami oraz Medal Wojska. Oddzielną część wystawy stanowiły pamiątki, ukazujące historię uratowanych przez rodzinę Finków Żydów, ich przedwojennych przyjaciół: Szepiela, Chanę, Sarę, Ischaka Grynbergów oraz Pinchasa Rafałowicza z żoną Soszaną z domu Grynberg.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko młodzieży naszej szkoły, ale także przybyłej z  zaprzyjaźnionych gimnazjów.

W poniedziałek 27 kwietnia uczniowie klas pierwszych i trzecich uczestniczyli w spotkaniu z panią Magdaleną Skowrońską – wnuczką państwa Finków.  Niezwykle interesująco opowiadała ona historię swojej rodziny, która w czasie ostatniej wojny przez dwa lata ukrywała rodziny Grynbergów i Rafałowiczów.

Wystawa poprzedzona była akcją wolontariuszy z klas pierwszych naszej szkoły, którzy 19 kwietnia na ulicach Legionowa rozdawali papierowe żonkile – symbolem związanym z przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, Markiem Edelmanem. W każdą rocznicę powstania składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Pani Skowrońska była pełna uznania dla naszej młodzieży za okazane zainteresowanie trudnym tematem relacji polsko – żydowskich. Zwróciła również uwagę, że jesteśmy jedyną legionowską szkołą, która zaprosiła ją na spotkanie z młodzieżą. Wyraziła dalszą chęć współpracy.

Anna Gogolewska, nauczyciel historii

Agnieszka Kapela, nauczyciel języka polskiego

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *