LEGIONOWO. Zamykają przejazd – będzie paraliż?

2015-05-12 10:17:12

W piątek 8 maja br. nastąpi zamknięcie przejazdu kolejowego w ciągu ulic Parkowej i Wyszyńskiego. Jest to związane z rozpoczęciem budowy kładki dla pieszych. Zaplanowano objazdy ale nie obejdzie się bez poważnych utrudnień dla mieszkańców

MACIEJ LERMAN

mlerman@tio.com.pl

Wyznaczonych terminów zamknięcia przejazdu kolejowego łączącego Przystanek i III Parcelę było już kilka. Generalnie miał być on zlikwidowany w chwili otwarcia tunelu drogowego w ciągu ulicy Krakowskiej oraz Alei Róż (czerwiec 2014 r.) Później miał być zamknięty w grudniu 2014 r. przez rozpoczęciem kursowania na trasie Warszawa-Gdynia pociągów typu Pendolino. Od tamtej pory działa on więc niejako tymczasowo. Obecny termin wydaje się jednak ostateczny. Polskie Koleje Państwowe na ten dzień zwołały bowiem komisję, która dokona oficjalnego zamknięcia, funkcjonującego od kilkudziesięciu lat przejazdu.

 Miało być przejście podziemne

Już w momencie planowania modernizacji linii kolejowej relacji Warszawa-Gdynia, w celu przystosowania jej do wyższych prędkości, przejazd ten został przeznaczony do likwidacji. Początkowo w jego miejscu miało powstać podziemne przejście dla pieszych. Jednak nie wiadomo kiedy “wypadło” ono z planów inwestycyjnych PKP PLK. Ktoś nie dopatrzył, ktoś nie przypilnował i okazało się, że najkrótsza dla wielu mieszkańców droga na cmentarz, do kościoła czy do szkoły miała być zlikwidowana. Zamiast niej mieszkańcy mieli korzystać z przejścia podziemnego przy peronach stacji kolejowej Legionowo Przystanek.

Obudzili się z ręką w…

Gdy otwarcie tunelu, którego budowa trwała blisko 4 lata, było już bliskie, nasi samorządowcy przypomnieli sobie o rychłym zamknięciu przejazdu. Dopiero wtedy, w obawie przed komunikacyjnymi komplikacjami i  niezadowoleniem mieszkańców, radni zaczęli zbierać podpisy, a włodarze pisać prośby do kolei aby wstrzymała się z zamknięciem przeprawy. Wtedy też dopiero zaczęto mówić o budowie kładki w miejscu obecnego przejazdu.

Wybrali to, co mieli wybrać…

Poprzedziły ją oczywiście, pozostawiające jednak wiele do życzenia, konsultacje. Pytano w nich, na dystrybuowanych, w wybranych  miejscach ankietach, co woleliby mieszkańcy – przejście podziemne czy też kładkę. W efekcie “zwyciężyła” mało wygodna ale tańsza kładka. Obecny termin likwidacji przejazdu jest związany właśnie z  wejściem ekip, które dokonają rozbiórki przejazdu. Później na  plac budowy zostanie wprowadzony wykonawca nowej kładki.

Utrudnienia dla mieszkańców

Zamknięcie przejazdu spowoduje największe komplikacje dla pieszych. Będą oni musieli od tej pory korzystać z odległego przejścia na Kozłówce lub przejścia podziemnym przy stacji Legionowo-Przystanek. Zmotoryzowani  i rowerzyści natomiast zostaną skierowania do  tunelu w ciągu Alei Róż i ul. Krakowskiej oraz do wiaduktów na ul. Warszawskiej lub w Chotomowie.

Bezpłatny autobus na osłodę

W celu złagodzenia skutków zamknięcia przeprawy uruchomiono bezpłatną linię autobusową dla mieszkańców. Autobus będzie jeździł na trasie: Stacja PKP Legionowo – Kościuszki – Piłsudskiego – Jagiellońska – Krakowska – tunel Al. Róż – Al. Legionów – Wyszyńskiego – Kolejowa – Żelazna – Narutowicza – Wyszyńskiego – Al. Legionów – Al. Róż tunel – Krakowska – Jagiellońska – Słowackiego – Kościuszki – Stacja PKP Legionowo. Zaplanowano 20 kursów dziennie, w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godz. 5.30 – 20.30, zgodnie z rozkładem jazdy modyfikowanym i skoordynowanym z rozkładem linii kolejowych KM i SKM. Po zakończeniu budowy kładki linia ma być wydłużona do Osiedla Młodych.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *